Kamil Ślimak
Anna Kiełbasińska
Anna Kiełbasińska Pawel Relikowski / Polska Press
W lekkoatletycznym mityngu Diamentowej Ligi w Zurychu, który rozpocznie się 7.09.2022 (środa), wystartują: Anna Kiełbasińska, Natalia Kaczmarek, Pia Skrzyszowska, Damian Czykier i Michał Rozmys. Patryk Sieradzki będzie nadawał tempo w biegu na 800 m.

Będzie to ostatni mityng Diamentowej Ligi w tym roku. Zawody rozpoczną się w środę i potrwają do czwartku. Wezmą w nich udział zawodnicy, którzy w całym sezonie zdobyli najwięcej punktów w poszczególnych konkurencjach. W środę odbędą się biegi na 5000 m, konkursy pchnięcia kulą, skok o tyczce kobiet i skok wzwyż mężczyzn. Wszystkie konkurencje z udziałem biało-czerwonych zaplanowano na czwartek.

Kiełbasińska i Kaczmarek powalczą w Zurychu w biegu na 400 m

W biegu na 400 m wystąpią Kiełbasińska i Kaczmarek, które w tym roku uzyskały najlepsze wyniki w karierze i zdobyły medale mistrzostw Europy. Obie biegły w sztafecie 4x400 m, która w ME w Monachium zajęła drugie miejsce.

Kaczmarek dwukrotnie zeszła poniżej 50 sekund. W finale ME przebiegła jedno okrążenie bieżni w 49,94 i wywalczyła srebro. Szybsza od niej była jedynie Femke Bol z Holandii. Z kolei w Chorzowie uzyskała drugi wynik w historii polskiej lekkoatletyki - 49,86. Lepszy rezultat osiągnęła tylko rekordzistka Polski Irena Szewińska - 49,28.

Z kolei Kiełbasińska czasem 50,29 wywalczyła brązowy medal ME na 400 m. W tym sezonie aż 10 razy łamała barierę 51 sekund, a w mityngu Diamentowej Ligi w Paryżu ustanowiła rekord życiowy - 50,28. 32-letnia sprinterka jako jedyna reprezentantka Polski zdobyła trzy medale podczas ME w Monachium. Sięgnęła też po srebro w sztafecie 4x100 m i razem ze Skrzyszowską, Ewą Swobodą i Mariką Popowicz-Drapała ustanowiła rekord Polski - 42,61.

Oprócz Polek na 400 m pobiegną także Candice McLeod i Stephenie Ann McPherson z Jamajki, Marileidy Paulino i Fiordaliza Cofil z Dominikany, Holenderka Lieke Klaver i Sada Williams z Barbadosu. W tym gronie jest aż pięć biegaczek, które w tym roku zeszły poniżej 50 s.

Diamentowa Liga: Skrzyszowska kontra światowa elita

Obecny sezon jest również najlepszy w karierze Skrzyszowskiej, która została mistrzynią Europy w biegu na 100 m ppł i dołożyła do tego srebro w sztafecie 4x100 m. 21-letnia płotkarka podczas mityngu Diamentowej Ligi w Chorzowie poprawiła rekord życiowy na 12,51. To również rekord Europy U23.

Mistrzyni Polski w Zurychu zmierzy się z ośmioma zawodniczkami. Aż siedem z nich ma lepszy rekord życiowy od Skrzyszowskiej. Faworytką będzie mistrzyni świata Tobi Amusan z Nigerii, która w lipcu pobiła rekord świata - 12,12.

Mogą jej zagrozić Jamajka Britany Anderson i Jasmine Camacho Quinn z Portoryko, które w MŚ w Eugene zdobyły odpowiednio srebrny i brązowy medal. Na starcie stanie też była rekordzista świata Kendra Harrison z USA.

Czykier ma Zurychu zrewanżować się za nieudane ME

Czykier miał udany początek sezonu. W czerwcu podczas mistrzostw Polski w Suwałkach poprawił rekord kraju w biegu na 110 m ppł - 13,25, a w lipcu zajął czwarte miejsce w mistrzostwach świata. Zawodnik Podlasia Białystok w sierpniu uzyskiwał jednak gorsze rezultaty i nie awansował do finału ME. W Zurychu największe szanse na zwycięstwo mają Amerykanie Grent Holloway i Trey Cunningham oraz Jamajczyk Rasheed Broadbell.

Rozmys przez cały sezon prezentował dobrą, równą formę, a 26 sierpnia podczas mityngu Diamentowej Ligi w Lozannie poprawił rekord życiowy na 1500 m - 3.32,46.

W czwartek reprezentant Polski zmierzy się jednak z zawodnikami, którzy biegali ten dystans w czasie poniżej 3.30. Wśród nich są m.in. mistrz Europy Jakob Ingebrigtsen z Norwegii oraz Kenijczycy Timothy Cheruiot i Abel Kipsang.

Zwycięzcy generalnej klasyfikacji Diamentowej Ligi wygrają diamentowe trofeum, 30 000 dolarów oraz otrzymają dziką kartę na przyszłoroczne mistrzostwa świata w Budapeszcie. (PAP)