Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2011 z języka polskiego: Będzie Mickiewicz? [test, odpowiedzi - poćwicz]

Joanna Krężelewska [email protected]
Matura 2011 z języka polskiego.
Matura 2011 z języka polskiego.
Matura 2011: Czy na maturze z języka polskiego na warsztat trzeba będzie wziąć dzieła narodowego wieszcza? Na giełdzie tematów Adam Mickiewicz jest numerem jeden.

Po analizie arkuszy maturalnych z ostatnich sześciu lat można wysnuć wniosek, że osoby, które wymyślają zadania i tematy wypracowań są miłośnikami twórczości Adama Mickiewicza. Z jego dziełami maturzyści mierzyli się trzy razy, a ostatni raz dwa lata temu. - Dlatego wydaje mi się, że "Dziady" czy "Pan Tadeusz" to niemal pewniaki - mówi Agnieszka Twarowska, studentka filologii polskiej, która maturę zdawała właśnie dwa lata temu.


Matura 2010 z języka polskiego - test i odpowiedzi (źródło: Centralna Komisja Egzaminacyjna - www.cke.edu.pl):
Matura z języka polskiego 2010 - test
Matura z języka polskiego 2010 - klucz odpowiedzi

Próbna matura OPERON 2011 - język polski. Odpowiedzi, pytania, arkusze na www.gk24.pl/matura [zobacz film]

Na portalu Perspektywy.pl możemy znaleźć jednak kontrargument dla tezy, że twórczość Mickiewicza jest maturalnym pewniakiem. Jaki? Otóż w tym roku na egzaminie gimnazjalnym temat rozprawki brzmiał: "Patriotą można być zarówno w czasie wojny, jak i pokoju. Podaj trzy argumenty: z literatury, historii i własnej obserwacji". Każdy maturzysta i gimnazjalista wie, że dzieła Mickiewicza związane są z etosem patriotycznym, zatem o nim właśnie przeczytać można było w większości prac. Czy obecność danej tematyki na egzaminie gimnazjalnym wyklucza pojawienie się jej na majowym egzaminie dojrzałości? O tym przekonamy się już 4 maja. A na pytanie, czego się spodziewać, odpowiada Rafał Janus, polonista, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie. - Tu nie ma żadnej filozofii. Przedmiotem wypracowania w wersji podstawowej egzaminu może być tylko lektura z podstawy programowej, listy lektur którą przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

To polska klasyka - "Lalka", wspomniane "Dziady" i "Pan Tadeusz", "Wesele" oraz dzieła literatury powszechnej. Jeśli zatem żadna pozycja z listy maturzyście nie jest obca, nie powinien być na egzaminie zaskoczony. Na egzaminie na poziomie rozszerzonym mogą pojawić się tytuły z kanonu, ale też spoza listy.

SERWIS MATURA 2011 - testy, odpowiedzi, porady - www.gk24.pl/matura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!