Lato dla Małysza

(wok)
Małysz po raz trzeci został triumfatorem letniej GP.
Małysz po raz trzeci został triumfatorem letniej GP. Fotorzepa
Adam Małysz po raz trzeci w karierze wygrał klasyfikację generalną letniej Grand Prix. Polak wygrał w Oberhofie ostatnie zawody w tym sezonie cyklu skoków na igielicie. To było jego czwarte zwycięstwo w tym sezonie. Startował tylko w siedmiu konkursach.

Przed konkursem w Oberhofie Małysz był liderem letniej GP, mając dziewięć punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji Austriakiem Wolfgangiem Loitzlem. Po pierwszej serii Polak był drugi, za skok na odległość 132,5 m otrzymał notę 139,5 pkt. Prowadził Norweg Anders Bardal - 133,0 m z notą 141,9 pkt. Loitzl zajmował jedenaste miejsce z notą 132,9 pkt za skok na odległość 128,0 m. W drugiej serii Małysz oddał najdłuższy skok w konkursie - 135,5 m i zwyciężył z łączną notą 285,9 pkt. Drugie miejsce zajął Bardal - 277,8 pkt (133,0/130,5), na trzeciej pozycji uplasował się Fin Janne Ahonen - 273,6 (130,5/131,5). Czwarte miejsce w konkursie wywalczył Loitzl - 272,1 pkt (128,0/131,5) i zapewnił sobie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej letniej GP. Drugi reprezentant Polski Stefan Hula zajął w Oberhofie 38. miejsce. W pierwszej serii oddał skok na odległość 122,5 m i nie awansował do finałowej trzydziestki. Adam Małysz w historii swoich startów w zawodach letniej GP w skokach triumfował w klasyfikacji generalnej po raz trzeci.
Ważna dla Małysza jest ustabilizowana forma i pełen automatyzm. W skokach próbnych widać spokój i luz, a kiedy przychodzą zawody - włącza piąty bieg i zaczyna odlatywać najgroźniejszym rywalom. Zwycięstwa latem nie są tak prestiżowe jak zimą, ale w tym sezonie chyba spokojnie można czekać na konkursy rozgrywane na śniegu.