MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w zachodniopomorskim na krawędzi bankructwa?

Paweł Palica
Paweł Palica
Marszałek województwa mówi, że mogą być zagrożone sierpniowe wypłaty dla pracowników portu lotniczego
Marszałek województwa mówi, że mogą być zagrożone sierpniowe wypłaty dla pracowników portu lotniczego gs24.pl
Czy Port Lotniczy Szczecin Goleniów jest o włos od ogłoszenia upadłości? Taką tezę stawia marszałek województwa, Olgierd Geblewicz.

Jak wynika z oficjalnego komunikatu opublikowanego przez urząd marszałkowski, Geblewicz po raz kolejny zwrócił się do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka i największego wspólnika portu - Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze - o podjęcie natychmiastowych działań w tej sprawie.

- Do tej pory - pomimo czerwcowych zapowiedzi prominentnych przedstawicieli rządu PiS, Marcina Horały i Jacka Sasina, gdy obiecywali wielomilionowe wsparcie - na konto lotniska nie wpłynęła ani jedna złotówka z budżetu państwa. Czas pokazał, że były to puste obietnice dla potrzeb kampanii wyborczej - mówi marszałek.

Do tej pory do lotniskowej spółki trafić miała jedynie pożyczka płynnościowa, udzielona z rekomendacji zarządu województwa przez Zachodniopomorską Agencję Rozwoju Regionalnego w ramach Zachodniopomorskiego Funduszu Rozwoju, w wysokości 2,5 mln zł. Marszałek twierdzi, że gdyby nie te pieniądze, pracownicy lotniska nie dostawaliby pensji od maja. Lotnisko najprawdopodobniej nie byłoby w stanie od 1 czerwca wznowić operacji w ruchu pasażerskim.

- Obecnie ta jedyna pomoc doraźna, jaką uzyskała spółka, jest na wyczerpaniu. Politycy PiS tymczasem chowają głowę w piasek i w żaden sposób nie walczą o lotnisko. Według mojego stanu wiedzy, zagrożone są sierpniowe wypłaty dla pracowników. Lotnisko pozbawione obiecanej pomocy nieuchronnie straci płynność finansową i będzie zmuszone do ogłoszenia upadłości - dodaje Geblewicz.

Od 2013 r. urząd marszałkowski jako udziałowiec Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów zainwestował w przedsiębiorstwo ponad 31,9 mln zł. Do 2028 r. planowane jest wsparcie w wysokości 40 mln zł. Szczecin wydał ponad 21,5 mln zł. Mimo obietnic ze strony premiera, strona rządowa do tej pory nie wywiązała się ze wsparcia inwestycyjnego.

Zobacz także: Przewodnik rowerowy: Koszalin i okolice

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński