Lekkoatletyka. Natalia Kaczmarek trzecia w Doha. Najszybsze otwarcie sezonu w karierze! Justyna Święty-Ersetic siódma. Historyczny trójskok

Paweł Wiśniewski
Natalia Kaczmarek może być zadowolona ze startu w mityngu Diamentowej Ligi w Doha PAP/Adam Warżawa
Podczas pierwszego tegorocznego mityngu lekkoatletycznego zaliczanego do prestiżowego cyklu „Wanda Diamond League” w Doha, Natalia Kaczmarek zajęła trzecie miejsce w biegu na dystansie 400 metrów. Czas 51.64 jest drugim wynikiem w Europie (szybsza tylko niesamowita Irlandka Rhasidat Adeleke - 49.90 w Gainesville na Florydzie) i najszybszym „otwarciem” sezonu w karierze! Druga z naszych zawodniczek - Justyna Święty-Ersetic uplasowała się na siódmym miejscu - 53.08. Na „Suhaim bin Hamad Stadium”, bez żadnych problemów wygrała reprezentantka Dominikany Marileidy Paulino - 50.51 przed Amerykanką Shamier Little - 50.84.

W 2021 roku, Natalia Kaczmarek rozpoczynała sezon startów indywidualnych w Ostrawie (19 maja - 52.23), a rok temu również w Doha (13 maja), tyle że z wynikiem 52.24.

Przypomnijmy, że udział w katarskim mityngu, jest dla 25-letniej zawodniczki, urodzonej w Drezdenku, jest pierwszym tegorocznym występem na otwartym stadionie. 19 lutego, wygrała mistrzostwa kraju w Toruniu i wynikiem 50.83 ustanowiła halowy rekord Polski i... zrezygnowała z udziału w halowych mistrzostwach Europy w Stambule.

- W hali pokazałam, że mogę biegać bardzo szybko i mam nadzieję, iż latem będzie tak samo, dzięki czemu będę mogła być zadowolona z występów na stadionie - mówiła Kaczmarek

Dla Justyny Świety-Ersetic to również pierwszy start od halowych mistrzostw Polski, kiedy wywalczyła brązowy medal.

Zakaz startów dla Rosjan i Białorusinów oraz wczesny termin zawodów sprawiły, że już wysokość 2.21 m sprawiła problemy w konkursie skoczków wzwyż. Norbert Kobielski zaliczył 2.15 m i 2.18 m w pierwszych próbach, ale wspomniane 2.21 m okazało się zbyt wymagające… Ostatecznie Polak zajął wysokie, czwarte miejsce… Dwóch rywali Kobielskiego odpadło już na pierwszej wysokości - 2.15 m (Kanadyjczyk Django Lovett i Tomohir Shinno o z Japonii)!!! Wygrał młodziutki Amerykanin JuVaughn Harrison - 2.32 m.

Angelika Cichocka została sklasyfikowana na trzynastym miejscu w biegu na 1500 metrów (4:17.75), zdecydowanie słabnąc w drugiej części dystansu. Po raz kolejny, Kenijka Faith Kipyegon zadziwiła świat - 3:58.57.

W Doga po raz pierwszy w historii trójskoku aż czterech zawodników przekroczyło (z wiatrem regulaminowym lub też nie) w jednym konkursie 17.70 m (dotychczas nie udało się to nigdy nawet trzem zawodnikom)! Najlepszy okazał się Portugalczyk Pedro Pichardo - 17.91 m (+2,1 m/sek.) przed Hugues Fabrice Zango z egzotycznego Burkina Faso - 17.81 m (+1,5 m/sek.) oraz Kubańczykami Andy Diaz Hernandezem - 17.80 m (+2,6 m/sek.) i Lazaro Martinezem - 17.71 m (+3,4 m/sek.)!

Fenomenalną formą błysnęła u progu sezonu kontrowersyjna Amerykanka Sha’Carri Richardson, która rozprawiła się z rekordem mityngu na 100 metrów(10.80), należącym od 2016 roku do zmarłej kilka dni temu Tori Bowie… Nowy wynosi teraz 10.76!

3000 m z przeszkodami
1. Winfred Mutile Yavi (Bahrajn) 9:04.38 - najlepszy tegoroczny wynik na świecie