Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licealistka z Połczyna-Zdroju wygrała prestiżowy konkurs UNESCO

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Helena Liszka-Ziemba
Helena Liszka-Ziemba nadesłane
Jury drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu UNESCO dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych oceniało prace pisemne poświęcone tematowi: „Jak rozumiesz i czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że dziedzictwo kulturowe jest naszym wspólnym dobrem?”. Najwyżej oceniono esej Heleny Liszki-Ziemby, mieszkanki Połczyna-Zdroju i uczennicy drugiej klasy licealnej miejscowego Zespołu Szkół.

- O konkursie powiedziała mi pani Kinga Dolatowska, nauczycielka edukacji filmowej i plastyki – przyznaje licealistka. Mówi, że temat konkursu idealnie pokrywał się z jej zainteresowaniami, czyli fascynacją literaturą, także tą dawną.

- Dzięki temu mogę poznać sposób myślenia dawnych pokoleń, wiem skąd pochodzę, jaka była historia mojej rodziny – stwierdza Helena.

Dodaje, że wie kim byli jej najbliżsi, jakie były koleje ich losów, rodzinne tragedie i radości, gdzie tkwią jej korzenie. Nie ukrywa, że jest ewangeliczką, co też daje jej inną perspektywę i spojrzenie na rzeczywistość. Do swojej pracy wplotła więc wątki rodzinne, ale nie zabrakło także odniesień do dramatycznych wydarzeń współczesności, jak wojna na Ukrainie czy pożar katedry Notre Dame w Paryżu.

Ta niezwykła podróż przez czas i historię spodobała się jurorom na tyle, że wyróżnili autorkę główną nagrodą. Opiekunkami licealistki z Połczyna są panie Kinga Dolatowska i Justyna Zalewska, polonistki z połczyńskiego liceum, a wspierały je Fundacja Czyn. Nagrody zostaną wręczone w podczas XXXI Welconomy Forum w Toruniu 26 marca. Forum Gospodarcze w Toruniu to jeden z największych kongresów gospodarczych w Polsce i w tym roku odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Praca laureatki zostanie opublikowane na stronie internetowej UNESCO oraz w czasopiśmie: „Santander Art and Culture Law Review”, zajmującym się problematyką kultury i sztuki.

– Dodam, że nasza szkoła stara się o uzyskanie statusu szkoły UNESCO, który miała już pod koniec lat 60. XX wieku – mówi Kinga Dolatowska. - Nagroda dla Heleny nie ma może wpływu na tę procedurę, ale na pewno ogromnie nas cieszy.

UNESCO to agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury. Ma za zadanie promowanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie poprzez współpracę międzynarodową w dziedzinie edukacji, sztuki, nauki i kultury.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera