Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lębork - zabytkowe mury do remontu

Edyta Litwiniuk / www.gp24.pl
Mury, stan obecny.
Mury, stan obecny. Fot. UM Lębork
Zabytkowe centrum Lęborka będzie prawdziwą atrakcją turystyczną.

Brukowane uliczki, zrekonstruowane dwie baszty, odrestaurowane średniowieczne obwarowania miasta. Najpóźniej w 2011 roku tak będzie wyglądało zabytkowe centrum Lęborka.

Miasto ma już obietnicę, że dostanie 5,6 mln zł, w ciągu kilku najbliższych miesięcy powinna zostać podpisana ostateczna umowa.

To największa i najbardziej widoczna inwestycja najbliższych lat w Lęborku. Projekt zakładający ożywienie historycznego centrum Lęborka poprzez rewitalizację średniowiecznych zabudowań pochłonie 5,6 mln zł od Marszałka Województwa Pomorskiego. Pozostała część z blisko 13 milionowej w sumie inwestycji miasto zaczerpnie z własnej kasy, m.in. rezygnując z budowy kolejnego Orlika.

Przygotowany przez magistrat projekt zakłada m.in. powrócenie do charakteru brukowanego przeszło kilometra uliczek w historycznym centrum miasta. Będą one biegły wzdłuż zabytkowych murów.

- Projekt rekonstrukcji przygotowała firma Biuro Badawczo-Rozwojowe Agencja "DART", która realizowała już podobne przedsięwzięcia. Oczywiście był on konsultowany z konserwatorem zabytków - mówi Agnieszka Kozłowska z Wydziału Gospodarki Miejskiej i Inwestycji Urzędu Miejskiego.

Zrekonstruowane zostaną trzy baszty: przy ul. Korczaka, Basztowej i Derdowskiego. Każda z nich ma reprezentować inny styl i okres historyczny. W baszcie przy ul. Derdowskiego przeszklona będzie jedna ze ścian, za nią znajdą się sale wystawiennicze. Pozostałe baszty też posłużą jako minimuzea. Organizowane będą w nich wystawy czasowe, przede wszystkim o tematyce militarnej.

- W basztach będzie można oglądać rekonstrukcje starej broni, technik obronnych. Przewidziane są także rozmaite wystawy np. zanikających rzemiosł czy warsztatu pracy lokalnych rękodzielników - mówią urzędnicy.

- Mury zostaną zrekonstruowane, poddane w zachowanych fragmentach renowacji, gdzie indziej będą częściowo odtworzone, a tam gdzie się nie zachowały ich ślady, zostaną zaznaczone w nawierzchni ulic czy chodników - mówi Agnieszka Kozłowska.
Częścią projektu jest też zaadaptowanie na cele kulturalne przestronnej piwnicy muzeum. Miałyby się tam odbywać pokazy multimedialne na temat historii miasta. W dwóch salach turyści będą za to mieli okazję podpatrzeć i spróbować swoich sił w warsztatach rękodzieła.

Oprócz samych murów, historyczny ma być sam charakter centrum miasta. Przy deptakach zamontowane zostaną stylowe latarnie i ławeczki. Znajdzie się i tradycyjna mennica, w której wybijane będą repliki starych monet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!