MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lekcje muzyki przeniosły się do sieci. Zainteresowanie jest ogromne [ZDJĘCIA]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Nauczyciele Szkoły Muzycznej Yamaha pracują on-line
Nauczyciele Szkoły Muzycznej Yamaha pracują on-line Fot. Archiwum Frazy
Zostań w domu i...? I dobrze wykorzystaj ten czas! Bardzo popularnym pomysłem jest nauka gry na instrumentach. Wkrótce na zajęcia będą mogli zgłaszać się seniorzy, którzy, jak się okazuje, doskonale funkcjonują w świecie wirtualnym.

- To, co się wydarzyło, jest absolutnym fenomenem. Obawialiśmy się wielu rezygnacji lub zawieszeń zajęć, tymczasem wciąż zgłaszają się nowi kandydaci! - mówi Czesław Zdrojewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Muzycznej Fraza w Koszalinie. Stowarzyszenie prowadzi Szkołę Muzyczną Yamaha. Wszyscy nauczyciele pracują teraz zdalnie ze swych domów. To duże wyzwanie, jest sporo utrudnień, ale i plusów takiej pracy. - Największym problemem jest jakość dźwięku. Zadbaliśmy o mikrofony o wysokich parametrach technicznych, jednak kolosalne znaczenie ma tutaj jakość łącza internetowego – mówi Czesław Zdrojewski. - Plus zdalnego nauczania jest taki, że jesteśmy gośćmi w domach naszych uczniów. Dzięki temu widzimy, w jakich warunkach i na jakich instrumentach się uczą. Możemy na przykład korygować pozycję, którą przyjmują do grania.

Zajęcia prowadzone są z uczniami indywidualnie. Synchronizacja zespołowa jest, niestety, bardzo trudna. Pozytywny tego aspekt jest taki, że choć zajęcia są krótsze, uwaga nauczyciela skupiona jest na jednej osobie.

Sytuacja związana z epidemią koronawirusa zmusiła też nauczycieli i instruktorów do zmodyfikowania programu nauczania seniorów. Co ważne, Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Muzycznej Fraza nie tylko z niego nie rezygnuje, ale szykuje się do organizacji warsztatów muzycznych on-line z seniorami na niezwykłą skalę.

- Otrzymaliśmy już dofinansowanie z Urzędu Miejskiego w Koszalinie. W ciągu najbliższych dni otrzymamy kolejną decyzję z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, złożyliśmy tez kolejny wniosek o dotację z programu Kultura w Sieci. Prowadzone od lat bezpłatne zajęcia dla seniorów przenosimy do internetu – zapowiada Czesław Zdrojewski. - Z kwestiami technicznymi seniorzy radzą sobie świetnie. Właśnie skończyłem zajęcia z panią, która realizuje swoje wielkie marzenie i uczy się grać na saksofonie. Nie mamy najmniejszego problemu z komunikacją w świecie wirtualnym - daje.

Informacje o naborze znajdą się na stronie internetowej i facebook’owym profilu Frazy. Warunki uczestnictwa w warsztatach muzycznych są trzy – ukończone 60 lat, dostęp do internetu i własny instrument. Będzie można uczyć się gry na wspomnianym saksofonie, ale też flecie prostym, gitarze, keyboardzie i fortepianie. W planie są też lekcje śpiewu. - A na koniec stworzymy wirtualną orkiestrę i nagramy teledysk, na którym będzie można zobaczyć i usłyszeć każdego z uczestników naszego programu „Z muzyką za pan brat” - informuje Czesław Zdrojewski. Czekamy z niecierpliwością!

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Dane dzień po dniu: l...

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Koszalin w trudnym czasie zagrożenia koronawirusem [zdjęcia]

Zobacz także Jak zabezpieczyć się przed zakażeniem koronawirusem? Zalecenia GIS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo