MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małpia ospa w Europie i na świecie. Gdzie przybywa zakażeń?

Według aktualnych danych European Centre for Disease Prevention and Control w państwach Unii Europejskiej potwierdzono już 118 przypadków zakażenia małpią ospą. Zdjęcie ilustracyjne.
Według aktualnych danych European Centre for Disease Prevention and Control w państwach Unii Europejskiej potwierdzono już 118 przypadków zakażenia małpią ospą. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com
W Europie ogniska zakażeń małpią ospą powstały w trzech krajach – Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. W pozostałych państwach europejskich potwierdzono jedynie pojedyncze lub niewielką liczbę przypadków. Nie odnotowano żadnych ofiar śmiertelnych. Endemicznym (naturalnym) środowiskiem dla małpiej ospy jest zachodnia i centralna Afryka, gdzie w ciągu ostatniego półrocza wykryto niemal 1,4 tys. przypadków. W Polsce nie odnotowano jeszcze żadnego przypadku tej choroby.

W najnowszym, niedzielnym komunikacie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podsumowała, że w 23 krajach, gdzie małpia ospa nie występuje naturalnie (endemicznie), odnotowano jak dotąd łącznie 257 przypadków zakażeń, a kolejne 120 oczekuje na potwierdzenie.

Zdaniem ekspertów WHO, obecny wzrost liczby zakażeń poza Afryką, gdzie małpia ospa występuje endemicznie, sugeruje, że doszło do niewykrytej jeszcze transmisji wirusa poza środowisko naturalnego obiegu.

Małpia ospa w Europie

Małpia ospa w Europie i na świecie. Gdzie przybywa zakażeń?
infografika Agnieszka Kowalko

Aktualna liczba zakażeń małpią ospą w krajach Europy wygląda następująco:

 • Austria – 1,
 • Belgia – 6,
 • Czechy – 5,
 • Dania – 2,
 • Francja – 16,
 • Niemcy – 22,
 • Włochy – 13,
 • Holandia – 12,
 • Portugalia – 74,
 • Słowenia – 2,
 • Hiszpania – 107,
 • Wielka Brytania – 106,
 • Szwajcaria – 4,
 • Irlandia – 1,
 • Finlandia – 1,
 • Szwecja – 2.

Europa, która nie jest naturalnym (endemicznym) regionem występowania małpiej ospy, ma trzy ogniska zakażeń – brytyjskie, hiszpańskie i portugalskie.

W ocenie ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), małpia ospa – której kolejne przypadki są potwierdzane w krajach, gdzie choroba ta nie występuje endemicznie (naturalnie) – stanowi "umiarkowane ryzyko" dla ogólnego zdrowia publicznego na poziomie globalnym.

Zdaniem WHO, zagrożenie "może stać się wysokie, jeśli wirus ten wykorzysta okazję, by stać się ludzkim patogenem i rozprzestrzeniać się na grupy o wyższym ryzyku ciężkiej choroby, takie jak małe dzieci i osoby z obniżoną odpornością".

"Zdecydowana większość zgłoszonych do tej pory przypadków nie ma ustalonych powiązań podróżnych z obszarem endemicznym i dotyczyła podstawowej opieki zdrowotnej lub usług zdrowia seksualnego" – podała WHO w niedzielę.

Małpia ospa na świecie

W Argentynie potwierdzono jak dotąd dwa przypadki infekcji. Pierwszy chory w Meksyku został zgłoszony 28 maja. W Kanadzie liczba zakażonych wynosi obecnie 26 osób. W USA odnotowano jak dotąd 12 przypadków.

W Izraelu potwierdzono do tej pory dwa przypadki zakażenia, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – cztery. Władze australijskie raportują dwa przypadki.

Małpia ospa w Afryce

Naturalnym środowiskiem występowania małpiej ospy jest Afryka zachodnia i centralna. Przypadki zakażeń są regularnie notowane m.in. w Sierra Leone, Liberii, Republice Środkowoafrykańskiej, Republice Konga oraz Nigerii. Dane WHO wskazują, że tylko w pięciu państwach afrykańskich, gdzie małpia ospa występuje powszechnie, odnotowano w ostatnim półroczu 1365 przypadków zakażeń i 69 zgonów.

Małpia ospa – co to za choroba?

Małpia ospa (ang. monkeypox) to rzadka, zakaźna choroba odzwierzęca z rodzaju Orthopoxvirus (rodzina Poxviridae). Zakażenie najczęściej występuje u osób podróżujących do Afryki.

Małpia ospa w Europie i na świecie. Gdzie przybywa zakażeń?
infografika Agnieszka Kowalko

Głównym nosicielem patogenu są gryzonie (przede wszystkim wiewiórki), z których wirus przenosi się na małpy i ludzi. Do zakażenia dochodzi wskutek bezpośredniego kontaktu z zakażonym zwierzęciem (ugryzienie, kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi). Patogen przenosi się także drogą kropelkową. Eksperci podkreślają, że rozprzestrzenianie się wirusa wśród ludzi nie jest łatwe. Istnieją dowody, że ludzie zaszczepieni przeciw ospie wietrznej są w pewnym stopniu chronieni także przed wirusem ospy małpiej.

Źródła: ecdc.europa.eu, reuters.com, cnn.com, gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Małpia ospa w Europie i na świecie. Gdzie przybywa zakażeń? - Portal i.pl

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński