Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2020 z języka polskiego. Co będzie na maturze w tym roku? Tematy na maturze z języka polskiego

Katarzyna Chybowska
Katarzyna Chybowska
Matura 2020 z języka polskiego. Do egzaminu maturalnego z języka polskiego zostało już tylko kilka dni. Tegoroczne matury startują wyjątkowo w czerwcu ze względu na pandemię koronawirusa. Pierwszy jak zawsze będzie egzamin z języka polskiego, 8 czerwca w poniedziałek o godz. 9, młodzież będzie pisać poziom podstawowy, a o godz. 14 poziom rozszerzony. Czego można się spodziewać w tym roku?

Matura 2020 z języka polskiego. Jakie tematy?

Tematy na maturze z języka polskiego?

Kto nie czytał lektur regularnie przez minione lata nauki, teraz raczej w kilka dni nie nadrobi braków i do matury 2020 się nie przygotuje. Warto jednak odświeżyć sobie wiedzę na temat kilku sztandarowych dzieł, które przez ostatnie lata regularnie się pojawiają.

– Co będzie na maturze z języka polskiego w tym roku? Tego nie wie nikt. Powtarzającymi się od lat tekstami są: „Lalka” Bolesława Prusa, „Dziady” część III Adama Mickiewicza i oczywiście „Pan Tadeusz” — komentuje Aleksandra Radecka, nauczycielka języka polskiego z Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu Pomorskim.

– Wcześniej tekstem, który często się pojawiał, była powieść „Chłopi” Władysława Reymonta. Możliwe więc, że również te lektury powrócą do arkuszy maturalnych.

Przypomnijmy, na maturze z języka polskiego w 2019 roku pojawił się m.in. fragment „Dziadów” części III Adama Mickiewicza.

– Młodzi ludzie, co wynika z mojego doświadczenia, szczególnie boją się na maturze „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza – dodaje nasza rozmówczyni. – Czy akurat będzie on w tym roku? Przekonamy się za kilka dni.

Matura z języka polskiego 2020

Zadania maturalne, na co zwrócić uwagę?

Uczniowie w ubiegłym roku w pierwszej części egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym musieli się zmierzyć z pytaniami odnoszącymi się do dwóch tekstów: „Językowy savoir-vivre” Haliny i Tadeusza Zgółkowie oraz „Szkopuł i koniektura” Ryszarda Koziołka. Co będzie w tym roku, tego jeszcze nie wiemy. Nauczyciele jednak przypominają, na co szczególnie zwrócić uwagę.

– W przypadku zadań związanych z gramatyką, należy przypomnieć sobie także wiedzę z gimnazjum. Często te zadania sprawiają młodzieży problem i tracą z ich powodu punkty – dodaje nauczycielka. – Wśród innych zdań problematyczne jest też szukanie kompozycyjnych zależności między akapitami tekstu. Warto te zagadnienia w miarę możliwości odświeżyć sobie i przećwiczyć.

Matura 2020 - język polski

Jak rozwiązywać maturę z języka polskiego?

To, w jaki sposób rozłożymy siły na egzaminie maturalnym z języka polskiego, może przełożyć się na konkretne punkty i lepszy lub gorszy wynik. Przypominajmy, zdający poziom podstawowy z języka polskiego mają na rozwiązanie zadań 170 minut.
– Swoim uczniom zawsze polecam, żeby nie ślęczeli nad tekstem czytelniczym za długo, tracąc cenny czas na napisanie rozprawki. Pamiętajmy, że tu do zdobycia jest aż 50 punktów, więc warto ją napisać jak najlepiej. Test to 20 punktów – radzi Aleksandra Radecka.

Wyniki tegorocznych matury poznamy dopiero 11 sierpnia.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera