Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Listę obleganych kierunków otwiera informatyka. Podsumowano wyniki tegorocznej rekrutacji na studia

Joanna Krężelewska [email protected]
Łącznie w roku akademickim 2013/2014 na studia przyjęto prawie 477 tys. osób, w tym 366,5 tys. na uczelnie publiczne.
Łącznie w roku akademickim 2013/2014 na studia przyjęto prawie 477 tys. osób, w tym 366,5 tys. na uczelnie publiczne. archiwum
Łącznie w roku akademickim 2013/2014 na studia przyjęto prawie 477 tys. osób, w tym 366,5 tys. na uczelnie publiczne.

Na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie - ponad 338 tys. osób. W podsumowaniu przygotowanym przez Ministerstowo
Nauki i Szkolnictwa Wyższego informatyka już drugi raz z rzędu zdobyła tytuł najpopularniejszego kierunku w kraju - rok temu zgłębiać m.in. sekrety programowania chciało ponad 30 tys. kandydatów, w tym roku już 31,7 tys. osób.

Wzrost popularności zanotowały też inne kierunki ścisłe i techniczne, co - jak informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - jest między innymi efektem działań resortu, ukierunkowanych na wspieranie kierunków studiów kluczowych dla rozwoju gospodarczego kraju.

I tak wśród najbardziej obleganych kierunków znalazły się m.in. automatyka i robotyka, którą w tym roku wybrało ponad 17 tys. osób (w zeszłym roku 15,8 tys.) oraz mechanika i budowa maszyn, na którą zdecydowało się ponad 18 tys. osób (rok temu - 17,2 tys.). Na czwartej pozycji utrzymał się kierunek
budownictwo. Wśród nauk humanistycznych tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszyły się prawo (21,7 tys. kandydatów) oraz zarządzanie (21,6 tys.).

Z przeprowadzonego podsumowania wynika też, że to uczelnie techniczne są najbardziej popularnym typem szkół wyższych w Polsce. Średnio dostać się na jedno miejsce próbowało 4,1 kandydata. Drugie miejsce zajmują uczelnie rolnicze (3,5 kandydata na jedno miejsce), a trzecie uniwersytety (3 kandydatów na jedno miejsce).

Co ciekawe, w tym roku w pierwszej piątce najbardziej obleganych uczelni znalazło się aż pięć uczelni technicznych. Najbardziej obleganą uczelnią w kraju jest Politechnika Warszawska. Tytuł ten zdobyła po raz szósty z rzędu. Na jedno miejsce na studiach przypadało w tej uczelni 7,3 kandydata.

Kierunki - top 20

1. Informatyka - 31782
2. Prawo - 21787
3. Zarządzanie - 21623
4. Budownictwo - 18926
5. Mechanika i budowa maszyn - 18294
6. Ekonomia - 17298
7. Zarządzanie i inżynieria produkcji - 17234
8. Automatyka i robotyka - 17062
9. Inżynieria środowiska - 16664
10. Finanse i rachunkowość - 16275
11. Pedagogika - 16227
12. Psychologia - 14059
13. Administracja - 13356
14. Gospodarka przestrzenna - 12690
15. Biotechnologia - 12440
16. Turystyka i rekreacja - 11116
17. Transport - 10789
18. Logistyka - 10700
19. Energetyka - 10523
20. Mechatronika - 10269

Przemysł zamawia kierunki

Mówi: prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej

- Czy Politechnika Koszalińska odczuła w tym roku zwiększone zainteresowanie studentów naukami ścisłymi? I czy był "boom" na informatykę?

- Prowadzimy mniej więcej połowę kierunków studiów technicznych, połowę nietechnicznych. Od kilku lat przyjmujemy na pierwszy rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych około trzech tysięcy osób. W tym roku zbliżyliśmy się do tej liczby, a proszę zauważyć, że w całym kraju spada liczba przyjmowanych,
co roku o kilka procent spada liczba maturzystów. Na kierunkach technicznych liczba kandydatów i przyjętych średnio nie maleje, a to przy mniejszej liczbie maturzystów oznacza stały wzrost chętnych. Na informatykę liczba kandydatów wzrosła, przyjęliśmy dziesięć procent osób więcej. Wielu było też chętnych na budownictwo, geodezję oraz transport.

- Czy Politechnika wykorzystuje to zainteresowanie ścisłymi kierunkami, by do studiowania właśnie w Koszalinie zachęcić jak najwięcej osób?

- W ubiegłym roku zakończyły się dwa duże trzyletnie projekty z Kapitału Ludzkiego, które były nastawione na dofinansowanie staży, praktyk, popularyzację nauk ścisłych, nawet tworzenie nowych specjalności na kierunkach technicznych. Ich skutki odczuwamy do dziś, bo udało się spopularyzować kierunki i włączyliśmy pracodawców w proces kształcenia - do komisji - tak zwanych rad programowych, które opracowują programy nauczania. Zgłaszają się do nas firmy, które są szczególnie zainteresowane konkretnymi kierunkami. Przykładem jest firma Energa Operator, która zgłosiła się w ubiegłym roku, bo interesował ją kierunek. Objęła go patronatem. Chciała mieć możliwość zasiadania w radzie programowej, wpływania na dobór przedmiotów i kształcenie studentów, a w zamian firma będzie opłacać staże i praktyki dla studentów oraz, co ważne, ufundowała corocznie osiem stypendiów naukowych po 1,2 tys. złotych dla najlepszych studentów kierunku. W środę w koszalińskiej siedzibie firmy wręczone zostaną pierwsze stypendia. I stało się tak, że mamy kierunek zamówiony przez przemysł.

Najlepszym absolwentom mogą zostać zaproponowane miejsca pracy. Zgłosiła się już i druga firma, która ma wiele zakładów w całej Polsce, a chce objąć patronatem kierunek mechatronika.

- Kilka dni temu był Pan gospodarzem spotkania w sprawie powołania Konsorcjum Uczelni Technicznych Polski Północnej. Jakie jest cel współpracy?

- Chcemy, by uczelnie Pomorza, od Szczecina po Gdańsk i Bydgoszcz, ze sobą współpracowały przy pozyskiwaniu środków na badania naukowe.

ROZMAWIAŁA
JOANNA KRĘŻELEWSKA

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!