MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kupujesz pompę ciepła? Beneficjenci programu Czyste Powietrze mogą utracić dotację. Uważaj na nieuczciwych wykonawców, bo stracisz pieniądze

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od kwietnia wejdzie w życie program Czyste Powietrze z zapowiadanymi od dłuższego czasu zmianami. Przyszli beneficjenci muszą pilnować nie tylko dat składania wniosków, ale także własnego portfela! Okazuje się, że na rynku działa wielu nieuczciwych wykonawców, którzy oferują zakup i montaż pompy ciepła w tzw. promocji. Dowiedz się, jak wybrać wiarygodną firmę zajmującą się wymianą źródła ciepła i tym samym uniknąć spotkania z oszustem.

Spis treści

Planujesz zakup pompy ciepła? Uważaj na nieuczciwych wykonawców

Wybór dostawcy i firmy zajmującej się wymianą źródła ciepła to duża odpowiedzialność, która spoczywa na wnioskodawcy dotacji z programu Czyste Powietrze. Na czym może polegać potencjalne oszustwo? Szczególną czujność trzeba zachować w przypadku spotkania się z propozycją zakupu dużo tańszego urządzenia, niż wskazywałyby na to ceny rynkowe. Zdarza się, że do takiego zakupu dokładana jest usługa montażu gratis, co ma jeszcze bardziej zachęcić nas do skorzystania z „promocji”.

technik montuje pompę ciepła na elewacji domu
Pamiętaj: jeżeli ktoś proponuje ci montaż pomy ciepła „za darmo”, może to oznaczać, że ma wobec ciebie nieuczciwe zamiary. Getty Images/JulPo

Jak działania oszustów mogą wyglądać w praktyce? Oszuści wykorzystują mechanizm prefinansowania, na którym opiera się program Czyste Powietrze. W praktyce wygląda to tak, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) wypłaca dotację nie beneficjentowi, lecz firmom wykonawczym, które realizują inwestycję. Nieuczciwi wykonawcy przekonują nieświadome zagrożenia osoby, że dostaną pompę ciepła „za darmo”, a w rzeczywistości całe wsparcie finansowe idzie na konto firmy, która wykonuje zlecenie montażu. Najczęściej po osiągnięciu swojego celu, znikają bez śladu, zostawiając właściciela domu z wadliwym urządzeniem. Stąd apele o dokładną analizę ofert przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji.

Wybór firmy sprzedającej urządzenie oraz wykonującej jej montaż leży po stronie beneficjenta. Najwyższe dofinansowanie – z kompleksową termomodernizacją i wymianą źródła ciepła – może sięgnąć nawet 136 200 zł. Jeżeli spotkamy się z sytuacją, że ktoś oferuje usługę zupełnie za darmo, warto być czujnym i zachować ostrożność.

Pod żadnym pozorem nie podpisujmy pełnomocnictwa w ramach programu Czyste Powietrze! Jeśli wykonawca podsuwa dokument do podpisu bez możliwości zapoznania się z warunkami umowy – może to świadczyć o jego nieuczciwych zamiarach. Podpisując pełnomocnictwo, dajemy komuś prawo do dysponowania przyznaną nam dotacją. Na Facebooku można znaleźć grupę OSZUŚCI OZE, która zrzesza osoby poszkodowane przez nieuczciwych wykonawców. Oto jeden z przykładowych komentarzy:

To zwykli oszuści, ekipa montująca totalna porażka. Po montażu totalna olewka na klienta w razie awarii.

Walczę o zerwanie umowy, straszne, po prostu masakra.

Dlaczego pompa ciepła zużywa dużo prądu?

Wysokie rachunki za użytkowanie pompy ciepła z reguły mają jedną przyczynę: urządzenie zostało zamontowane w domu bez termomodernizacji. Pamiętajmy, że montowanie nowego źródła ciepła w domu, w którym przez szczeliny w oknach i drzwiach przedostaje się do środka zimne powietrze, mija się z celem. Nie wierzmy w zapewnienia fachowca, że w takim domu pompa ciepła będzie ekonomicznym rozwiązaniem. Tylko pełna termomodernizacja jest w stanie zagwarantować, że rachunki za ciepło w okresie grzewczym nie będą mocno zawyżone.

technik montujący pompę ciepła
Pamiętaj, aby nie podpisywać żadnego pełnomocnictwa – możesz w ten sposób stracić dotację! Getty Images/welcomia

Audyt energetyczny – dokument na wagę złota

W ramach programu Czyste Powietrze można dostać dotację na termomodernizację domu wraz z wymianą źródła ciepła. Ale pod pewnym warunkiem. Trzeba upewnić się, że wybór nowego źródła ciepła został wskazany zgodnie ze stanem budynku. Wykaże to audyt energetyczny.

Audytor – osoba zawodowo zajmująca się audytem energetycznym domów – sprawdzi stan techniczny domu i oceni go pod kątem trwałości i możliwości modernizacji. Następnie przyjrzy się oknom, sugerując czy trzeba je wymienić, a jeśli już – to na jakie. Audytor stwierdzi także, czy konieczne jest ocieplenie ścian i dachu, podając rodzaj i grubość termoizolacji. Koszt ekspertyzy jednego domu jednorodzinnego to ok. 1000-1200 zł.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto udać się do gminnego punktu konsultacyjno‐informacyjnego Czystego Powietrza i upewnić się, czy oferta przedstawiona przez wykonawcę jest zgodna z potrzebami domu. Tylko prawidłowo docieplony budynek z nowym źródłem ciepła możesz przynieść realne korzyści.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kupujesz pompę ciepła? Beneficjenci programu Czyste Powietrze mogą utracić dotację. Uważaj na nieuczciwych wykonawców, bo stracisz pieniądze - RegioDom.pl

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński