Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lecz się z Głosem: Recepty tracą ważność

(ab)
Recepta jest ważna przez 30 dni od daty jej wystawienia.
Recepta jest ważna przez 30 dni od daty jej wystawienia. Archiwum
Termin realizacji recepty nie może przekroczyć 30 dni od daty jej wystawienia, a w przypadku recept wystawionych na kolejne trzy miesięczne kuracje 30 dniowy termin realizacji jest liczony od naniesionej na recepcie daty realizacji. Od tej reguły są pewne wyjątki.

Nie można zwrócić, można reklamować

Nie można zwrócić, można reklamować

Zgodnie z ustawą "Prawo farmaceutyczne" produkty lecznicze i wyroby medyczne wydane z apteki nie podlegają zwrotowi. Ponieważ jednak medykamenty są towarem konsumpcyjnym można je reklamować. Leki i inne produkty medyczne np. plastry, bandaże itp., jeśli mają wadę jakościową (np. po otwarciu opakowania okaże się, że tabletki są pokruszone) lub zostały niewłaściwie wydane (przykładowo w innej dawce lub postaci, czy tabletki zamiast syropu), czyli są niezgodne z umową - podlegają reklamacji na podstawie "Ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej".

* Termin realizacji recepty na antybiotyki oraz recepty wystawionej w ramach pomocy doraźnej nie może przekroczyć 7 dni od daty jej wystawienia.

* Termin realizacji recepty na leki lub wyroby medyczne sprowadzane z zagranicy dla użytkowników indywidualnych na zasadach określonych w odrębnych przepisach nie może przekroczyć 120 dni od daty jej wystawienia.

* Termin realizacji recepty na preparaty immunologiczne, wytwarzane dla indywidualnego pacjenta, nie może przekroczyć 90 dni od daty jej wystawienia.

* Recepty na środki narkotyczne ważne są przez 14 dni.

Lekarz może wypisać maksymalnie ilość leku potrzebną na trzymiesięczną kurację, używając trzech osobnych recept. Wówczas data wystawienia będzie na każdej z nich taka sama, ale różne będą daty realizacji. Jedynie na pierwszej recepcie data realizacji będzie pokrywać się z datą wystawienia. Dwie kolejne będą zawierały już późniejsze daty. Na każdej z tych trzech recept ilość wypisanego leku nie może być większa niż na jeden miesiąc kuracji

Lekarz może też wypisać ilość leku potrzebną na trzy miesiące stosowania na jednej recepcie, ale wówczas nie powinien wypełniać pola "daty realizacji", a wstawić w tym miejscu znak "X". Jeśli na recepcie byłaby wpisana data realizacji, apteka uzna, że dana recepta jest jedną z trzech wystawionych na jednomiesięczną kurację.

Lekarz powinien pamiętać o zamieszczeniu na recepcie informacji o dawkowaniu leku. Jeżeli tego nie zrobi, a wpisze jedynie liczbę opakowań, apteka wyda najmniejsze opakowania i to "zaokrąglając" w dół. Jeżeli na przykład dwa opakowania leku wypisanego na recepcie liczą w sumie 120 tabletek (2 razy 60) , a z dawkowania zaleconego przez lekarza wynika, że pacjent na trzy miesiące potrzebuje ich 90, to apteka wyda jedno opakowanie, czyli 60 tabletek.


______________________________________________________
GŁOSUJ w naszym plebiscycie "Lecz się z Głosem"!!!
Lekarz Roku - kandydaci
Pielęgniarka i Położna Roku - kandydaci
Placówka Medyczna Roku - kandydaci
Apteka Roku - kandydaci
Regulamin Plebiscytu
______________________________________________________

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!