Matura 2015. Język polski. Co będzie na egzaminie? [przykładowe arkusze i odpowiedzi]

Sylwia Zarzycka
Uważne przeczytanie polecenia, to podstawa dobrze zdanego egzaminu - uważa Karolina Kamińska. Uprzedza, że na maturze mogą zapytać o lektury z gimnazjum
Uważne przeczytanie polecenia, to podstawa dobrze zdanego egzaminu - uważa Karolina Kamińska. Uprzedza, że na maturze mogą zapytać o lektury z gimnazjum
W poniedziałek rozpoczyna się matura 2015 . Pierwszy będzie egzamin z języka polskiego. Przygotowaliśmy dla Was przykładowe arkusze i odpowiedzi z ubiegłych lat. Tuż po zakończeniu egzaminu Matura 2015. Język Polski odpowiedzi z egzaminu w 2015 roku. Odpowiedzi szukajcie na gk24.pl

Matura 2015. Na początek JĘZYK POLSKI PRZECIEKI ARKUSZE

Tegoroczne matury rozpoczną się w poniedziałek 4 maja. Pierwszym egzaminem, który zdają wszyscy maturzyści jest język polskim na poziomie podstawowym. Kolejnego dnia zmierzą się z pisaną również na poziomie podstawowym matematyką, kolejnego z językiem obcym. Obowiązkowo muszą zdać jeszcze egzamin z wybranego przez siebie przedmiotu na poziomie rozszerzonym oraz dwa egzaminy ustne, z j. polskiego i obcego. Ten pierwszy zastąpił krytykowaną prezentację.

MATURA JĘZYK POLSKI ODPOWIEDZI, ARKUSZE

MATURA JĘZYK POLSKI ODPOWIEDZI, ARKUSZE PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIA

MATURA JĘZYK POLSKI ODPOWIEDZI, ARKUSZE

ARKUSZE I ODPOWIEDZI JĘZYK POLSKI

Poza egzaminami obowiązkowymi maturzyści mogą zdawać, na obu poziomach, wybrane przez siebie przedmioty dodatkowe. Wybierają te, które są brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół wyższych. Od lat wielu decyduje się na biologię, wymaganą m.in. na studiach lekarskich. Coraz więcej uczniów chce także zdawać matematykę na poziomie rozszerzonym. Matura potrwa do 29 maja.

POĆWICZ PRZED EGZAMINEM Z POLSKIEGO - ODPOWIEDZI ARKUSZE MATURA 2015

Matura 2015: Zmieni się w porównaiu z ubiegłym rokiem. Uczniowie więcej przeczytają, więcej napiszą

Na temat zmian w maturalnym egzaminie z języka polskiego rozmawiamy z Karoliną Kamińską, nauczycielką w II LO w Koszalinie.

Jak wyglądać będzie tegoroczny egzamin z języka polskiego?
Zmian jest bardzo dużo i to zarówno na egzaminie ustnym, jak i obowiązkowym pisemnym zdawanym na poziomie podstawowym. Na egzaminie pisemnym pojawią się nowe typy zadań. W części zamkniętej do zeszłego roku uczniowie pracowali tylko na jednym tekście. W tym roku teksty źródłowe będą dwa. To z pewnością utrudni pracę, szczególnie w sytuacji, gdy te teksty będą się znacznie od siebie różniły. Wiadomo, że uczniowie będą musieli napisać streszczenie. To nie jest zadanie proste, a dodatkowym utrudnieniem będzie ograniczenie jego objętości. Jeśli przekroczy dopuszczalną ilość słów, uczeń nie otrzyma punktów. Będą też zadania typu ,,prawda - fałsz".

Można spodziewać się w tej części zadań z gramatyki?
Oczywiście, mogą być pytania z fleksji, słowotwórstwa, mogą pojawić się zagadnienia nie tylko z trzech lat nauki w liceum, ale także te, które były omawiane w gimnazjum. To samo dotyczy znajomości lektur. Maturzysta musi znać lektury obowiązkowe z sześciu lat nauki, więc na maturze może być np. ,,Zemsta" albo powieść historyczna Sienkiewicza.

Jak będzie wyglądała część otwarta egzaminu? Czy tu też są jakieś zmiany?
Jak w latach poprzednich uczniowie będą mogli wybrać jeden z dwóch tematów. Do wyboru będzie rozprawka albo analiza i interpretacja podanego utworu poetyckiego.

Który temat jest trudniejszy?
To jest sprawa indywidualna. Moim zdaniem, wbrew powszechnej opinii, uczniowie słabsi, nie powinni bać się drugiego tematu. Rozprawka jest formą trudną, zawiera szereg elementów. Decydując się na nią, uczeń musi bardzo dokładnie przeczytać polecenie. Na pewno będzie musiał odwołać się do zamieszczonego fragmentu tekstu. Ale być może także do całości utworu, z którego pochodzi zacytowany fragment. Może trzeba będzie także oprzeć się o inne teksty kultury, czyli np. sztukę teatralną lub film albo tylko kolejny tekst literacki.

Ci, którzy zdecydują się na drugi temat, pracują tylko na przytoczonym utworze. Istotą tego zadania jest postawienie tezy interpretacyjnej. Nie ma już klucza odpowiedzi, więc każda dobrze "udokumentowana" interpretacja będzie prawidłowa. Trzeba jednak pamiętać, że dokonana analiza musi być analizą użytkową. Nie ma sensu po dwukropku wypisywać wszystkich środków stylistycznych. Omawiamy te, które służą potwierdzeniu tezy.

Po zakończeniu egzaminu odpowiedzi z języka polskiego opublikujemy na gk24.pl. Szczegółów szukajcie tutaj: ODPOWIEDZI JĘZYK POLSKI MATURA 2015

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
OIF

W związku z uporczywym spamowaniem, temat został zamknięty.

Moderator

 

Dodaj ogłoszenie