Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2013: Posłuchaj rad nauczycieli, na gk znajdziesz odpowiedzi

Sylwia Zarzycka [email protected]
Maturzystom radzili doświadczeni nauczyciele z I LO im. St. Dubois w Koszalinie (od lewej): anglistka JoannaSosnowska, matematyk Paweł Rudecki i polonistka Iwona Tworek.
Maturzystom radzili doświadczeni nauczyciele z I LO im. St. Dubois w Koszalinie (od lewej): anglistka JoannaSosnowska, matematyk Paweł Rudecki i polonistka Iwona Tworek. Radek Brzostek
Matura 2013: Czytaj uważnie polecania, sprawdź to, co napisałeś - oto rady nauczycieli, które do serca niech sobie wezmą maturzyści. Początek matur: 7 maja.

Na naukę przed maturą jest już niestety za późno. Ale warto zapoznać się z kilkoma radami, jakie dla maturzystów mają doświadczeni nauczyciele z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Dubois w Koszalinie.

Jak poradzić sobie z maturą na poziomie podstawowym z języka polskiego? - W pierwszej części, która polega na czytaniu ze zrozumieniem, najpierw trzeba uważnie przeczytać cały tekst. Potem zaznaczyć w nim daty, nazwiska, wyrazy trudne lub obce. Następnie podzielić go na części kompozycyjne, czyli wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Zwrócić uwagę na tytuł - radzi Iwona Tworek, polonistka. - Polecenia trzeba dokładnie przeczytać. Jeśli polegają na podaniu przykładów, podać tyle ile jest wymaganie, bo na więcej szkoda czasu.

W części drugiej, która polega na napisaniu wypracowania, również należy uważnie przeczytać zarówno proponowane tematy, jak i teksty do nich. Po dokonaniu wyboru warto w brudnopisie sporządzić konspekt pracy i pamiętać o zachowaniu właściwej kompozycji. Po przejściu do analizowania tekstu w przypadku prozy i dramatu należy zwrócić uwagę na występujące osoby, przedstawić je, a także miejsce i czas zdarzenia, sytuację w jakiej bohaterowie się znajdują. Ponadto w przypadku prozy określić, kim jest narrator, w przypadku poezji przedstawić podmiot liryczny i odbiorcę. Przy pisaniu nie odbiegać od tematu i nie streszczać utworu. - Warto jeszcze przed egzaminem powtórzyć cechy stylu publicystycznego, popularnonaukowego, funkcję tekstów językowych, rolę cudzysłowu - dodaje Iwona Tworek.

Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym zdać musi każdy maturzysta. Jak to zrobić radzi Paweł Rudecki. - W przypadku pytań zamkniętych ważna jest umiejętność eliminowania odpowiedzi błędnych. Wtedy mamy czas, by skupić się na tych prawdopodobnych - przypomina. W przypadku pytań otwartych nie należy rezygnować z ich rozwiązania zakładając z góry, że są za trudne. - Oprócz tego trzeba pamiętać o poprawnym formułowaniu odpowiedzi, dokładnie przepisywać obliczenia. Ważne jest to, że w czasie egzaminu każdy uczeń ma dostęp do tablic matematycznych, więc trzeba z nich korzystać, choćby po to, by sprawdzić, czy podajemy dobry wzór. I nie zapomnieć o zabraniu ze sobą kalkulatorów prostych, czyli bez funkcji trygonometrycznych.

Wielu uczniów przystąpi do egzaminu na poziomie podstawowym z języka angielskiego. Joanna Sosnowska, wicedyrektor I LO i jednoczenie nauczyciel angielskiego, uważa, że nie jest to egzamin trudny. W części pierwszej, potocznie zwanej "słuchanką", bardzo ważne jest skupienie. - Już podczas pierwszego słuchania trzeba zaznaczyć poprawne odpowiedzi. Pamiętać przy tym należy, że poprawna odpowiedź nigdy nie jest wyrażona słowem z tekstu, a najczęściej jego synonimem.

W części drugiej, polegającej na rozumieniu tekstu pisanego, najpierw trzeba przeczytać cały tekst, potem pytania. - Odpowiedzi zawsze zawarte są w tekście. Warto więc podkreślić odpowiednie jego fragmenty - mówi Joanna Sosnowska. W części trzeciej, polegającej na napisaniu własnych wypowiedzi, są dwa zadania. W pierwszym trzeba ograniczyć się do niezbędnego minimum. W drugim, a jest to pisanie listu, trzeba pamiętać o zachowaniu jego formy, więc m. in. zwrotach grzecznościowych, nagłówkach, poprawnym wstępie i zakończeniu. Ponadto w wypowiedziach ważne jest używanie wymaganych czasów gramatycznych. - Po napisaniu dobrze jest przeczytać uważnie pracę zarówno pod względem formy, jak i przekazanych informacji - radzi anglistka.

Matury w całym kraju rozpoczną się 7 maja egzaminem. Potrwają do 28 maja.

Uwaga maturzyści!

Będziemy na bieżąco informować Was o przebiegu matur. Na naszej stronie internetowej - www.gk24.pl - znajdziecie arkusze pytań z egzaminów, przede wszystkim obowiązkowych, wraz z odpowiedziami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!