Zamknij

Głos Koszaliński

Kulturalne nagrody prezydenta Koszalina rozdane [ZDJĘCIA, WIDEO]

To oni tworzą w mieście kulturę. Za twórczą pracę i talent prezydent przyznał 37 nagródMogą ją otrzymać twórcy, animatorzy, artyści. Dzieci i dorośli.

Radek Koleśnik

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [4/46] Poprzednie Następne

To oni tworzą w mieście kulturę. Za twórczą pracę i talent prezydent przyznał 37 nagród

Mogą ją otrzymać twórcy, animatorzy, artyści. Dzieci i dorośli. Ci, którzy swymi dokonaniami przyczyniają się do nobilitacji miasta. We wtorkowy wieczór w Filharmonii Koszalińskiej prezydent Piotr Jedliński wręczył nagrody w dziedzinie kultury.

W tym roku do ratusza wpłynęły 93 wnioski o przyznanie nagrody. Kapituła zaopiniowała pozytywnie 37. Jest nam ogromnie miło, że aż trzy z nich to nagrody przyznane na wniosek redakcji „Głosu Koszalińskiego”.Za osiągnięcia w dziedzinie kultury nagrodę otrzymał prof. Andrzej Cwojdziński, dyrygent, kompozytor, pedagog. Małgorzata Chodkowska, Teresa Żurowska, Jarosław Barów i Marcin Borchardt zostali wyróżnieni za realizację widowiska „Nie kochać w taką noc, czyli Noc Świętojańska w Koszalinie”, które obejrzały ponad 4 tys. widzów. Nagrodę otrzymała absolwentka szkoły muzycznej Bianka Szalaty, która w ubiegłym roku zagrała najlepiej na Międzynarodowych Konkursach Gitarowych w Rzymie i Grecji.

Wśród laureatów znaleźli się też gitarzysta Mateusz Kowalski, tancerz Robert Rowiński, duet Lucy & Tom, Marcin Dubrownik, szef Szkoły Tańca Top - Toys, Michalina Olszewska, która wygrała międzynarodowy konkurs wokalny „James Newton Howard Competition”. W zacnym gronie są też dziennikarze „Głosu” - Piotr Polechoński, autor wielu publikacji o historii Koszalina, który w ubiegłym roku opublikował siódmą książkę pt. „Sekrety Koszalina” w ramach ogólnopolskiego cyklu „Sekrety miast” oraz Mariusz Rodziewicz, który jest organizatorem cyklicznej Płytowej Giełdy GraMuzyka i wydawcą serii płyt „Z archiwum koszalińskiego rocka”.

Za całokształt wieloletniej pracy artystycznej, twórczej oraz działania na rzecz upowszechniania i promocji kultury przyznano pięć nagród. Otrzymali je: Stefania Tomaszewska, która od prawie 60 lat związana jest z Teatrem Dialog; Emilia Szybista, autorka wierszy i prozy poświęconej kulturze jamneńskiej, Bernarda Durbacz, założycielka Zespołu Tańca Ludowego „Bałtyk”, malarka i specjalistka od dzieł z tkanin Bożena Giedych oraz Gabriela Cwojdzińska - pedagog, pianistka, działaczka społeczna.

Tytuł Mecenasa Kultury otrzymał Stanisław Olek, którego firma eData wspiera finansowo Filharmonię Koszalińską. Dzięki temu m.in. osoby z niepełnosprawnościami otrzymały pulę wejściówek. Wydarzeniem Kulturalnym Roku został spektakl muzyczny przygotowany przez Stowarzyszenie Aktorzy po Godzinach przy współudziale Bałtyckiego Teatru Dramatycznego „Czekamy na sygnał” - wniosek o nagrodę złożył „Głos Koszaliński”.

Najwięcej nagród przyznano ogromnie utalentowanym młodym mieszkańcom Koszalina. To cieszy, tym bardziej że za kilka lat właśnie oni tworzyć będą kulturalną stronę miasta. Nagrody I stopnia za osiągnięcia w dziedzinie kultury: Julia Goska - uczennica Zespołu Szkół Plastycznych, uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych: Mikołaj Gajdzis, Gabriela Bortno-wska, Konstancja Śmietańska, Wiktor Dziedzic oraz wokalistka Martyna Ćwik, która pracuje pod kierunkiem Ewy Turowskiej w CK 105.Gali towarzyszyła promocja Almanachu Kultury Koszalińskiej.

Ucztą dla ducha był koncert orkiestry Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Klemensa Starybrata. Wystąpiła światowej sławy skrzypaczka Katarzyna Chruścicka, absolwentka (podobnie jak dyrygent) koszalińskiej szkoły muzycznej. Na finał zabrzmiały piosenki z uhonorowanego tytułem „Wydarzenie Kulturalne Roku 2017” spektaklu „Czekamy na sygnał”.

Sprawdź pełną listę nagrodzonych

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy