Maciej Sochal i Robert Jachimowicz z medalami w Berlinie

Maciej Sochal
Maciej Sochal Jacek Wójcik
Mistrzostwa Europy Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce Berlin 2018 okazały się niezwykle udane dla zawodników z naszego regionu.

Po tym, jak Maciej Sochal wywalczył w finałowym konkursie rzutu maczugą w kategorii niepełnosprawności F32 (niezborność ruchowa) złoty medal, teraz utytułowany zawodnik Startu Koszalin dołożył drugie złoto, tym razem w pchnięciu kulą. Konkurs miał niecodzienny przebieg, bowiem podopieczny Adriana Mikołajczyka osiągnął wynik 8.22 m, a to sprawiało, że ze złota miał się cieszyć jego rywal, Grek Dimitrios Zisidis. Ten został jednak zdyskwalifikowany, w związku z czym mistrzostwo Europy przypadło Sochalowi.

- Cóż, nie takiego przebiegu konkursu w kuli się spodziewałem - przyznał podwójny mistrz tegorocznych ME. - Nie pokazałem najwyższej formy, stać mnie na więcej. Ale rywale też mieli swoje problemy. Cel więc osiągnąłem, a to mimo wszystko najważniejsze - dodał.

Emocjonujący był finał rzutu dyskiem w kat. F52, w którym startował klubowy kolega Sochala, Robert Jachimowicz. Ten ostatecznie zmagania zakończył z brązowym medalem i wynikiem 19.19 m. Zwyciężył jego rodak, Piotr Kosewicz (20.20 m), a srebro przypadło Litwinowi Aigarsowi Apinisowi (19.71 m).

Przypomnijmy, że podczas poprzednich ME we włoskim Grosseto w 2016 roku Sochal rywalizację zakończył w maczudze zakończył ze złotym medalem i rekordem świata (37,19) oraz srebrem w kuli. Jachimowicz zaś został mistrzem kontynentu w dysku.