Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majówka z historią w Szczeglinie [zdjęcia]

(JCK)
W Szczeglinie odbyła się Majówka z historią
W Szczeglinie odbyła się Majówka z historią Radek Koleśnik
Gdzie w Koszalinie stacjonował sztab 32. Dywizji Piechoty Wermachtu? Jaki motocykl wygrał w 1936 roku Konkurs piękności w Warszawie?

Odpowiedzi na te i wiele, wiele innych pytań poznali uczestnicy pierwszej Majówki z historią, która ma szansę rozsławić w regionie swego gospodarza – Szczeglino w gm. Sianów. Frekwencja dopisała już od momentu jej otwarcia – w sobotę, 21 maja, o godz. 13 (zabawa trwać będzie do godz. 19).

Plenerowa impreza historyczna ma na celu promowanie tej dziedziny wiedzy szczególnie wśród młodzieży i dzieci. Jej organizatorami są Studio Historyczne „Huzar", Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne „Odkrywcy", sołectwa Szczeglino oraz Mokre i Centrum Kultury w Sianowie.

Przejażdżki motocyklami, wystawa mundurów milicyjnych z lat 1944-1990, stanowiska grup rekonstrukcyjnych, multimedialna projekcja o historii Szczeglina, strzelnica Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii – to ułamek atrakcji majówki. W namiocie Nadleśnictwa Karnieszewice można dowiedzieć się nie tylko, co ciekawego można zobaczyć w lasach Nadleśnictwa, ale też ułożyć wielkie puzzle, czy zbudować drewniany domek. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się pokaz motocykli. Wśród nich m.in. R 71 – produkowany od 1938 do 1941 roku dwucylindrowy motocykl firmy BMW, przewidziany do współpracy z wózkiem bocznym z przeznaczeniem dla wojska. Perełki kolekcji to Sokoły, których w Polsce zostało dziś kilkanaście sztuk. Sokół 1000 i 600, które przyjechały do Szczeglina, były najbardziej znanymi polskimi motocyklami przed wojną i stanowiły etatowe wyposażenie wojska.

- Pomysł na organizację majówki zrodził się z pasji do historii i chęci dzielenia się nią z innymi. W lekki sposób można „sprzedać” innym dość poważne tematy – powiedział nam Rafał Semołonik, jeden z organizatorów majówki. – Mamy tu całe spektrum historii XX wieku – zarówno tematy związane z pierwszą, jak i z drugą wojną światową. Mamy to, co wydarzyło się w Polsce i na ziemi koszalińskiej po 1945 roku, czyli żołnierzy niezłomnych, formacje milicyjne – wyliczał.

W sumie w majówkę zaangażowało się siedem grup rekonstrukcyjnych. – Cieszy mnie coraz większa popularność formacji, których działalność poświęcona jest historii. Dzięki temu coraz głębiej „wchodzą” one w historię, by rzetelnie i ciekawie ją przedstawiać – dodał Rafał Semołonik.

Nie tylko grupy rekonstrukcyjne miały dla gości majówki pokazy. Niespodziankę przygotowali strażacy z OSP w Sianowie. Druh Marek Brzozowski, naczelnik sianowskiej OSP, wrzucił pod milicyjnego Stara 200 WT świecę dymną, a strażacy zainscenizowali akcję gaśniczą.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!