Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lothar Bucher

(R)
Lothar Bucher
Lothar Bucher
Z 700 lat historii Szczecinka na polski rozdział przypada 65. Reszta to czasy pomorskobrandenursko- prusko-niemieckie. Siłą rzeczy w tym okresie żyło wiele osób, które na tytuł "Człowieka 700-lecia Szczecinka" zasłużyły.

Tymczasem na razie wśród kandydatów sprzed II wojny światowej mamy tylko KarlaTümpla, profesora szczecineckiego Gimnazjum księżnej Jadwigi i twórcę pierwszej monografii miasta z 1910 roku. Zgłosili go pasjonaci dziejów Szczecinka z portalu www.szczecinek.org.

Poniekąd to zrozumiałe, bo jednak powojenni mieszkańcy i zasłużeni dla miasta są nam bliżsi niż postaci z odległych kart historii, w przeważającej liczbie Niemcy. Co nie znaczy, że nie warto wspomnieć znamienitych obywateli grodu nad jeziorem Trzesiecko. Jednego z nich "odkurzył" Sławomir Miara, szczecinecki archiwista.

To Lothar Bucher, wybitny polityk rodem ze Szczecinka. Lothar Bucher urodził się w Szczecinku 25 października 1817 roku. Był synem Augusta Leopolda Buchara, nauczyciela Gimnazjum księżnej Jadwigi. W 1835 roku rozpoczął studia prawnicze na uniwersytecie berlińskim i po ich ukończeniu rozpoczął pracę w Sądzie Krajowym w Koszalinie, a następnie w Sądzie Okręgowym w Słupsku. W Pruskim Zgromadzeniu Narodowym reprezentował okręg słupski, a w rok po jego rozwiązaniu w roku 1848 Lothar Bucher powołany został do drugiej izby Pruskiego Parlamentu (Lantagu).

Ze względu na swoje przekonania polityczne i sympatie dla poglądów głoszonych przez Karola Marksa zmuszony był opuścić kraj. Wyemigrował do Anglii. Autor ponad trzech tysięcy artykułów czytanych chętnie przez króla Fryderyka Wilhelma IV i Bismarcka. W wyniku amnestii z roku 1861 powraca do Niemiec i staje się bliskim współpracownikiem i przyjacielem Ottona von Bismarcka.

Jako tajny radca poselstwa i prelegent Urzędu do Spraw Zagranicznych uczestniczył w rokowaniach pokojowych z Francją po wygranej wojnie oraz opracowywał noty dyplomatyczne i memoriały. Zmarł w sanatorium Montreux w wieku 74 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!