Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura z matematyki Odpowiedzi PRÓBNA MATURA [arkusze, testy]

red, Sylwia Zarzycka
Próbna matura z matematyki ODPOWIEDZI
Próbna matura z matematyki ODPOWIEDZI archiwum
Odpowiedzi z próbnej matury z matematyki. Próbna matura z matematyki odpowiedzi na gk24.pl. Operon 2015 2016 sprawdź czy zadałeś i sprawdź odpowiedzi już dzisiaj.

Matura próbna 2015 z wydawnictwem Operon trwa. W środę matematyka przed maturzystami. Odpowiedzi i arkusze do zadań maturalnych będą w internecie. Egzamin dla uczniów liceów i techników w całej Polsce od 2007 roku przeprowadza wydawnictwo Operon. We wtorek rano uczniowie sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego na poziomie podstawowym, a po południu - rozszerzonym.

MATURA PRÓBNA Z MATEMATYKI ODPOWIEDZI na gk24.pl

Rozum na maturze. Na razie próbnej

Dwa teksty do interpretacji, pytania o styl i funkcję. Do tego praca na wybrany przez siebie temat. A to wszystko w 170 minut

Choć do prawdziwej matury jeszcze sporo czasu, to niestety, nie daje ona o sobie zapomnieć. Uczniowie ostatnich klas liceów i techników wczoraj rozpoczęli pisanie próbnego egzaminu przygotowanego dla nich przez popularne wydawnictwo. Egzamin nie jest obowiązkowy, ale co roku decyduje się na niego sporo szkół, bowiem jest dobrym „rozbiegiem” przed, już obowiązkową próbą przygotowaną przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną (będzie w styczniu). Poza tym, im uczniowie wcześniej się o lukach w swojej wiedzy dowiedzą, tym szybciej za likwidowanie tych luk się zabiorą. Wczoraj mogli przekonać się, co wiedzą z języka polskiego.

W tzw. zamkniętej części egzaminu, sprawdzającej m.in. umiejętność czytania ze zrozumieniem, musieli poradzić sobie z dwoma, niezbyt długimi fragmentami tekstów. Pierwszy, autorstwa Stanisława Janickiego, traktował o jednym z geniuszy światowego kina, jakim był Charles Chaplin. Drugi, autorstwa Jerzego Bralczyka, mówił o bardzo popularnym ostatnio słowie „ogarnąć się”.

- Uczniowie musieli m. in. wskazać, jakie środki stylistyczne sprawiają, że tekst jest spójny, zdefiniować funkcję tekstu, bądź jego fragmentu - mówi Iwona Tworek, polonistka w I Liceum Ogólnokształcącym w Koszalinie. Dodaje, że pytania w tej części testu nie były trudne. - Nie były zaskakujące - mówi.

Kłopot uczniowie mogli mieć z tym, w którym trzeba było oprzeć się na wiedzy o „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Maturzyści jeszcze tego utworu nie omawiali, więc pewnie żadnych skojarzeń z nim związanych nie mieli.

W części drugiej testu tzw. otwartej, trzeba było napisać pracę na jeden z zadanych tematów. Uczniowie mieli do wyboru albo rozprawkę traktującą o ludzkim rozumie jako źródle pychy bądź siły, bądź interpretację „Księgi ubogich III” Jana Kasprowicza.

Ci, którzy zdecydowali się na rozprawkę, szukając argumentów musieli oprzeć się na fragmencie „Antygony” Sofoklesa, ale także jeszcze jednego dramatu antycznego oraz jednego wybranego przez siebie tekstu kultury. - Omawiamy „Króla Edypa”, więc to mógł być drugi dramat antyczny, z którego można było czerpać argumenty. Jeśli ktoś opowiedział się za tym, że rozum to potęga, mógł sięgnąć do wierszy, np. Czesława Miłosza „Zaklęcie” czy Adama Naruszewicza „Balon”. Jeśli uważali, że ludzki rozum może być źródłem klęski, warto było sięgnąć po romantyczne utwory Adama Mickiewicza „Romantyczność” czy „Wielką Improwizację” z „Dziadów III” - dodaje Iwona Tworek. Dziś maturzyści zmierzą się z testami z matematyki (poziom podstawowy i rozszerzony), jutro z egzaminem z języka obcego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!