Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie światłem polichromatycznym

Rozmawiała Inga Domurat
Rozmowa z Justyną Łapiczak, prowadzącą Prywatny Gabinet Fizjoterapii w Koszalinie, w którym, jedną z form leczenie jest terapia światłem.

- W swoim gabinecie stosuje Pani leczenie światłem polichromatycznym. Na czym ono polega, do kogo jest ono skierowane, kto wręcz powinien z niego korzystać?

- W moim gabinecie są wykonywane dwoma rodzajami lamp, w zależności od metody leczenia. Jednym z rodzajów lamp jakie stosuję w swoim gabinecie jest Lampa Sollux. Emituje ona fale o zasięgu do 1500 mm. Posiada właściwości cieplne, emitując promieniowanie podczerwone i widzialne. W leczeniu tego rodzaju lampą stosowane są filtry koloru czerwonego, niebieskiego i fioletowego. Zastosowanie filtra czerwonego ma działanie rozgrzewające, bardzo skuteczne przy stanach zapalnych tkanek miękkich, mięśniobólach, a także przyspieszające proces gojenia ran, tamowania wycieków. Naświetlania tym filtrem stosuję także przed innymi zabiegami, jakimi jak masaż czy jonoforeza. Natomiast filtr niebieski albo fioletowy ogranicza promieniowanie podczerwone. Działa przeciwbólowo, uspokajająco, łagodząco, powodując obkurczanie naczyń krwionośnych. Leczenie nim wskazane jest przy nerwobólach, stanach pourazowych, odmrożeniach, przeczulicy i zaburzeniach naczynioruchowych. Wskazane jest u pacjentów cierpiących na dyskopatię czy rwę kulszową. W terapii stosuję także lampę Bioptron, która emituje fale o długość do 320 mm. Emitowane przez nią światło działa stymulująco na skórę, a także dobroczynnie wpływa na układ immunologiczny. Naświetlania tego rodzaju lampą można stosować u pacjentów z alergią, nerwobólami, chorobami skóry np. takimi jak trądzik, odmrożeniami, oparzeniami, zapaleniu zatok i zmianami zwyrodnieniowymi. Przy zastosowaniu odpowiednich filtrów skuteczna jest w leczeniu depresji sezonowej.

- A jakie są przeciwwskazania w leczeniu tego rodzajami lamp?

- Jeśli chodzi o zabiegi lampą Bioprton to właściwie ich nie ma. Natomiast naświetlań lampą Sollux nie polecałabym osobom, które cierpią na ostre zapalenie skóry, mają skłonności do krwawień, czynną gruźlicę płuc, chorują na nowotwór czy niewydolność krążenia. Podczas przeziębienia czy grypy zabiegi należy odłożyć na później.

- Po zastosowaniu ilu zabiegów ich efekt jest widoczny?

- To zależy od pacjenta, od rodzaju dolegliwości. Z doświadczenia wiem, że potrzebna jest seria 10-20 zabiegów stosowanych raz lub dwa razy dziennie, by pojawiły się pierwsze efekty.

- W swoim gabinecie oferuje Pani zabiegi z wykorzystaniem lasera. Czym one się różnią od tych z użyciem lamp?

- Przede wszystkim promieniowanie lasera jest monochromatyczne, czyli wszystkie fale są jednej długości i są spójne - mają jednakową amplitudę. Pacjent nie odczuwa ciepła, jak przy działaniu lampy. Laser wykorzystywany jest przede wszystkim do biostymulacji. Dzięki niej można przyspieszyć gojenie ran, przeciwdziałać mięśniobólom, sprawdza się też w terapii zwyrodnieniowej i przeciwzapalnej. Leczenia laserem nie stosuje się u osób chorujących na gruźlicę, padaczkę czy nowotwory. Dawki lasera zależą od stanu chorobowego pacjenta. Terapia leczenia laserem składa się z serii 10-30 zabiegów stosowanych codziennie, a nawet dwa razy dziennie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!