Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy wakacje, bądźmy ostrożni na drogach

Redakcja
Sierż. szt. Monika Kosiec
Sierż. szt. Monika Kosiec
Przed nami dwa miesiące wakacyjnej laby. To czas wyjazdów. Stąd policyjny apel o większą ostrożność na drogach niż zwykle . Rozmowa Głosu z sierż. szt. Moniką Kosiec z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.

Minął pierwszy wakacyjny weekend. Na drogach jest zdecydowanie więcej kontroli policyjnych niż przed sezonem.
Zależy nam, by przez prewencję i działania kontrolne zmobilizować kierowców do większej ostrożności. Wiadomo, że to, co często gubi kierowców, to brawura. Dlatego zapoczątkowaliśmy wakacje naszą akcją "Bezpieczna droga nad morze". Od weekendu jest zdecydowanie więcej kontroli na drogach. Możemy oczekiwać większej liczby oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami. Policjanci nie tylko kontrolują prędkość, ale też zwracają uwagę na stan trzeźwości kierujących. Sprawdzany jest stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci.

Nie ma i nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych przekraczających dozwoloną prędkość. Apelujemy też, aby kierowcy zwrócili szczególną uwagę na pieszych. Po zmroku, na źle oświetlonych drogach, pieszy jest słabo widoczny. Kierowca dostrzeże go dopiero w światłach samochodu, jeśli jedzie zbyt szybko, może nie wyhamować na czas. Zachowajmy ostrożność, przejeżdżając po zmroku przez małe miejscowości, szczególnie w okolicach przejść dla pieszych czy przystanków. Ważne jest, aby piesi, którzy muszą się poruszać jezdnią lub poboczem, nosili elementy odblaskowe.

Warto przypomnieć o przepisach, które od niedawna obowiązują, a w praktyce oznaczają, że za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, kierowca straci czasowo prawo jazdy.
I tu też nie będzie taryfy ulgowej. Potwierdzają to kolejne przypadki utraty uprawnień przez kierowców. Jeżeli kierowca przekroczy dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50km/h, straci prawo jazdy na 3 miesiące. Gdy w trakcie tego okresu zostanie ponownie zatrzymany, wówczas straci prawo jazdy na pół roku. Kolejny raz - straci prawo jazdy definitywnie i będzie musiał ponownie zdawać egzamin.

Ładna pogoda to również okazja do weekendowych wypraw rowerowych.
Tak, planując takie wyprawy po drogach publicznych musimy pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Kierowcy samochodów muszą być świadomi, że rowerzysta należy do niechronionych uczestników ruchu drogowego, lecz mimo to ma takie same prawa na drodze, jak kierowcy innych pojazdów, zaś rowerzyści obowiązani są do bezpiecznej zgodnej z przepisami jazdy, tak aby siebie i innych nie narażali na wypadek.

Przez całe wakacje, szczególnie w weekendy, drogi do nadmorskich kurortów są zatłoczone. Policjanci proponują wybór tras alternatywnych, które pomogą uniknąć dużego ruchu.
Trasy te, biorąc pod uwagę przebyte kilometry, są nieco dłuższe. Z uwagi jednak na to, że są mniej popularne, podróż bywa często krótsza.

Osoby jadące od Poznania do Kołobrzegu mogą w Szczecinku wybrać drogę wojewódzką nr 172 na Połczyn Zdrój, a następnie drogą wojewódzką nr 163 dojechać do Kołobrzegu.

Natomiast proponowana trasa alternatywna od Bydgoszczy do Koszalina, Mielna i okolicznych miejscowości, prowadzi drogą krajową nr 25 do Białego Boru i dalej drogą krajową nr 20 do Miastka i drogą wojewódzką nr 206 przez Polanów do Koszalina.
Podróżującym z Bydgoszczy w kierunku Darłowa zaleca się dojechanie wspomnianą trasą aż do Polanowa, a stamtąd drogą wojewódzką nr 205 prowadzącą do Sławna i Darłowa. Funkcjonariusze z koszalińskiej drogówki będą obecni na skrzyżowaniach drogi krajowej nr 11 z drogami wojewódzkimi nr 205 i 165. W razie potrzeby, będą ręcznie kierowali ruchem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!