Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marihuana do kupienia w aptece?

SUPERNOWA [email protected]
Substancje obecne w konopiach indyjskich mogą pomóc chorym.
Substancje obecne w konopiach indyjskich mogą pomóc chorym. Supernova
Marihuana, wytwarzana z konopi indyjskich, należy do środków halucynogennych, psychotropowych i przeciwbólowych.

Działanie to zawdzięcza znajdującym się w niej związkom chemicznym.

Czy substancje te znów wrócą do aptek? Ich stosowania zakazano wiele dekad temu, kiedy okazało się, że uzależniają i mogą wywoływać psychozy. Nigdy jednak nie zaprzestano nad nimi badań, jako że były również obiecującymi substancjami leczniczymi.

Starano się je wyizolować z konopi i wykorzystać do produkcji lekarstw.
Jednak konopie indyjskie dopiero od niedawna są przedmiotem dokładnych badań farmakologicznych. Wcześniej testowano je głównie w laboratoriach. Marihuana budzi kontrowersje i trudno jest dostać zgodę na doświadczenia z udziałem ludzi. Doniesień o dobroczynnym działaniu narkotyku było więc mnóstwo, lecz niemal wszystkie pochodziły z testów na zwierzętach.

Stopniowo przyzwalano jednak na coraz więcej, w tym na założenie utajnionych plantacji konopi indyjskich, uprawianych wyłącznie dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego. Dzięki temu zaczęto przeprowadzać testy kliniczne, między innymi z udziałem chorych na stwardnienie rozsiane (SM) oraz na bolesne uszkodzenia nerwów.
Okazało się, że lekarstwo łagodzi niektóre objawy choroby i uśmierza dolegliwe bóle. W niektórych krajach, m.in. w Kanadzie, zgodzono się już, by marihuanę mogli zażywać jako środek przeciwbólowy ludzie nieuleczalnie chorzy.

- Dziś wiemy, że substancje obecne w konopiach indyjskich mogą pomóc chorym na SM i porażenie nerwów. To nie wszystko. Prawdopodobnie mogą też hamować bóle artretyczne, pomagać w urazach rdzenia kręgowego, łagodzić niektóre stany bezsenności oraz przywracać apetyt ludziom po chemioterapii. Gdyby marihuana nie była popularnym narkotykiem, już dawno stałaby się popularnym lekiem - zauważa prof. William Beaver, farmakolog z Georgetown University w USA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!