Lechia II Gdańsk - Gwardia Koszalin: przegląd rezerw

djas
Najlepszy strzelec rezerw Lechii Gdańsk, Patryk Tuszyński
Do zakończenia jesiennych gier w Bałtyckiej trzeciej lidze pozostały dwie kolejki spotkań. W niedzielę piłkarze Gwardii Koszalin zagrają w Gdańsku z rezerwami Lechii.

Drużyna prowadzona przez Tomasza Untona to zdecydowany lider rozgrywek. Pierwszą porażkę gdańszczanie ponieśli dopiero przed tygodniem, ulegając dość niespodziewanie w Dębnicy Koralowi 0:1. W zespole rezerw dochodzi do sporej rotacji składu. Znaczny wpływ na dobre wyniki w rozgrywkach mają gracze pierwszej drużyny. W dotychczasowych spotkaniach, na boiskach trzeciej ligi w Lechii II wystąpiło łącznie blisko czterdziestu pięciu zawodników. Dla porównania, trener Wojciech Megier skorzystał w tym czasie z dwudziestu jeden piłkarzy.

Najlepszym strzelcem zespołu w trzecioligowych rozgrywkach jest Patryk Tuszyński. 23- latek sprowadzony zimą z drugoligowego MKS-u Kluczbork, gdzie jesienią ubiegłego sezonu zdobył dziewięć bramek, rzadko pojawiał się na boiskach ekstraklasy. W obecnym sezonie nie znajduje uznania w oczach Bogusława Kaczmarka i należy do podstawowych zawodników zespołu rezerw. Tuszyński strzelił do tej pory sześć goli.

Drugim najskuteczniejszym graczem Lechii II w trzeciej lidze jest Piotr Grzelczak. Były napastnik łódzkiego Widzewa trzykrotnie wpisał się na listę strzelców. W ekstraklasie pierwszym wyborem trenera Bogusława Baniaka w linii ataku są Abdou Razack Traore oraz Grzegorz Rasiak. Jednak wobec kontuzji wyżej wymienionych zawodników, w ostatnim meczu przeciwko Ruchowi Chorzów, Piotr Grzelczak wybiegł w podstawowym składzie i przez blisko 75 minut pobytu na murawie, zdaniem obserwatorów nie zachwycił swoim występem. Wobec powrotu do treningów Traore oraz Rasiaka, niewykluczone, że rosły napastnik wzmocni drugi zespół w meczu z Gwardią. Tym bardziej, że ligowe spotkanie Lechia rozgrywa w piątek w Gdańsku z Widzewem.

Udany występ przeciwko Ruchowi Chorzów zanotował Brazylijczyk Deleu. Defensor z Ameryki Południowej nie cieszył się na początku sezonu zaufaniem Bogusława Kaczmarka, występując głównie w rezerwach. W ostatnich tygodniach wygrał jednak rywalizację po prawej stronie bloku defensywnego z Rafałem Janickim, a po spotkaniu w Chorzowie został wybrany do "jedenastki" tygodnia Tygodnika Piłka Nożna. Rafał Janicki, który rozegrał w tym sezonie dziewięć meczów w ekstraklasie, przed tygodniem zamiast w Chorzowie, zaprezentował swoje umiejętności w podczłuchowskiej Dębnicy.

Już od blisko roku za grę obronną rezerw Lechii odpowiada etatowy… reprezentant Litwy, Vytautas Andriuskevicius. 22- letni zawodnik mimo gry w polskiej trzeciej lidze, cieszy się sporym zaufaniem selekcjonera kadry Csaby Laszlo. W środę rozegrał pełne 90 minut w przegranym 2:4 towarzyskim meczu przeciwko Armenii.

Po dwa gole w rezerwach strzelili Paweł Nowak oraz Kacper Łazaj. Pierwszy z wymienionych, doświadczony pomocnik z ponad dwustoma występami w ekstraklasie w barwach Wisły, Cracovii oraz Lechii, w tym sezonie na najwyższym szczeblu rozgrywkowym zagrał łącznie 90 minut w trzech meczach. Znacznie częściej wspomaga młodszych kolegów swoim doświadczeniem na trzecioligowych boiskach. 17- letni Łazaj przebojem wdarł się do zespołu Bogusława Kaczmarka. W Chorzowie pojawił się na murawie w 53 minucie, a cztery minuty przed końcowym gwizdkiem zdobył bramkę na wagę kompletu punktów.

W ostatnich tygodniach w rezerwach Lechii prezentuje się również Christopher Oualembo. Kongijczyk podpisał kontrakt z gdańskim klubem 15 października. Wychowanek słynnego Paris Saint Germain nadrabia póki co zaległości treningowe, między innymi występując w drugiej drużynie.

Choć jeden występ na trzecioligowych boiskach mają również Hiszpan Andreu Mayoral, Grzegorz Rasiak, Piotr Wiśniewski, Brazylijczyk Ricardinho, Łukasz Kacprzycki oraz Krzysztof Bąk. Serb Marko Bajić z powodu kontuzji jest wyłączony z gry do końca rundy jesiennej.

Obok wzmocnień z pierwszej drużyny w niemal każdym meczu, olbrzymim atutem rezerw Lechii jest również gra na swoim boisku. W siedmiu spotkaniach gdańszczanie odnieśli komplet zwycięstw, pozwalając rywalom na strzelenie zaledwie trzech bramek.