MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lou Reed, Natalie Cole i Anthony Kiedis z Red Hot Chili Peppers i inni. Gwiazdy, które zachorowały na wątrobowe zapalenie wątroby (WZW)

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Wirusowe zapalenie wątroby to według WHO jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku. Tylko na WZW typu B i C choruje ponad 350 milionów ludzi na całym świecie. Wśród nich są też gwiazdy sceny i ekranu. Dowiedz się, jak można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby i poznaj historie muzyków i aktorów, którzy zachorowali na WZW.

Spis treści

Gwiazdy sceny i ekranu, m.in.:Natalie Cole, Lou Reed, Ken Watanabe
Wiele osób zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C nie wie, jak się zaraziło. Niektóre gwiazdy zaraziły się przez wstrzykiwanie narkotyków lub transfuzję krwi. AKPA

Skąd się bierze wirusowe zapalenie wątroby? Tak można się zarazić WZW

Wirusowe zapalenie wątroby to choroba wątroby, w której dochodzi do uszkodzenia narządu przez zakażenie wirusem. Może to być spowodowane infekcją wirusową, spożyciem alkoholu, kilkoma schorzeniami, a nawet niektórymi lekami. Wirus może być przenoszony z jednej osoby na drugą.

Inne powszechne sposoby zarażenia się wirusem to:

  • transfuzja krwi,
  • wstrzykiwanie narkotyków,
  • tatuowanie,
  • przekłuwanie ciała (piercing).

Leczenie WZW różni się w zależności od rodzaju i przyczyny. Wyróżnia się pięć głównych klasyfikacji wirusowego zapalenia wątroby typu A, B, C, D, E i G.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obecnie na całym świecie z przewlekłym zapaleniem wątroby typu B i C żyje 354 miliony ludzi.

W 2010 r. wirusowe zapalenia wątroby (WZW) zostało uznane przez WHO za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku. 28 lipca to Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (World Hepatitis Day).

Znane osoby z wirusowym zapaleniem wątroby (WZW)

Na wirusowe zapalenie wątroby chorują też znane osoby. Wiele z nich upubliczniło swoje diagnozy, aby pomóc zwiększyć świadomość na temat tej choroby i zmniejszyć piętno, które ją otacza. Wśród nich są Pamela Anderson, Keith Richards i Steven Tyler.

Te znane osoby chorują na wirusowe zapalenie wątroby:

Typy wirusowego zapalenia wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby cechuje się szybko rozwijającymi się zmianami martwiczymi i zapalnymi w wątrobie, które są wywołane przez wirusy.

– Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby jest przetrwałym zakażeniem, które rozwija się, kiedy ostre zapalenie wątroby nie ustąpi całkowicie – czytamy na portalu Medycyny Praktycznej.

Aktualnie jest znanych sześć czynników wirusowych pierwotnie uszkadzających wątrobę. Wszystkie mogą wywołać ostre zapalenie wątroby. Są to:

  • wirus zapalenia wątroby typu A (HAV),
  • wirus zapalenia wątroby typu B (HBV),
  • wirus zapalenia wątroby typu C (HCV),
  • wirus zapalenia wątroby typu D (HDV),
  • wirus zapalenia wątroby typu E (HEV),
  • wirus zapalenia wątroby typu G (HGV).

Jak się diagnozuje wirusowe zapalenie wątroby?

Aby zdiagnozować wszystkie formy zapalenia wątroby, lekarz musi najpierw przeprowadzić wywiad, aby określić wszelkie czynniki ryzyka. Podczas badania fizykalnego lekarz może delikatnie uciskać brzuch, aby sprawdzić, czy występuje ból lub tkliwość. Może również sprawdzić, czy nie występuje obrzęk wątroby i żółte przebarwienia oczu lub skóry.

Diagnostyka WZW opiera się głównie na metodach serologicznych i molekularnych. Za najważniejszy test uważa się tzw. próby wątrobowe, czyli oznaczenie aktywności aminotransferaz alaninowej (ALT) i asparaginowej (AST). Jeżeli wyniki badań są nieprawidłowe, lekarz może zlecić inne badania krwi, które mają na celu wykrycie źródła problemu.

– Idealnym postępowaniem jest jednoczesne wykonanie badań w kierunku różnych wirusowych zapaleń wątroby. W skład takiego badania wchodzi oznaczenie antygenu HBsAg, przeciwciał anty-HBc w klasie IgM i anty-HCV – podaje serwis Medycyna Praktyczna. – Obecność tych ostatnich nie jest absolutnie pewnym dowodem zakażenia HCV. Potwierdzeniem aktywnego zakażenia tym wirusem jest wykrycie w surowicy krwi materiału genetycznego wirusa – HCV RNA.

Lekarze rodzinni, którzy podejrzewają wirusowe zapalenie wątroby u pacjenta, bardzo często kierują ich bezpośrednio do specjalistycznych szpitali – nawet bez szczegółowych badań.

Czy wirusowe zapalenie wątroby da się wyleczyć? Leczenie WZW

Leczenie WZW różni się ze względu na rodzaj i przyczyny. Leczenie farmakologiczne obejmuje przyjmowanie leków przeciwwirusowych oraz leków łagodzących objawy. Co ważne, leczenie musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Chorzy na WZW muszą dbać o zdrowy styl życia. Wskazany jest wypoczynek – zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Zalecane jest niespożywanie alkoholu. Chorzy początkowo znacznie ograniczają swoją aktywność, ale nie muszą przebywać całą dobę w łóżku.

Chorzy na przewlekłe zapalenie wątroby typu C powinni rzucić palenie, które nasila włóknienie wątroby, a także zwiększa ryzyko wystąpienia raka wątrobowokomórkowego. Zalecana jest też normalizacja masy ciała – osoby z nadwagą lub otyłością powinny schudnąć.

Źródła:

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Lou Reed, Natalie Cole i Anthony Kiedis z Red Hot Chili Peppers i inni. Gwiazdy, które zachorowały na wątrobowe zapalenie wątroby (WZW) - Strona Zdrowia