Czy czekają nas burze stulecia
Lato 2019 będzie w Polsce słoneczne i ciepłe, a nawet upalne, co jednak oznacza gwałtowne burze z piorunami. Często usłyszysz komunikat IMiGW, że właśnie nadciąga silna burza.
Chmury, którym towarzyszą wyładowania atmosferyczne to Cumulonimbusy. Z daleka chmura ta kształtem przypomina kowadło, grzyb lub wieżę. Ma wysokość 10-16 km i szerokość 8 km. Zwiastuje ją chłodny, wilgotny wiatr. Cumulonimbusy mogą być schowane w chmurach innego typu zasłaniających niebo.
Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Pogoda 2019 LATO. KIEDY BĘDZIE BURZA? 12.06.2019
Spodziewając się burzy, nie planuj wyjazdów czy nawet długich spacerów.
Ale to nie zawsze wystarczy. Najgorzej mają mieszkańcy osiedli, do których energię doprowadzono nie pod ziemią, lecz na słupach. Nie tak rzadkie są przypadki spalenia przez piorun wszystkich urządzeń domowych na osiedlu takich domków, także wyłączonych – do zniszczenia wystarczyła wtyczka w gniazdku.
Ostrzeżenie 2 stopnia przed burzami z gradem wydano dla województwa zachodniopomorskiego. Na mapie burzowej kraju 10 czerwca istotnie burze pojawiły się na zachodnim wybrzeżu, wprawdzie na razie bez gradu. Ale to początek. Burze mają się przetoczyć przez całą zachodnią część Polski. To właśnie wysoka temperatura w połączeniu z dużą wilgotnością bezwzględną daje energię chmurom burzowym.
Stopnie ostrzeżeń meteo.
- 1 stopień. Przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu zjawisk mogących powodować straty oraz zagrożenie zdrowia i życia. Spodziewaj się utrudnień w ruchu, zakłóceń imprez plenerowych lub ich odwołania. Zalecana ostrożność.
- 2 stopień. Przewiduje zjawiska powodujące duże straty oraz zagrożenie zdrowia i życia. Spodziewaj się silnych zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność.
- 3 stopień. Przewiduje groźne zjawiska powodujące bardzo duże szkody lub o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska uniemożliwią działalność. Zachowaj najwyższą ostrożność, często śledź komunikaty.
Piorun dosięga cztery razy częściej mężczyzn niż kobiety. Prawdopodobnie dlatego, że kobiety unikają zachowań ryzykownych, a do takich należą wychodzenie na zewnątrz w czasie burzy czy nawet wówczas, gdy prognoza jej nie wyklucza.
Jak pomóc porażonemu piorunem
Przede wszystkim nie obawiaj się: ofiara nie kumuluje ładunku elektrycznego i nikogo nie porazi.
Wezwij pomoc, sprawdź oddech i puls poszkodowanego. Jeśli są wyczuwalne, ułóż go na boku i okryj. Osłoń rany oparzeniowe jałowym opatrunkiem z apteczki samochodowej.
Jeśli porażony nie oddycha, zastosuj sztuczne oddychanie, a w przypadku niewyczuwalnego tętna – resuscytację (na przemian 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy). Nie ustawaj do przyjazdu pogotowia.
- w związku z upałami ogranicz przebywanie w pełnym słońcu, pij dużo niegazowanej wody i unikaj wysiłku fizycznego
- w przypadku burz i opadów gradu nie wychodź z domu, zamnknij okna i drzwi, wyłącz urządzenia elektryczne z sieci, a gdy burza zastanie cię na zewnątrz, unikaj otwartej przestrzeni, nie chroń się przed deszczem pod samotnymi drzewami, nie zbliżaj się do słupów i wody
Ostrzeżenia IMGW dla Polski - SPRAWDŹ czy w twoim regionie będzie burza. www.pogodynka.pl/ostrzezenia
IMGW ostrzega: Dzisiaj gwałtowna zmiana pogody! [radar, mapa...
Zasady postępowania w czasie burzy: dzięki tym regułom przet...
Upały przeplotą burze
Skoro lato 2019 będzie w Polsce słoneczne i ciepłe, a nawet upalne, oznacza to również gwałtowne burze z piorunami. Jak się chronić przed nimi?
- Śledź lokalne prognozy pogody i radar burz online, żeby burza nie zaskoczyła cię w niebezpiecznym miejscu.
- Wyjdź z jeziora czy z morza i oddal się.
- Nie chroń się pod drzewem, unikaj wysokich obiektów.
- Złącz nogi – im bardziej rozstawione, tym silniejsze porażenie ciała.
- W górach zejdź z punktu wystającego ponad otoczenie.
- W pomieszczeniu i w aucie zamknij okna; w domu wyłącz z sieci sprzęt elektroniczny.
Gdzie gdzie jest burza - radar burzowy LIVE. Ostrzeżenia IMGW
Sprawdzaj na bieżąco mapy pogodowe, oraz ostrzeżenia IMGW. Oto kilka przydatnych linków. Sprawdzisz na nich w czasie rzeczywistym, w jakim miejscu są wyładowania atmosferyczne, w jakim kierunku przemieszczają się burze [radar burzowy live, radar opadów, ostrzeżenia pogodowe]:
- Mapy burzowo-opadowe IMGW
- Śledź na bieżąco ostrzeżenia IMGW dla swojego województwa na stronie IMGW: http://pogodynka.pl/ostrzezenia
- Radar burzowy - LIVE. Informacje o aktualnych wyładowaniach atmosferycznych znajdziesz na https://www.lightningmaps.org/. Na tej mapie dokładnie zobaczysz, gdzie obecnie występują burze.
Zobacz także: Zalana ulica i torowisko na ul. Firlika w Szczecinie, burza w Szczecinie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?