Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leki z ziołowej apteki

(oprac. bog)
Bazylia - kiedyś wierzono, iż tylko król może  zbierać to zioło, używając do tego złotego sierpa.
Bazylia - kiedyś wierzono, iż tylko król może zbierać to zioło, używając do tego złotego sierpa. archiwum
Bazylia pospolita jest rośliną jednoroczną. Łacińska nazwa tej rośliny wywodzi się od greckiego słowa basilikos, co znaczy król.

Ziele bazylii zawiera eteryczny olejek bazyliowy, a kwiaty - garbniki, saponiny, flawonoidy, sole mineralne i witaminy. Warto ją na co dzień używać w kuchni, gdyż jest przyprawą bardzo aromatyczną, o charakterystycznym zapachu i smaku. Świetnie pasuje do pomidorów i wszelkich przygotowywanych z nich potraw.
Najlepsza jest świeża bazylia. Poprawia nie tylko smak potraw, ale też ich wygląd. Ma bardzo ładne liście o pięknym zielonym kolorze, które mogą stanowić ozdobę dania i talerza. Trzeba tylko uważać, aby nie dodać zbyt dużo bazylii, gdyż może całkowicie zdominować smak potrawy.
Świetnie nadaje się do sosów, do różnych sałatek, zup, duszonych warzyw, twarożku, omletów itd. Znakomicie smakuje z pomidorami i czosnkiem. Można nią nacierać mięso przed duszeniem czy pieczeniem.
Jako przyprawy można używać świeżych lub suszonych liści, a także całego ziela, które ścina się w czasie kwitnienia. Wówczas roślina odrasta i powtórnie kwitnie. Można uprawiać ją w doniczkach, nawet w kuchni.
Dzięki bazylii nasze potrawy będą nie tylko smaczniejsze. Bazylia poprawia też trawienie i ułatwia przyswajanie pokarmu - działa przeciwskurczowo, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa słabo wiatropędnie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Powszechnie uważa się, że działa też przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój i dodaje sił. Stosuje się ją w łagodnych zaburzeniach trawiennych, wzdęciach, przy niedoborze soku żołądkowego. Używana jest też jako afrodyzjak.
Bazylia jest też rośliną miododajną. Otrzymywany z niej olejek eteryczny używany jest w przemyśle perfumeryjnym do wyrobu perfum i mydła. W przemyśle spożywczym wykorzystywana jest do wyrobu konserw, w przemyśle spirytusowym - do wyrobu likierów.
Bazylię traktuje się również jako roślinę ozdobną. Odstrasza też owady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!