Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biebrza - miłość od pierwszego spojrzenia (zdjęcia)

Łukasz Zarzycki
Dolina Biebrzy jest największą w Polsce ostoją łosia. Nad Biebrzą jest ich około 700.
Dolina Biebrzy jest największą w Polsce ostoją łosia. Nad Biebrzą jest ich około 700. Łukasz Zarzycki
Wraz z pierwszymi promieniami słońca nad rozlewiskami Biebrzy rozpoczyna się niezwykły koncert. Tysiące ptaków wita dzień. Każdy ptasi dźwięk, każda ptasia nuta łączą się w symfonię natury. Towarzyszą jej pocztówkowe pejzaże. Na tle czerwonej tarczy porannego słońca przelatuje klucz dzikich gęsi.

[galeria_glowna]

Wycieczki rowerowe i samochodowe wokół parku

Wycieczki rowerowe i samochodowe wokół parku

Bardzo ciekawa wycieczka prowadzi wzdłuż biebrzańskich bagien z Goniądza Carską Drogą do Strękowej Góry nad Narwią. W miejscowości Góra Strękowa znajdują się schrony i pomnik upamiętniający wydarzenia z września 1939 roku, kiedy polscy żołnierze dzielnie bronili się pod dowództwem kapitana Władysława Raginisa. Miejsce to nazywane jest "Polskimi Termopilami". Przez Wiznę, Burzyn i Brzostowo - także wzdłuż Biebrzy - można wrócić do wartego zwiedzenia Goniądza. Podczas wycieczek po okolicy warto zwiedzić Muzeum Twierdzy Osowiec, Suchowolę z Izbą Pamięci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki i geometrycznym środkiem Europy, Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku, Lipsk z Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji, Krasnybór z najstarszych na Podlasiu kościołem, Starą Kamienną z najstarszym drewnianym kościołem na Podlasiu, Sztabin z Izbą Regionalną Ziemi Sztabińskiej oraz położony nad Narwią zabytkowy Tykocin.

Podobnie piękny spektakl można podziwiać przy zachodzie słońca. Wówczas robi się cicho, coraz ciszej, przyroda uspokaja się. Zaróżowione niebo odbija się w spokojnej tafli wody, po której bezszelestnie sunie bóbr. Myśli, że jest niewidoczny, ale wystarczy skierować na niego dobrą lunetę i... jest.

Z lornetką nad rzekę

Właśnie teraz - na początku wiosny, na przełomie marca i kwietnia - rozlewiska Biebrzy osiągają swoją kulminację, a nad rzekę przylatują ptaki. A za ptakami przyjeżdżają miłośnicy przyrody, którzy wyposażeni w lornetki, podpatrują naturę. Jest co podziwiać. Ptaków nad Biebrzą jest 279 gatunków, z których 193 zakładu tu gniazda. Wiele ptaków wypoczywa nad Biebrzą w wiosennej wędrówce na północ. Obserwować można ich przeloty, zachowania, zakładanie gniazd, usłyszeć łopot skrzydeł i inne charakterystyczne dźwięki. Pamiętać należy, że wiele gatunków występujących nad Biebrzą jest zagrożona wyginięciem, a niektóre ptaki zobaczyć można właściwie tylko nad Biebrzą. Do szczególnie cennych należy wodniczka, orlik grubodzioby, dubelt i cietrzew. Ciekawym gatunkiem jest batalion, który jest symbolem Biebrzańskiego Parku Narodowego. Sporo jest bocianów, żurawi, kaczek i gęsi.

Rzeka i przyroda

165 kilometrów - to długość Biebrzy - od źródeł w okolicach Nowego Dworu przy granicy z Białorusią aż do ujścia do Narwi w okolicach Wizny i Góry Strękowej. Niemal cały bieg Biebrzy (155 kilometry) jest chroniony. W 1993 roku powstał Biebrzański Park Narodowy. To największy park narodowy w Polsce. Chroni naturalne ekosystemy i obszary, które są ostoją wielu gatunków zwierząt i roślin. Dużą cześć Doliny Biebrzy zajmują niezwykle cenne obszary torfowiskowe i bagienne, które trudno znaleźć w tej części Europy.

