Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwalifikacja wojskowa 2020. Roczniki i terminy kwalifikacji wojskowej

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
W dniach od 3 lutego do 30 kwietnia 2020 roku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przeprowadzona kwalifikacja wojskowa.

Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia.

Kto podlega obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 r.?

1. mężczyźni urodzeni w 2001 r.;

2. mężczyźni urodzeni w latach 1996—2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

3. osoby urodzone w latach 1999-2000, które:

• zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

• zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

4. kobiety urodzone w latach 1996—2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2019/2020 kończą naukę w szkołach
lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz.U. z 2017 r. poz. 944)

5. osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Osoby wezwane do kwalifikacji wojskowej mają obowiązek zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu.

Kwalifikacja wojskowa 2020. Roczniki i terminy kwalifikacji wojskowej

Co warto wiedzieć?

1. Osoby wobec których orzeczona zostanie kategoria zdolności „A” lub „D” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (co następuje po 14 dniach od wydania orzeczenia) zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej.

2. Osoby, które na podstawie prawomocnego orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej zostaną uznane za trwale i całkowicie niezdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (kategoria zdolności „E”) – nie podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej.

3. W celu uzyskania wpisu o przeniesieniu do rezerwy (uregulowaniu stosunku do służby wojskowej) osoby, które stawiły się do kwalifikacji wojskowej mogą po 14 dniach od wydania orzeczenia zgłosić się do właściwej terytorialnej Wojskowej Komendy Uzupełnień. Nie jest to jednak konieczne, gdyż uregulowanie stosunku do służby wojskowej nastąpi z mocy ustawy.

4. Osoby, które na podstawie prawomocnego orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej zostaną uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej - kategoria zdolności "B" nie są przenoszone do rezerwy aż do czasu poddania ich ponownym badaniom lekarskim i ostatecznym zaliczeniu do kategorii zdolności "A", "D" lub "E".

POWIATOWE KOMISJE LEKARSKIE:

1. Powiatowa Komisja Lekarska Nr 1 w Słupsku – przyjmuje wezwane osoby z terenu Miasta Słupska.Mieści się przy al. Antoniego Madalińskiego 4, w budynku Centrum Lekkoatletycznym im. Ryszarda Ksieniewicza w Słupsku (tel. 59 693 390 025) pracuje w okresie od 09 marca do 26 marca 2020 r. w godz. 7.30 – 14.30

2. Powiatowa Komisja Lekarska Nr 2 w Słupsku – przyjmuje wezwane osoby z terenu:

Gminy Słupska
Miasta Ustka
Gminy Damnica
Gminy Potęgowo
Gminy Ustka
Gminy Dębnica Kaszubska
Gminy Kępice
Gminy Kobylnica
Gminy Smołdzino
Gminy Główczyce

Mieści się przy al. Antoniego Madalińskiego 4, w budynku Centrum Lekkoatletycznym im. Ryszarda Ksieniewicza w Słupsku (tel. 59 693 390 025) pracuje w okresie od 03 lutego do 04 marca 2020 r. w godz. 7.00 – 13.00.

3. Powiatowa Komisja Lekarska w Lęborku – przyjmuje wezwane osoby z terenu:

Miasta Lęborka
Miasta Łeba
Gminy Wicko
Gminy Cewice
Gminy Nowa Wieś Lęborska

Mieści się przy ul. Czołgistów 5, w budynku Starostwa Powiatowego w Lęborku
(tel. 59 86 21 034, 59 86 32 823) pracuje w okresie od 30 marca do 23 kwietnia 2020 r. w godz. 8.00 – 15.00

Zobacz także: Piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" w Słupsku.

Głównym wydarzeniem niedzieli w Słupsku  był piknik wojskowe pod hasłem „Służymy Niepodległej”, który zorganizowano  w przeddzień Święta Niepodległości. Z tej okazji siedzibę 7BOW odwiedziło  z pewnością co najmniej kilkaset osób, które na teren jednostki przychodziły całymi rodzinami.   <script async defer class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/e1472128-17fe-5b49-f2e8-935076ae3436,7da9ce45-822d-f1f6-e854-7dc60c3043c0,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script> Słupski  piknik - podobnie jak w  34 innych miastach w kraju - odbył się  z rozkazu ministra  Mariusza Błaszczaka, szefa MON. Jego uczestnicy, w godz. 11-17, mogli się   spotkać się z żołnierzami, obejrzeć wojskowe wyposażenie i uzbrojenie, a także pokazy wyszkolenia. Na każdym pikniku wspólnie odśpiewano pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego „Marsz Pierwszej Brygady”. Imprezę zakończył wojskowy capstrzyk o 17.   W  Słupsku uczestnicy pikniku  mogli wchodzić do otwartych dla zwiedzających wojskowych  pojazdów, co bardzo się podobało dzieciom. Młodsi i starsi z chęcią także przyglądali się nowoczesnej broni, oglądali  zdjęcia  dokumentujące wojskowe życie oraz z chęcią próbowali wojskową grochówkę z wkładką, tym bardziej że dzień był dość zimny, a zupa dobrze rozgrzewała.  - Świetny ten piknik. Jeszcze  do tylu wojskowych pojazdów jednego dnia nie weszłam. Są fajne. Z chęcią bym sobie nimi pojeździła - powiedziała nam 9-letnia Ania, która na piknik przyszła ze swoim dziadkiem. Z dumą obnosiła twarz pokrytą barwami ochronymi.  Zainteresowani mogli się także dowiedzieć  od przedstawicieli WKU w Słupsku, co trzeba zrobić, aby zostać żołnierzem. W trakcie pikniku zaprezentowali się młodzi wokaliści z Młodzieżowego Ośrodka Kultury w Słupsku, a po godz. 14 Wojskowy Zespół Wokalny "Wiarusy" wystąpił z  koncertem złożonym ze znanych pieśni wojskowych.Jak się dowiedzieliśmy, 11 listopada żołnierze 7 BOW  pojawią się na wojskowej  imprezie wojewódzkiej z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, która odbędzie się w Sławnie. Natomiast reprezentacja Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie weźmie udział w oficjalnych uroczystościach w Słupsku.

Piknik wojskowy "Służymy Niepodległej" w Słupsku [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kwalifikacja wojskowa 2020. Roczniki i terminy kwalifikacji wojskowej - Głos Pomorza