LGP w Hinzenbach. Triumf Andreasa Wellingera w sobotnim konkursie. Siódme miejsce dla Dwida Kubackiego. Czterech Polaków z punktami

Mateusz Pietras
Konkurs Letniego Grand Prix w skokach narciarskich w Hinzenbach
Konkurs Letniego Grand Prix w skokach narciarskich w Hinzenbach ANDRZEJ BANAS/POLSKA PRESS
Adreas Wellinger obronił pierwszą pozycję po pierwszej serii konkursu rozgrywanego na Aigner Schainze w austriackim Hiznenbach. Drugie miejsce dla rodaka Stephana Leyhe, a trzecie miejsce zajął Austriak Daniel Tschofenig. Pięciu Polaków wystartowało w sobotnim konkursie w Hinzenbach. Najwyżej sklasyfikowanym Biało-Czerwonym był Dawid Kubacki, który zajął siódme miejsce. Kwalifikacje do pierwszego konkursu w Austrii wygrał Stefan Kraft. W niedzielę drugi konkurs indywidualny. Szwajcar Gregor Deschwanden zmniejszył stratę do lidera cylku LGP Bułgara Władimira Zografskiego.

Triumfatorem mistrz olimpijski
Andreas Wellinger wygrał pierwszy konkurs w Hinzenbach. Skoki na odległość 92 m i 90,5 m zapewniły mu wygraną. Drugie miejsce zajął Stephan Leyhe, a trzecie Austriak Daniel Tschofenig. Najwyżej z Polaków był Dawid Kubacki -7. Piotr Żyła zajął 10. miejsce. Zaś Kacper Juroszek był na 24. pozycji, a Paweł Wąsek usytuował się pozycję niżej.

Niemieccy skoczkowie na prowadzeniu po pierwszej serii

Wellinger prowadził po pierwszej serii konkursu na skoczni Aigner Schainze. Mistrz olimpijski poszybował na odległość 92 metrów. Niewielką stratę mieli pozostali skoczkowie, którzy również bardzo dobrze wykonali swoje próby. Drugie miejsce zajmował rodak Leyhe . Zaś trzecie miejsce zajmował zwycięzca kwalifikacji Austriak Stefan Kraft. Czwarte miejsce, ale z myślą o ataku nawet o zwycięstwo przypadło w udziale obrońcy tytułu Kubackiego. Dziesiąte miejsce zajmował Żyła. Natomiast na 29. miejscu zostali sklasyfikowani Juroszek i Wąsek. Do drugiej serii nie udało się awansować Aleksandrowi Zniszczołowi.

Elita dyscypliny w Hinzenbach

W weekend na austriackiej skoczni w Hinzenbach (HS90) skoczkowie narciarscy walczą o kolejne punkty w Letnim Grand Prix. W sobotę odbyły się kwalifikacje oraz pierwszy konkurs. Na liście startowej nie zabrakło najznamienitszych fachowców w tejże dyscyplinie. W polskiej kadrze wystartowali m.in. obrońca tytułu z 2022 roku i mistrz świata z 2019 roku Dawid Kubacki czy aktualny mistrz świata Piotr Żyła. Utytułowanym Polakom wsparli rodacy Kacper Juroszek, Paweł Wąsek oraz czwarty w klasyfikacji generalnej Aleksander Zniszczoł. Natomiast trener reprezentacji Polski Thomas Thurnbichler nie mógł skorzystać z zainfekowanego Kamila Stocha.

Inni szkoleniowcy także postawili na swoich najjaśniejszych zawodników. W Austrii nie zabrakło mistrza olimpijskiego Japończyka Ryoyu Kobayashiego. W Słowenii skakały takie gwiazdy jak: drużynowy mistrz świata Anże Lanisek czy indywidualny mistrz świata Timi Zajc. Trener niemieckiej kadry Stefan Horngacher m.in. mistrzowi olimpijskiemu z 2018 roku Andreasowi Wellingerowi. Zaś Norwegię reprezentował m.in. zdobywca Pucharu Świata Granerud. Honoru gospodarzy bronili m.in. mistrz świata Stefan Kraft czy wicemistrz olimpijski z Pekinu Manuel Fettner. W Austrii pojawili się lider cyklu Bułgar Władimir Zografski i wicelider Szwajcar Gregor Deschwanden.

Mistrz świata najlepszy w kwalifikacjach

Sobotnie kwalifikacje do sobotniego konkursu w Hinzenbach wygrał Kraft. Na Aigner Schainze skoczył 91 metrów. Drugie miejsce zajął wracający do dobrej dyspozycji Wellinger, as trzecie 38-letni Fettner. Najwyżej z Polaków został sklasyfikowany Kubacki - 9 . Upadek zaliczył lider LGP Zografski, który nie zakwalifikował się do konkursu.