Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcja optymizmu w Szkole Podstawowej nr 18

Alina Konieczna [email protected]
Umowę dotyczącą zdobywania tytułu menedżera wiedzy podpisują: Bartosz Pisera i dyrektor SP 18 Bożena Węglewicz.
Umowę dotyczącą zdobywania tytułu menedżera wiedzy podpisują: Bartosz Pisera i dyrektor SP 18 Bożena Węglewicz. Radosław Brzostek
Koszalin to pierwsze miasto w Polsce wdrażające projekt "Optymistyczna Strefa Oświatowa" (OSO). Uczniowie koszalińskiej Szkoły Podstawowej nr 18 podpisywali umowy, że będą zdobywać tytuł menedżera wiedzy.

Program polega na tym, aby nasze dzieci były bardziej zaradne, ufne i radosne, by rozumiały otaczający je świat, aby umiały szukać wiedzy w różnych źródłach i potrafiły ją zaprezentować. Do programu przystąpiła większość koszalińskich szkół i przedszkoli. W każdej z placówek jest pilotażowa klasa wdrażająca program.

W koszalińskiej Szkole Podstawowej nr 18 wybór padł na klasę V "d". Wczoraj, podczas uroczystego spotkania inaugurującego program, w obecności nauczycieli i rodziców, uczniowie tej klasy podpisywali umowy. Zobowiązali się w nich do zdobywania tytułu menedżera wiedzy.

- Zgodnie z założeniami programu mamy nauczyć dzieci sztuki uczenia się - wyjaśnia Maria Kotynia, zastępca dyrektora SP 18. - Aby rodzicom nie mówiły po powrocie ze szkoły, jaki stopień dostały, tylko czego się nauczyły.

OSO składa się z trzech komponentów. Pierwszy to "Optymistyczne przedszkole", następny - "Optymistyczny szkolny start" - adresowany do najmłodszych, mający ułatwić im rozpoczęcie nauki w szkole, wreszcie trzeci, czyli "Szkoła zarządzająca wiedzą" - skierowany do uczniów starszych klas podstawówek i gimnazjów.

- Nasi uczniowie, w ramach "Szkoły zarządzającej wiedzą" na każdej lekcji uczą się planowania własnej pracy i sprawia im to mnóstwo frajdy, ostatnio na przykład planowali wycieczkę do Egiptu. - dodaje Maria Kotynia.
- Czekają ich pożyteczne lekcje dotyczące poznawania różnych źródeł wiedzy, oceniania ich rzetelności. Uczniowie będą też trenować umiejętność twórczego myślenia, poznawać tajniki prezentowania swojej wiedzy, wreszcie uczyć się samooceny - podkreślać swoje silne strony i realnie oceniać braki.

W maju przyjdzie czas na pierwsze podsumowanie. Jeśli wymogi programowe zostaną spełnione, zarówno szkoły, jak i Koszalin, otrzymają certyfikat "Optymistycznej Strefy Oświatowej".

Autorkami projektu są: Mirela Nawrot i Irena Dzierzgowska, a patronat nad jego przebiegiem sprawuje minister edukacji narodowej. Koszalińska "osiemnastka" już na starcie ocenia ten program pozytywnie, a w przyszłym roku chciałaby objąć nim wszystkie czwarte klasy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!