Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2018 POLSKI CKE - lektury, tematy. Egzamin z polskiego - jak się przygotować? ODPOWIEDZI, PRZECIEKI - Ustna matura z polskiego

Katarzyna Chybowska
Matura 2018 POLSKI ODPOWIEDZI
Matura 2018 POLSKI ODPOWIEDZI archiwum
Matura 2018 POLSKI CKE. Jak przygotować się do matury ustnej z polskiego? Jakie lektury warto powtórzyć i jakie tematy mogą pojawić się na egzaminie maturalnym z języka polskiego? W serwisie Matura 2018 po zakończonym egzaminie znajdziecie odpowiedzi z matury z Polskiego 2018. Już teraz możecie przeczytać rady nauczyciela jak przygotować się do matury ustnej z języka ojczystego.

Matura 2018 POLSKI - Jak przygotować się do egzaminu ustnego z polskiego?

To wcale nie szczegółowe pytania na egzaminach pisemnych przerażają najbardziej maturzystów, ale wizja egzaminu ustnego. O tym, jak się do niego skutecznie przygotować i na co zwrócić uwagę podczas samego egzaminu, rozmawialiśmy z Iwoną Tworek, polonistką z I Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie.

– Bardzo ważne jest to, aby uczniowie pamiętali z czego składa się egzamin maturalny z języka polskiego w części ustnej - podkreśla Iwona Tworek, polonistka I LO w Koszalinie. – Zacznijmy od tego, że matura może sprawdzić naszą wiedzę w trzech różnych działach, od tego z jakiego działu mamy pytanie, będzie zależeć konstrukcja naszej odpowiedzi.

MATURA 2018 POLSKI - Jakie tematy mogą być na egzaminie? [ODPOWIEDZI]

Matura 2018. HARMONOGRAM Terminy egzaminów maturalnych. Język polski, matematyka, angielski [2018, KIEDY, GODZINA, DATA]

W puli maturalnych pytań znajdują się zadania z zakresu kulturowo-literackiego oparte na teksach literackich, zadania oparte na tekstach ikonicznych i zadania z zakresu kształcenia językowego.

– Załóżmy, że uczeń losuje temat literacki, do którego dołączony jest fragment prozy, dramatu lub wiersz. W zależności od tego, czy jest to lektura z tzw. gwiazdką, czyli taka, którą powinniśmy bezwzględnie znać - zaznacza nasza rozmówczyni – czy też opiera się to pytanie na dowolnym innym tekście, dalsze polecenia będą się różnić.

Rozmowa Tygodnia GK24 z Rafałem Janusem, dyrektorem I LO w Koszalinie

Przypomnijmy, na liście jest 13 lektur z gwiazdką, wśród nich jest pięć pozycji z gimnazjum: Dziady część II Adama Mickiewicza, Zemsta Aleksandra Fredry, wybrane bajki Ignacego Krasickiego, wybrana powieść historycznaHenryka Sienkiewicza (np. Quo vadis, Krzyżacy, Potop) oraz wybrane fraszki, Tren V, Tren VII, Tren VIII Jana Kochanowskiego. Uczniowie powinni znać też osiem pozycji z liceum: Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Dziady część III Adam Mickiewicz, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Bogurodzica, Sklepy Cynamonowe Brunona Schulza, oraz Ferdydurke Witold Gombrowicz i wybrane pieśni, treny (inne niż w gimnazjum), psalm Jana Kochanowskiego.

– Tych lektur naprawdę nie ma dużo, a chcę przypomnieć, że nauczyciele w czasie egzaminu mogą o nie pytać bardzo szczegółowo. Przykładem może być pytanie, które mieliśmy na egzaminie próbnym, gdy pojawił się fragment Lalki poświęcony wynalazcy- Geistowi. Jako egzaminator mogę zapytać o innych wynalazców przedstawionych w tej lekturze oraz ich status społeczny, odbiór społeczny - podaje przykład pani Tworek.

Matura 2018. co wolno zabrać ze sobą na maturę? Szczegóły unieważnienia egzaminu

W czasie egzaminu komisja musi zwracać uwagę na wiele elementów wypowiedzi zdającego. – Za wypowiedź poprawną pod względem kompozycji zdobyć można aż 8 punktów. W takiej odpowiedzi musi znaleźć się wyraźny wstęp z tezą, trzy argumenty oraz podsumowanie - wylicza nauczyciel. W czasie 15 minutowego przygotowania, nie ma czasu na napisanie pracy. Radzę więc na kartce zaznaczyć te elementy i przy nich hasłowo napisać to, o czym chcielibyśmy powiedzieć.

Kolejnym wysoko ocenianym elementem jest język. Składniowe błędy gramatyczne w czasie wypowiedzi ustnej mogą się zdarzać -nie jest to praca pisemna, a żywe słowo. Należy jednak zadbać o jak najbardziej poprawną polszczyznę, bez błędów fleksyjnych, słowotwórczych i nie mówić stylem potocznym. Zwracajmy też uwagę na etykietę językową- używanie zwrotów grzecznościowych na powitanie i po zakończeniu egzaminu. Podsumujmy swoją wypowiedź słowem „dziękuję”, a nie np. "I to by było na tyle".

Kiedy wylosujemy pytanie i usiądziemy przed białą kartką często mamy pustkę w głowie. – Nikt tego nie uniknie. Jak na wszytko i na to można znaleźć metodę. Swoim uczniom podpowiadam, żeby zrobili swoją listę - lektur z gwiazdką, lektur, które przeczytali i dobrze znają, swoich ulubionych książek oraz listę filmów, które widzieli i uważają, że mogą się im przydać. Ja dorzuciłabym tam też kilka reklam, które mogą być świetnym przykładem do tematu manipulacji, czy zapożyczeń językowych czy neologizmów.

Niestety, jeśli po przedstawieniu pracy nie podejmiemy rozmowy z komisją, możemy egzaminu nie zdać. – Odpowiadamy nie półsłówkami, ale pełnym zdaniem - zaznacza Iwona Tworek. – Nie bójmy się też dopytać, jeśli nie dosłyszeliśmy pytania przez stres, albo po prostu go nie zrozumieliśmy. To nie wpłynie na naszą ocenę, za to brak odpowiedzi już tak.

Egzaminy ustne z języka polskiego rozpoczynają się od 9 maja i potrwają do dwóch tygodni, ich harmonogram ustalają indywidualnie szkoły.

Matura 2018 - język polski, matematyka, angielski [ODPOWIEDZI, ARKUSZE, PRZECIEKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo