Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura próbna 2011: Wtorek z językami obcymi, czwartek z matematyką

Alina Konieczna [email protected]
Matura próbna 2011: Do próbnej matury w II LO Władysława Broniewskiego w Koszalinie przystąpiło 232 uczniów.
Matura próbna 2011: Do próbnej matury w II LO Władysława Broniewskiego w Koszalinie przystąpiło 232 uczniów. Fot. Radosław Brzostek
Matura próbna 2011: Maturzyści nie mają chwili wytchnienia. Rozpoczęli kolejne próbne egzaminy - tym razem z Okręgową Komisją Egzaminacyjną z Poznania.

Najpierw była ogólnopolska próbna matura z matematyki, przygotowana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, potem uczniowie zmagali się z testami Wydawnictwa Pedagogicznego Operon, teraz zaliczają ćwiczeniowe arkusze poznańskiej OKE.

W poniedziałek zdawali test z języka polskiego. Na uporanie się z arkuszem na poziomie podstawowym mieli 170 minut. Tyle samo czasu będzie musiało im wystarczyć podczas prawdziwej matury w maju.

W II Liceum Ogólnokształ-cącym im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie trzecioklasiści pisali maturę w hali sportowej. - Dobrze, że możemy spróbować swoich sił - mówili licealiści z "bronka". - Stres? Absolutnie nie. Zobaczymy jednak, jak będzie w maju, gdy przyjdzie nam zdawać prawdziwą maturę.

Wielu uczniów twierdziło, że próbny test z polskiego na poziomie podstawowym nie należał do najłatwiejszych. W części pierwszej należało przeczytać ze zrozumieniem tekst "Godność w godzinie rozpaczy", opracowany na podstawie artykułu Barbary Skargi opublikowanego w Tygodniku Powszechnym.

W części drugiej, polegającej na napisaniu własnego testu, autorzy zaproponowali dwa tematy. W zadaniu pierwszym należało porównać wypowiedzi poetów na temat poezji i jej roli we fragmentach "Wielkiej Improwizacji" Adama Mickiewicza oraz wierszu "Wstęp" Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
W interpretacji trzeba było uwzględnić kontekst historyczno-literacki. Częściej wybierany był drugi temat, w którym trzeba było na podstawie fragmentów "Granicy" Zofii Nałkowskiej scharakteryzować relacje Zenona Ziembiewicza z Elżbietą i Justyną. Zdający musieli również, odnosząc się do relacji społecznych bohatera ukazanych w powieści, zinterpretować jego postawę w kontekście moralnego przesłania utworu.

- Poloniści z naszej szkoły także przyznali, że test nie był łatwy - powiedział nam Rafał Janus, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Dubois. - Tekst Barbary Skargi, który uczniowie musieli przeczytać ze zrozumieniem, a następnie odpowiedzieć na pytania, okazał się dość trudny. Również pierwszy z tematów, polegający na interpretacji fragmentu "Dziadów" i wiersza Tetmajera mógł przysporzyć uczniom sporo problemów.

We wtorek zgodnie z harmonogramem wypada próbna matura z języków obcych. W wielu szkołach tego egzaminu nie będzie, ponieważ poznańska OKE nie dostarczyła płyt CD, pozwalających na sprawdzenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.

- W ubiegłym roku próbowaliśmy sami nagrać płytę, jednak niezbyt nam się to udało - dodaje Rafał Janus. - W tym roku zrezygnowaliśmy z przeprowadzenia tego egzaminu, nauczyciele otrzymali materiały ćwiczeniowe, będą je omawiać z uczniami podczas lekcji.

W środę uczniów czeka egzamin z wybranego przedmiotu, a pojutrze - z matematyki. Prawdziwa matura rozpocznie się 4 maja, egzaminem z języka polskiego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!