Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała waga urodzeniowa sprzyja otyłości?

Supernowa
Skłonność do otyłości rozwija się w łonie matki - twierdzi brytyjski naukowiec David Barker. Podkreśla on, że najgroźniejszy dla zdrowia jest "zaokrąglony brzuszek" powstający w wyniku odkładania się tłuszczu wokół talii.

Barker doszedł do wniosku, że ludzie, którzy w okresie płodowym oraz wczesnym wieku niemowlęcym ważyli znacznie poniżej normy, przejawiają w późniejszym wieku większą skłonność do magazynowania tłuszczu na brzuchu. - Uboga dieta w łonie matki trwale zaburza rozwój fizjologiczny człowieka. Konsekwencje są poważne, choć często odłożone w czasie.

Po osiągnięciu dorosłości taka osoba może być bardziej podatna na choroby układu krążenia, łatwiej też rozwija się u niej otyłość - twierdzi naukowiec, który przez wiele lat prowadził badania na grupie mieszkańców okolic Southampton.
Lekarze są zgodni: otyłość prowadzi do miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i wielu innych chorób.

Problemy z sercem pojawiają się nie wtedy, gdy tkanka tłuszczowa jest rozłożona równomiernie na całym ciele, lecz wtedy, gdy kumuluje się w górnej części ciała - na brzuchu i w talii. W jednym z badań, które przeprowadził Barker, uczestniczyło 250 nastoletnich dziewcząt.

Te z nich, które przy urodzeniu miały niską wagę, wykazywały częściej skłonność do nabywania męskiej otyłości (tkanka tłuszczowa na brzuchu i wokół talii). Podobnym wynikiem zakończyły się testy z udziałem młodych mężczyzn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!