Matury w regionie koszalińskim dalej zagrożone. Strajk trwa, a nauczyciele, mówią wprost: walczymy!

Katarzyna ChybowskaZaktualizowano 
Czwartkowe negocjacje rządu ze stroną związkową, po których wielu dużo sobie obiecywało, ponownie zakończyły się fiaskiem. Nie widać końca strajku, a co za tym idzie możliwe, że tysiące uczniów nie będzie mogło podejść do egzaminu dojrzałości.

Nauczyciele alarmują: to nie egzaminy są ważne, dzieci od dwóch tygodni nie mają zajęć.

Jak powiedziała nam Małgorzata Chyła, prezes ZNP oddział w Koszalinie, przedstawione przez rząd propozycję są nie do przyjęcia, a w Koszalinie strajk trwa dalej - (więcej na temat negocjacji na str. 10). Testy gimnazjalistów, potem ósmoklasistów - w obu przypadkach wystarczyło zapewnić tylko albo aż komisje egzaminacyjne - odbyły się bez przeszkód. Dzięki rozporządzeniu z 2 kwietnia dyrektorzy mogli ratować się każdym, kto miał przygotowanie pedagogiczne. W komisjach zasiedli więc księża, katecheci, pracownicy służby więziennej, studenci, emerytowani oraz niestrajkujący nauczyciele. Prawdopodobne, że tego scenariusza sprawdzać nie będziemy musieli przy okazji matur, bo żeby do nich doszło, musi być przeprowadzona klasyfikacja uczniów. To właśnie z tym problemem mierzą się dyrektorzy.

Koszalin

W mieście CKU zawiesiło strajk, ale było to zgodne z prawem. To placówka, która prowadzi naukę w systemie dziennym oraz wieczorowym i rada klasyfikacyjna dotyczyła uczniów wieczorowych, większości dorosłych pracujących. Oprócz tego rady odbyły się tylko w Szkole Muzycznej oraz Liceum Plastycznym, ale są to placówki podległe Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, i tam klasyfikacja odbywa się jeszcze w marcu. Takich informacji udzieliła nam Małgorzata Chyła.

W pozostałych szkołach rady planowane są codziennie, ale wyznaczone są na wtorek po świętach wielkanocnych. Dyrektorzy sami jednak przyznają, że wiedzą, iż nic one nie dadzą. W mediach pojawiają się też fałszywe informacje o rzekomych klasyfikacjach. Jak podkreślają nauczyciele, są oni w stałym w kontakcie z innymi miastami i szybko weryfikują takie nieprawdziwe doniesienia.

- W podległych nam placówkach na razie jest tylko 6, które wystawiły maturzystom oceny. Cały czas rozmawiamy z dyrektorami, jest jeszcze czas. Z ich strony padają różne propozycje rozwiązań - poinformował nas wicekurator Bogusław Ogorzałek.

Powiat sławieński
Kolejny dzień przełożone zostały klasyfikacyjne rady pedagogiczne w Zespole Szkół im. J.H. Dąbrowskiego w Sławnie i Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Sławnie.

- Kuratorium Oświaty zostało powiadomione o tym, że rady się nie odbyły. Poinformowane o sytuacji zostało także Starostwo Powiatowe w Sławnie - mówi nam Renata Biernacka, dyrektor ZS w Sławnie. Podobna sytuacja jest w SOSW w Sławnie.

Powiat kołobrzeski
W Kołobrzegu wczoraj sytuacja pozostawała bez zmian. W żadnej szkole średniej oprócz Zespołu Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich maturzyści nie mieli wystawionych ocen (w ZSEH zrobiono to jeszcze przed strajkiem, 5 kwietnia). Dyrektorzy szkół przedłużyli terminy kwalifikacji uczniów i rad pedagogicznych, które zatwierdzają klasyfikację roczną w formie uchwały.

Za to w południe, przed kołobrzeskim ratuszem, grupa uczniów szkół średnich i gimnazjów wsparła protestujących nauczycieli. Młodych ludzi skrzyknęła za pośrednictwem mediów społecznościowych Olimpia Szczubkowska, uczennica Zespołu Szkół nr 1, tegoroczna maturzystka: - Chcieliśmy pokazać nauczycielom, że ich wspieramy. Moja mama jest nauczycielką. Pewnie, że boję się o maturę. Gdyby miała się odbyć później, skomplikowałoby mi to plany, bo chcę w wakacje popracować. Mam nadzieję, że to wszystko dobrze się skończy.

Zdecydowaną większość zebranych pod ratuszem stanowili jednak nauczyciele. Przyszli ze swoimi „wykrzyknikami” w dłoniach. Stanęli z młodzieżą na stopniach ratusza. Skandowali pod ich adresem: „dzię-ku-jemy”. To spotkanie zakończyło się jednak innym hasłem - „kto nie skacze, ten Zalewska, hop, hop, hop!”. Po kilku podskokach to spotkanie - wiec poparcia - zakończyło się. - Jesteśmy rozżalenie, że rząd tak nas traktuje - powiedziała nam nauczycielka Edyta Wiśniewska z SP nr 6 w Kołobrzegu: - Nie rozmawia z nami. Mówi, że rozmawia, ale tego nie robi. Mam wrażenie , że jesteśmy jakimś narzędziem. Próbuje się zrazić do nas rodziców. - A my staramy się po prostu wykonać swoją pracę - wtrąciła Renata Tomicka z SP 4. - Jak najlepiej potrafimy. Nie jest nam obojętna ta sytuacja. Głęboko leży nam na sercu. Przeżywamy z uczniami stres, którego doświadczają. Ale to nie my jesteśmy za ten stres odpowiedzialni.

Również w Koszalinie planowane są kolejne akcje poparcia dla nauczycieli. Już dziś w Jazzburgercafe odbędzie się koncert grupy Jalee, a 23 kwietnia na Rynku Staromiejskim po raz trzeci Światełko dla edukacji. Prezes ZNP Koszalin nie ukrywa, że nauczyciele są nastawieni bojowo, ale są też załamani, tym co się dzieje. Przypomina też, że jest to dla nich traumatyczna sytuacja i chcieliby już być z dziećmi. Strajkujący podkreślają też, że nie o same egzaminy chodzi. - Wszyscy martwią się testami i maturami, a tu trzeba pamiętać, że głównym zadaniem szkoły jest uczenie. Dzieci już drugi tydzień nie mają zajęć, o tym powinno się mówić - podkreśla Izabela Kowalska, I LO.

(kacha, ima, wk)

POLECAMY TAKŻE

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Prezydent Koszalina Piotr Jedliński o strajku nauczycieli

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 10

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
GOSC .

NIKT NIE POPIERA BYDLA BRONIARZA , ZLKWIDOWAC KOMUNISTYCZNY ZNP. I KARTE NAUCZYCIELA. A BRONIARZA NA TAJGE. PRECZ Z KOMUNA.

G
Gość

A co na to, bądź co bądź sami maturzyści??? Przecież w większości to już dorośli ludzie. Dlaczego nie zbiorą się ,np. we wtorek i nie zablokują wejścia lub wyjścia nauczycielom uczestniczącym w strajku??? Jednocześnie mogą żądać od nich deklaracji wykonywania swoich obowiązków. Czy dalej chcą biernie się przyglądać i czekać na "mannę z nieba"...

🤔

g
gosc

A w innych miastach matury beda.W czerwcu beda nabory do wyzszych szkol,bedzie latwiej dostac sie do renomowanych uczelni.A reszta moze chodzic ze swiatelkiem pod ratusz nawet do jesieni 😁

G
Gość

wstyd dla nauczycieli, niech pamiętają że karma wraca, bezczelny wzrok nauczycielki ze Szczecinka (pokazany w telewizji) patrzącej na ucznia który prosi o wystawienie ocen wręcz poraża, pseudobohaterka

G
Gość

Jako rodzic maturzystki apeluję do Was, Nauczyciele, zachowajcie się godnie, wypełnijcie obowiązki służbowe. Powierzyliśmy Wam nasze dzieci w ufając, że trafiają w dobre ręce. Blokując matury niestety tracicie zaufanie ... i szacunek. Walka kiedyś się skończy, od Was zależy co po niej zostanie. Szafując przyszłością maturzystów nie zdobędziecie nic ponad degradacją pozycji zawodu w opinii społecznej, która i tak nie ma się dobrze.

G
Gość

Darujmy sobie światełko poparcia dla nauczycieli. Po co je organizować? Po to, by dawać złudzenie, że lokalna społeczność wspiera taką formę protestu? Czy po to, by towarzystwo wzajemnej adoracji mogło sobie powędrować z transparentami? Wsparcie rodziców w zdecydowanej większości przy tej formie strajku jest znikome.

a
ala

Za mamonę wszystko można kupić. Prawda belfry?

G
Gość

ZNP oraz strajkujący to terroryści, a z takimi się nie negocjuje, jeśli biorą za zakładników dzieci. Wywalić na zbity pysk i uniemożliwić pracę w oświacie. Wstyd i hańba takim nauczycielom. Czy możecie sobie spokojnie patrzeć w lustro? Jak sobie wyobrażacie powrót do lekcji? Co powiecie naszym dzieciom? Że macie ich gdzieś? My was też.

B
Beth

Wszyscy mamy prawo do walki o lepsze warunki płacowe. Mimo to nie popieram czynienia z klasyfikacji maturzystów ostatniego bastionu protestu. Uczniowie mają za sobą 3 lub 4 lata bardzo intensywnej nauki i dodatkowy stres nie jest potrzebny ani im ani rodzicom. Wystarczy, że nie zrealizowano części materiału, co może mieć kluczowe znaczenie. W niektórych placówkach matura się odbędzie w terminie, a nasi koszalińscy maturzyści będą wtedy na gorszej pozycji w starciu po indeksy. Trudno nie łączyć nieugiętej postawy regionu z aspektem politycznym, wszyscy wiemy, jakiej partii Koszalin i okolice kibicują... Nie bądźmy naiwni, że to bez znaczenia. Pamięć działa wybiórczo. Poprzednia władza nie dała podwyźek, wprowadziła bezpłatne godziny kartowe, wydłużyła wiek emerytalny,. Przeprowadziła reformę mało udaną wprowadzając sześciolatki do szkół mimo oporu rodziców, nastawiała społeczeństwo przeciwko nauczycielom ciągle informując jak rzekomo krótko pracują w tych szkołach i ile mają wolnego. Ba, nawet groziła mierzeniem czasu pracy ... Z czego wycofała się rakiem, bo wyniki badań wykazały znaczne przekroczenie 40 h tygodniowo. Jak na ironię nauczyciele nie podejmowali wtedy rygorystycznych form protestu. W tej walce nie ma wygranych. Uważam ,że zawieszenie strajku na czas klasyfikacji i matur jest jedynym godnym rozwiązaniem- nie łudźmy się, że społeczeństwo będzie kibicować środowisku, które dla poprawy własnego bytu ( bo ten argument jest sztandarowym postulatem) grało na emocjach uczniów i ich rodzin. Nie można walcząc o swoje prawa łamać praw innych. Edukacja wymaga reformy, przemyślanej, nad którą pochylą się specjaliści-praktycy. Mamy przecież wielu wspaniałych nauczycieli, fachowców zaangażowanych w swoją pracę, mimo niskich płac. Mam nadzieję, że odpowiedzialność,poczucie obowiązku i rozsądek zwyciężą. Zamiast słuchać polityków i propagandy płynących z dwóch sztandarowych stacji TV, włączmy myślenie. Dobro uczniów jest kluczowe. Cel, choćby najszlachetniejszy, nie uświęca środków.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3