MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz radzi: badajmy sie gdy czujemy się dobrze. Potem może być za późno

Joanna Boroń
archiwum gk24
O zachorowaniach na raka jelita grubego i profilaktyce mówi lek. med. Mariusz Kwiatkowski, Koordynator Oddziału Dziennego Chemioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie.

- Jak często wśród pacjentów występują zachorowania na raka jelita grubego?
- Bardzo często. To trzeci nowotwór pod względem zachorowalności, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. U kobiet – po raku piersi i płuca, u mężczyzn – po raku płuca i prostaty. Jednakże szybko zdiagnozowany daje szanse na całkowite wyleczenie, podobnie jak w przypadku raka piersi, szyjki macicy, czy prostaty.
 
- A więc warto po raz kolejny powiedzieć, przypomnieć: badajcie się i jeszcze raz: badajcie.
- To prawda. Ważna jest profilaktyka pierwotna, gdy badamy się wówczas, gdy jesteśmy w pełnym zdrowiu, gdy nie mamy jeszcze żadnych dolegliwości, a nie, gdy już coś znajdziemy w naszym organizmie, gdy mamy objawy choroby. Profilaktyka pierwotna pozwala wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie zaawansowania, co w konsekwencji nie będzie wymagało bardziej agresywnego leczenia, które obejmuje zabieg operacyjny, radioterapię, czy nawet chemioterapię. Ponadto przy okazji takich badań możemy również ujawnić inne problemy zdrowotne, schorzenia takiego typu, jak polipy, czy uchyłki jelita grubego.
 
- Jakie objawy powinny nas szczególnie zaniepokoić?
- Całe życie należy słuchać swojego organizmu. Natomiast trzeba zwracać uwagę na objawy, które nie występowały u nas wcześniej, jak np. obce nam bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, nawracające zaparcia, biegunki. Nietypowym objawem jest krew w stolcu, który powinien stanowić sygnał alarmowy i przyczynić się do wizyty u lekarza rodzinnego. Choć obecność krwi może być też spowodowana hemoroidami, nie zawsze oznacza nowotwór, jednakże nie należy tego objawu bagatelizować, trzeba skonsultować się z lekarzem.
 
- Jaka jest granica wieku, kiedy należy być szczególnie czujnym?
- Podobnie, jak w przypadku innych nowotworów, tak i w kontekście raka jelita grubego – ryzyko rośnie z wiekiem. Czujność należy wzmóc po 50. roku życia, warto wówczas korzystać z profilaktycznych badan kolonoskopowych. Ważna jest też tzw. czujność rodzinna, a więc - czy ktoś w rodzinie chorował na nowotwór przewodu pokarmowego, żołądka, przełyku, czy jelita grubego. To niesie ze sobą zwiększone ryzyko zachorowalności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński