Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łeba. Kryzys gazowy zakończony. Gaz doprowadzony do wszystkich obiektów

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Jak poinformował burmistrz Andrzej Strzechmiński, o godz. 15.40 zakończyły się prace związane z przywracaniem gazu do obiektów na terenie Łeby. Do godziny 20 na terenie Łeby pozostaje grupa pogotowia gazowego. Gaz, który na terenie Gminy Miejskiej Łeba dostarczała Firma NOVATEK Green Energy Sp. z o.o., przestał być dostarczany 27 kwietnia. Stało się to po wpisaniu firmy kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji na listę sankcyjną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W piątek premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję gwarantującą zabezpieczenie dostaw gazu do miejsc, w tym Łeby, które korzystały z dostaw od firm objętych sankcjami. Spółki Skarbu Państwa przystąpiły do przejęcie do użytkowania całej sieci gazowniczej w Łebie.

Burmistrz Łeby poinformował dziś, że o godzinie 15.40 ekipy pogotowia gazowego Polskiej Spółki Gazownictwa zakończyły przywracanie gazu do wszystkich obiektów na terenie miasta Łeby "tym, z którymi był możliwy kontakt." "Podziękowania kieruję pod adresem wszystkich, którzy uczestniczyli w działaniach przywrócenia gazu. Pracownikom PSG wyrazy uznania i szacunku." - napisał w mediach społecznościowych burmistrz.

Do pierwszych odbiorców w gminie Łeba gaz został przywrócony w piątek tuż przed północą.

Na podstawie decyzji zawierającej polecenie Prezesa Rady Ministrów wydanej w trybie art. 7a ustawy o zarządzaniu kryzysowym, Polska Spółka Gazownictwa została zobowiązana do świadczenia usług na sieci należącej do Novatek Energy Sp. z o.o.

W dniu 29 kwietnia 2022 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał stosowne decyzje administracyjne w zakresie koncesji na ich świadczenie, w związku z czym przywrócono dostawy paliwa gazowego na terenie gmin: Cegłów, Kałuszyn, Lubień Kujawski, Lubowidz, Łeba, Mieścisko, Mrozy, Polanów, Zagórów, Żuromin.

Jak informują władze spółki, po nawiązaniu kontaktu przez PSG z przedstawicielami firmy Novatek, wydanie infrastruktury i niezbędnej dokumentacji odbyło się bez zakłóceń i w dobrej atmosferze. Obsługiwana odtąd przez PSG infrastruktura obejmuje łącznie ponad 85 km sieci gazowych średniego ciśnienia, do których gaz jest dostarczany cysternami w postaci skroplonej i po regazyfikacji przesyłany do odbiorców.

Dostawy paliwa zapewnia spółka PGNiG Obrót Detaliczny. Odbiorcy gazu w gospodarstwach domowych oraz inni odbiorcy uprawnieni do ochrony taryfowej rozliczani będą wg taryfy PGNiG Obrót Detaliczny, zatwierdzonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Odbiorcy uprawnieni do ochrony taryfowej na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, która weszła w życie 29 stycznia 2022 roku, powinni złożyć oświadczenie o objęcie ochroną (https://pgnig.pl/ochrona-taryfowa).

Klienci biznesowi rozliczani będą wg Cennika zatwierdzonego przez Zarząd PGNiG Obrót Detaliczny, zatem również wg tych samych cen, co inni klienci biznesowi tej spółki.

Odbiorcy nie muszą podpisywać dodatkowych umów. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo energetyczne, w ich imieniu umowę rezerwową albo umowę sprzedaży z urzędu podpiszą PGNiG Obrót Detaliczny, jako sprzedawcą gazu z operatorem sieci, czyli PSG. O fakcie zawarcia takiej umowy PGNiG Obrót Detaliczny poinformuje każdego klienta w terminie 30 dni od jej podpisania.

Do godziny 20 na terenie Łeby pozostaje grupa pogotowia gazowego. Kontakt tel. 992.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łeba. Kryzys gazowy zakończony. Gaz doprowadzony do wszystkich obiektów - Dziennik Bałtycki