Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała Ojczyzna. Tak działają samorządy

Redakcja
Po co nam rady gminy, wójt, burmistrz albo prezydent? Czym się zajmują? Dzisiaj małe kompendium wiedzy na ten temat. Warto zainteresować się, jak działa samorządowy mechanizm. Zwłaszcza przed wyborami.

Wyjaśnijmy tu, że wybory do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zarządza się nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Kadencja samorządów trwa 4 lata. Koniec obecnej kadencji nastąpi 21 listopada. A że datę wyborów wyznacza się na ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad, to oznacza, że wybory powinny zostać zarządzone na 16 listopada. Tego dnia wszyscy, którzy ukończyli 18 lat i mają uprawnienia do głosowania, będą wybierać radnych w swoich gminach albo miastach, a także wójtów albo burmistrzów bądź prezydentów (w Koszalinie i Kołobrzegu) oraz radnych powiatowych i radnych sejmiku województwa zachodniopomorskiego.

W gminach, które nie są miastami na prawach powiatu radni będą wybierani w jednomandatowych okręgach wyborczych (to jest nowość w najbliższych wyborach). Natomiast w miastach na prawach powiatu (jak Koszalin) stosuje się nadal ordynację proporcjonalną.

Rada gminy, ale też rada miejska zajmuje się stanowieniem prawa lokalnego oraz sprawuje kontrolę nad wójtem / burmistrzem / prezydentem. Na czele rady stoi przewodniczący i wiceprzewodniczący (od 1 do 3). Rada gminy może ze swojego grona powoływać stałe i doraźne komisje do określonych zadań. A zajmuje się m. in. ustalaniem wynagrodzenia wójta i stanowi o jego działaniu podejmując odpowiednie uchwały, powołuje i odwołuje skarbnika gminy (na wniosek wójta).

Rada uchwala też budżet gminy, rozpatruje sprawozdania z wykonania budżetu oraz podejmuje uchwały w sprawie udzielenia absolutorium z tego tytułu dla wójta. Kolejny temat to uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz planów zagospodarowania przestrzennego - to radni decydują o tym, jak wygląda plan zagospodarowania okolicy, w której mieszkacie. Radni podejmują też uchwały w sprawie podatków i opłat lokalnych. W głosowaniu decydują też o tym, czy gmina zaciągnie kredyt, pożyczkę, bądź wyemituje obligacje. Głosują również uchwały dotyczące nazw ulic i placów oraz pomników.

I co ważne, w sytuacji, gdy mieszkańcy nie są zadowoleni ze swoich radnych, mogą ich odwołać w referendum. Wójt pełni funkcję organu wykonawczego gminy (podobnie jak burmistrz, czy prezydent w zależności od wielkości gminy), wykonuje uchwały rady gminy, ale też zadania wynikające z przepisów, przygotowuje projekty uchwał rady gminy, gospodaruje mieniem komunalnym, zajmuje się realizacją budżetu, ale też zatrudnia i zwalnia kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.

Wójt jest funkcjonariuszem publicznym, który jest wybierany w wyborach powszechnych od 2002 roku. Jego kadencja rozpoczyna się w dniu rozpoczęcia kadencji rady gminy i upływa z dniem objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta. Wójta, podobnie jak radnych, można odwołać w referendum. Do ich rozpisania potrzebny jest wniosek co najmniej 10% wyborców. Referendum jest ważne wówczas, gdy weźmie w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborach odwoływanego organu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!