Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małgorzata Gersdorf: "Namawiałabym prezydenta, aby nie podpisywał nowelizacji Kodeksu karnego"

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
brak
I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf zaapelowała na antenie RMF24 do prezydenta Andrzeja Dudy, aby ten nie podpisywał nowelizacji Kodeksu karnego autorstwa PiS i złożył weto. O weto apeluje także RPO Adam Bodnar.

Zdaniem sędzi nowelizacja Kodeksu karnego „z punktu widzenia procedowania aktu prawnego - nie nadaje się do podpisu dla prezydenta”. Dodała również, że parlamentarzyści pracowali nad ustawą „w sposób anormalny”.

I prezes Sądu Najwyższego zwracała uwagę na antenie radia, że posłowie pominęli specjalny, wydłużony tryb kodeksowy. Z kolei senatorowie - choć nie powinni - na ostatnim etapie wprowadzili kilkadziesiąt znaczących poprawek.

- Myślę, że czuwając nad tym, żeby mieć jakąś pozycję w państwie jako obrony praworządności, pan prezydent zawetuje ten projekt - stwierdziła Gersdorf. - Moje namowy nie mają żadnego wpływu na to co robi pan prezydent i jakie oceny wygłasza, a wręcz odwrotnie, więc może nie namawiam. To należy do kompetencji pana prezydenta - tak powiem – dodała.

O zawetowanie przez prezydenta ustawy zaapelował także rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. - Myślę, że prezydent ma duży kłopot. Rzadko wetował ustawy, a jeśli już to robił, to w wakacje. Ale liczę, że tak się jednak stanie. Może to moment, żeby prezydent stworzył komisję kodyfikacyjną prawa karnego – mówił na antenie TOK FM.

Zdaniem Bodnara ekspresowy tryb uchwalania zmian w Kodeksie karnym był „absolutnie niedopuszczalny”. - Nie można przyjmować tak ważnego kodeksu w taki sposób. Po drugie, nowelizacja została przyjęta pod płaszczykiem zmian dotyczących walki z pedofilią, a tak naprawdę dotyczy 200 innych spraw, pojawiło się wiele błędów, rozwiązań sprzecznych ze standardami praw człowieka - ocenił RPO.

Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości zaostrzający kary za niektóre przestępstwa – w tym pedofilskie – złożono w Sejmie 14 maja. W ciągu zaledwie dwóch dni izba niższa parlamentu uchwaliła nowelizację. Tak szybkie tempo prac nad nowelizacją Kodeksu karnego umożliwił marszałek Sejmu, podejmując decyzję o procedowaniu nowelizacji w trybie niekodeksowym. Kancelaria Sejmu podkreśla, że prace nad tą nowelą były zgodne z regulaminem Sejmu.

Innego zdania jest znaczna część ekspertów. 158 naukowców specjalizujących się w naukach prawnych skierowało do prezydenta Andrzeja Dudy opinię do nowelizacji Kodeksu karnego z apelem o zawetowanie tej ustawy. Według naukowców nowela została uchwalona z rażącym naruszeniem konstytucyjnych standardów procedowania zmian w Kodeksie karnym oraz przyjęcia poprawek Senat. Zdaniem ekspertów niekonstytucyjny tryb uchwalenia – zbyt szybkie tempo i przyjęcie tzw. trybu niekodeksowego - noweli może prowadzić do jej kwestionowania przez sądy i strony procesowe.

Kilka dni temu także prezydencki Minister Andrzej Dera podkreślił na antenie RMF FM, że list naukowców, to „ważny głos środowiska, który Andrzej Duda weźmie pod uwagę, podobnie jak inne opinie, które trafiają do Pałacu Prezydenckiego”.

Zdaniem prezydenckiego ministra posłowie nad projektem pracowali z pominięciem specjalnego wydłużonego trybu kodeksowego (marszałek Sejmu uznał, że nie jest to potrzebne). Dera zapytany czy regulamin Sejmu został złamany, odpowiedział, że „z faktami się nie dyskutuje”. Dodał, że przyspieszony sposób pracy parlamentarzystów prowadzi jedynie do powstawania bubli prawnych.

Prezydent Duda ma czas do 5 lipca na podjęcie decyzji w sprawie nowelizacji Kodeksu karnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Małgorzata Gersdorf: "Namawiałabym prezydenta, aby nie podpisywał nowelizacji Kodeksu karnego" - Portal i.pl