Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mały procent, wielki gest dla hospicjum

Joanna Krężelewska
Dzięki wpływom z tytułu 1 proc. podatku hospicjum może przyjmować więcej chorych, niż przewiduje to kontrakt z NFZ.
Dzięki wpływom z tytułu 1 proc. podatku hospicjum może przyjmować więcej chorych, niż przewiduje to kontrakt z NFZ. Radosław Brzostek
Spełniając podatkowy obowiązek, można zrobić też coś dobrego.

Od lat na wsparcie z tytułu 1 proc. podatku dochodowego liczy Hospicjum im. świętego Maksymiliana Kolbego w Koszalinie. Choć kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia finansuje dziesięć łóżek w hospicjum stacjonarnym, na pacjentów czeka ich 15.

A i do nich jest kolejka. - Lista oczekujących to na dzień dzisiejszy około 10 chorych do hospicjum stacjonarnego, a kilkunastu pacjentów czeka na opiekę dzienną w swych domach - mówi Wojciech Gliński, dyrektor placówki. - Dwa tygodnie dla chorych, którzy zmagają się z cierpieniem, bólem, dolegliwościami, jakie towarzyszą schorzeniom nowotworowym, to wieczność - dodaje.

Hospicjum sprawuje opiekę nad ludźmi terminalnie chorymi zarówno w ich domach, jak i w ośrodku stacjonarnym. Zespół opiekujący się chorymi składa się z lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy, psychologa, kapłana i rehabilitanta. Grupa ta kieruje się zasadą zapewnienia choremu jak najlepszych warunków w okresie dla niego najtrudniejszym, starając się eliminować ból fizyczny i duchowy. Zespół pomaga także rodzinie chorego.
Dzięki wpływom z 1 procenta podatku i zbiórkom hospicjum przyjmuje o 50 proc. pacjentów więcej w opiece stacjonarnej i o 100 proc. więcej w opiece domowej.

W roku 2014 z tytułu 1 proc. podatku hospicjum otrzymało niemal 484 tys. złotych. W ubiegłym roku wydano już ponad 244 tys. złotych, w tym prawie 69 tys. na leki i materiały medyczne, 153 tys. na usługi lekarskie, 8,3 tys. na usługi pielęgniarskie. - Pozostała kwota zostanie wydana w roku bieżącym, ponieważ kontrakt z NFZ nie pokrywa wszystkich kosztów opieki nad naszymi pacjentami - mówi Krzysztof Plewa, wiceprezes zarządu stowarzyszenia, które wolontaryjnie kieruje hospicjum.

To oznacza, że właśnie dzięki procentowi podatku hospicyjnych darczyńców, dopóki wystarczy środków, będzie przyjmowanych więcej chorych, niż przewiduje to kontrakt z Funduszem.

- Opieka hospicyjna jest bardzo potrzebna, ponieważ liczba zachorowań na nowotwory stale wzrasta. Tylko ofiarność mieszkańców Koszalina i okolic, w postaci 1 proc. ich podatku, pozwoli nam dalej działać na niezmienionym poziomie. Co ważne, chcemy się też rozbudowywać, aby nasi pacjenci mieli opiekę na znacznie wyższym poziomie. Z tego też powodu każda złotówka przekazana na nasze hospicjum jest bezcenna - mówi wiceprezes.

Jak pomóc? Odpisz 1% swojego podatku dochodowego na rzecz Hospicjum wpisując na formularzu PIT: Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego, ul. Jana Kasprowicza 3a, 75-714 Koszalin, KRS 0000017241.

W hospicjum można otrzymać bezpłatną pomoc w wypełnieniu PIT-u - w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Kasprowicza 3a od poniedziałku do piątku w godz. 9- 13.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!