- To, co się wydarzyło, jest absolutnym fenomenem. Obawialiśmy się wielu rezygnacji lub zawieszeń zajęć, tymczasem wciąż zgłaszają się nowi kandydaci! - mówi Czesław Zdrojewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Muzycznej Fraza w Koszalinie. Stowarzyszenie prowadzi Szkołę Muzyczną Yamaha. Wszyscy nauczyciele pracują teraz zdalnie ze swych domów. To duże wyzwanie, jest sporo utrudnień, ale i plusów takiej pracy. - Największym problemem jest jakość dźwięku. Zadbaliśmy o mikrofony o wysokich parametrach technicznych, jednak kolosalne znaczenie ma tutaj jakość łącza internetowego – mówi Czesław Zdrojewski. - Plus zdalnego nauczania jest taki, że jesteśmy gośćmi w domach naszych uczniów. Dzięki temu widzimy, w jakich warunkach i na jakich instrumentach się uczą. Możemy na przykład korygować pozycję, którą przyjmują do grania.
Zajęcia prowadzone są z uczniami indywidualnie. Synchronizacja zespołowa jest, niestety, bardzo trudna. Pozytywny tego aspekt jest taki, że choć zajęcia są krótsze, uwaga nauczyciela skupiona jest na jednej osobie.
Sytuacja związana z epidemią koronawirusa zmusiła też nauczycieli i instruktorów do zmodyfikowania programu nauczania seniorów. Co ważne, Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Muzycznej Fraza nie tylko z niego nie rezygnuje, ale szykuje się do organizacji warsztatów muzycznych on-line z seniorami na niezwykłą skalę.
- Otrzymaliśmy już dofinansowanie z Urzędu Miejskiego w Koszalinie. W ciągu najbliższych dni otrzymamy kolejną decyzję z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, złożyliśmy tez kolejny wniosek o dotację z programu Kultura w Sieci. Prowadzone od lat bezpłatne zajęcia dla seniorów przenosimy do internetu – zapowiada Czesław Zdrojewski. - Z kwestiami technicznymi seniorzy radzą sobie świetnie. Właśnie skończyłem zajęcia z panią, która realizuje swoje wielkie marzenie i uczy się grać na saksofonie. Nie mamy najmniejszego problemu z komunikacją w świecie wirtualnym - daje.
Informacje o naborze znajdą się na stronie internetowej i facebook’owym profilu Frazy. Warunki uczestnictwa w warsztatach muzycznych są trzy – ukończone 60 lat, dostęp do internetu i własny instrument. Będzie można uczyć się gry na wspomnianym saksofonie, ale też flecie prostym, gitarze, keyboardzie i fortepianie. W planie są też lekcje śpiewu. - A na koniec stworzymy wirtualną orkiestrę i nagramy teledysk, na którym będzie można zobaczyć i usłyszeć każdego z uczestników naszego programu „Z muzyką za pan brat” - informuje Czesław Zdrojewski. Czekamy z niecierpliwością!
Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Dane dzień po dniu: l...
Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów
Koszalin w trudnym czasie zagrożenia koronawirusem [zdjęcia]
Zobacz także Jak zabezpieczyć się przed zakażeniem koronawirusem? Zalecenia GIS
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?