Dolina Biebrzy jest chroniona w europejskiej ekologicznej sieci Natura 2000, a w 1995 roku została wpisana na listę siedlisk konwencji Ramsar, która chroni najcenniejsze na świecie mokradła. Te biebrzańskie są szczególne ze względu na występowanie ptactwa wodno-błotnego.

Wizytę w parku najlepiej rozpocząć od siedziby w Osowcu-Twierdzy. Można tu uzyskać fachową informację, zakupić karty wstępu, a także zwiedzić wystawę w Centrum Edukacji i Zarządzania. W Biebrzańskim Parku Narodowym wyznaczono wiele szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych, kilkanaście ścieżek edukacyjnych, a nawet szlak konny. Dzięki nim można zapoznać się z przyrodniczymi walorami parku. Są dobrze oznakowane, przy ścieżkach umieszczono tablice informacyjne. Do obserwacji przyrody służą specjalne kładki, wieże i pomosty widokowe. Szczególnie polecamy ścieżkę "Grobla Honczarowska" prowadzącą do Batalionowej Łąki, "Długa Luka" na Bagnie Ławki (w pobliżu we wrześniu odbywają się "Biebrzańskie Sianokosy") oraz ścieżki na terenie Czerwonego Bagna w okolicy leśniczówki Grzędy.

35-50 złotych

35-50 złotych

tyle kosztuje nocleg w gospodarstwie agroturystycznym w Goniądzu i Dolistowie. Karta wstępu do Biebrzańskiego Parku Narodowego kosztuje 5 (normalna) i 2,5 złotych (ulgowa). Na szlaki "Czerwonego Bagna" obowiązuje oddzielna karta wstępu. Więcej informacji na stronie internetowej parku: www.biebrza.org.pl. Można skorzystać z przewodnika z biura Biebrza Eco-Travel Katarzyny Ramotowskiej. Ofertę biura można znaleźć na stronie internetowej: www.biebrza.com. Warto zajrzeć na stronę internetową miasta i gminy Goniądz: http://www.goniadz.pl oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej i Ośrodka Edukacji Ekologicznej "Brama na Bagna" www.bramanabagna.pl.

Łoś to jest ktoś

Trochę flegmatyczne i leniwe, ale z pewnością dostojne - sympatyczne są biebrzańskie łosie. Nad Biebrzą jest ich około 700. Dolina Biebrzy jest największą w Polsce ostoją łosia. Kilka osobników mieszka w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt koło leśniczówki Grzędy. Bardzo często spotkać je można podczas wędrówki szlakiem turystycznym. Łosie szczególnie upodobały sobie również drogę z Goniądza do Strękowej Góry - tak zwaną Carską Drogę. Można je tam spotkać w lesie, na łące, a czasami nawet na drodze. Przyglądają się z zaciekawieniem, pozują do zdjęć, a kiedy zechcą - idą w swoja stronę. To z pewnością jedna z najciekawszych przyrodniczo dróg w Polsce.

Kaczeńce i szczęśliwe krowy

Nad Biebrzę można pojechać na weekend albo na tygodniowy urlop, ale z pewnością można się w niej zakochać od pierwszego spojrzenia. "Biebrzenie" jest piękne o każdej porze roku. Robi się coraz cieplej, wkrótce zakwitną kaczeńce. Koloryt biebrzańskiej scenerii wzbogaci się o żółty i zielony. A gdy opadnie woda, do akcji - i to dosłownie - wkroczą ... krowy. O biebrzańskich krowach z Brzostowa mówi się: szczęśliwe krowy. O świcie same przeprawiają się przez rzekę. Dzień spędzają na pastwiskach. Popołudniu wracają do swoich gospodarstw. Natura sama wyznacza ten cykl. Na "przystrzyżonych" przez krowy terenach chętnie gniazdują ptaki. Ale na ten spektakl Biebrza zaprasza w czerwcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie