Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mapa Życia. Wyjątkowy bieg w Koszalinie [zdjęcia, wideo]

Joanna Krężelewska
To była podwójna radość. Radość z możliwości niesienia pomocy potrzebującym oraz radość, która towarzyszy aktywności fizycznej.

W niedzielę na terenach leśnych przy Parku Linowym, choć słupek rtęci wskazywał niewiele powyżej zera, było bardzo gorąco. Ciepło biło od serc uczestników przepięknej imprezy - Koszalin został oznaczony na Mapie Życia. To ogólnopolska inicjatywa, która łączy akcję charytatywną, edukacyjną, promuje sport i dbanie o zdrowie. Składa się na nią 9 imprez w 9 miastach, a każda jest okazją, by ratować życie.

Wydarzenia te są bowiem połączone z rejestracją kandydatów na dawców szpiku oraz zbiórką na rzecz osób chorych na nowotwory. Koszalińską imprezę wsparło wiele znanych i lubianych osób.

- Koszalin to moje rodzinne miasto, gdzie się wychowałam i gdzie chodziłam do szkoły. Do dziś mam tu wiele ulubionych miejsc - zdradziła podróżniczka i pisarka Beata Pawlikowska, która przyjęła imprezę pod swoje skrzydła.

- Elementami składowymi Mapy Życia są biegi, marsze dla dzieci i dla dorosłych oraz rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Można robić wszystko, co jest najważniejsze - coś dla siebie, coś dla zdrowia i coś dla innych.

- Osoby, które się rejestrują, pytają najczęściej o to, w jaki sposób szpik jest pobierany. Sposoby są dwa - z krwi obwodowej, bądź z talerza kości biodrowej. W drugim przypadku dawca jest znieczulony - poinformowała Oliwia Kłodnicka z DKMS, która rejestrowała dawców.

Dla wielu mieszkańców Koszalina i regionu Mapa Życia była świętem sportu. Dzieci ścigały się na dystansie 400 metrów - zwyciężyły wszystkie. Dorośli zmierzyli się z pięcioma kilometrami przez górki i... miejscami błoto. Więcej osób zdecydowało się pobiec, kilkadziesiąt maszerowało z kijami. Silna grupa sportowców reprezentowała Państwową Wyższą Szkołę Zawodową.

- Studiuję wychowanie fizyczne i biegam rekreacyjnie, dlatego chciałam się dziś zmierzyć z trasą przełajową - powiedziała nam Julia Shtefan. Alicja Cisek dodała: - Jesteśmy tu z miłości do sportu i do pomagania. A te uczucia są równie silne.

Pomagania, bowiem 80 proc. wpisowego, które płacili zawodnicy, przekazane zostanie na pokrycie kosztów leczenia zmagającego się z nowotworem ks. Jarosława Krylika. Ksiądz był obecny na imprezie - dał sygnał do startu biegaczom. Wśród kijkarzy wystartował Maciej Sochal, złoty medalista paraolimpiady w Rio. Na trasie biegaczy zagrzewały piłkarki ręczne z klubu Energa AZS Koszalin na czele z kapitanką Beatą Kowalczyk.

Bramkarka drużyny okazała się być najszybciej biegającą w swej kategorii wiekowej! - Cieszy nas determinacja ludzi, którzy mimo zimowej aury chcą biec, chcą pomagać, chcą działać dla siebie i innych - nie kryła radości Małgorzata Chodkowska, wiceprezes Fundacji Pokoloruj Świat, która współorganizowała imprezę.

- Taki jest nadrzędny cel Mapy Życia. Chcemy zaszczepić w ludziach przekonanie, że warto żyć aktywnie, czyli zdrowo. I to już od najmłodszych lat. A świetną zabawę można połączyć z pomaganiem - dodała Mariola Szewczyk, wiceprezes Fundacji Po Pierwsze, organizatora imprez w całej Polsce.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!