Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mecenas Mościcki z Koszalina przeciw Polsce

Jakub Roszkowski [email protected]
Mecenas Jacek Mościcki po pięciu latach skreślenia będzie musiał być ponownie wpisany na listę adwokatów. Wygrał w Europejskim Trybunale PrawCzłowieka, jego sprawa dotycząca współpracy ze służbami specjalnymi PRL będzie musiała być wznowiona, a poprzednie wyroki uchylone.
Mecenas Jacek Mościcki po pięciu latach skreślenia będzie musiał być ponownie wpisany na listę adwokatów. Wygrał w Europejskim Trybunale PrawCzłowieka, jego sprawa dotycząca współpracy ze służbami specjalnymi PRL będzie musiała być wznowiona, a poprzednie wyroki uchylone. Fot. Radosław Brzostek
Mecenas Jacek Mościcki z Koszalina, uznany w 2007 roku kłamcą lustracyjnym i skreślony za to z listy adwokatów, wygrał w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Wraca do zawodu.

Współpraca

Współpraca

W maju 1999 roku adwokat Jacek Mościcki złożył oświadczenie lustracyjne, że nie współpracował ze służbami bezpieczeństwa. W 2005 roku Rzecznik Interesu Publicznego poinformował Mościckiego o wątpliwościach co do tego oświadczenia. Mościcki wyjaśnił więc, że rzeczywiście w latach 80. ubiegłego wieku był nachodzony przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, ale nie miało to charakteru tajnej i świadomej współpracy. Sprawa trafiła jednak do sądu. Sąd uznał oświadczenie Mościckiego za niezgodne z prawdą. Stwierdził, że wprawdzie nie ma żadnego podpisanego zobowiązania do współpracy, jednak lustrowany dostarczał funkcjonariuszom SB ustnie informacje o koszalińskiej palestrze.

Trybunał uznał, że w sprawie Mościckiego doszło do naruszenia prawa do rzetelnego procesu. Postępowanie będzie więc musiało być wznowione, a poprzednie orzeczenia uchylone. Jacek Mościcki ma dziś 72 lata. Przez ostatnich pięć udowadniał w polskich sądach, że nie był tajnym i świadomym współpracownikiem komunistycznych służb bezpieczeństwa.

Ale nie udowodnił. Został uznany kłamcą lustracyjnym i w związku z tym skreślony z listy adwokatów oraz potępiony. Teraz jednak będzie musiał być na nią ponownie wpisany, państwo będzie musiało mu zapłacić odszkodowanie, a jego sprawa zacznie się na nowo.

- Złożyłem skargę i wygrałem w Europejskim Trybunale Praw Człowieka - pokazuje orzeczenie ETPC, nie ukrywając wielkiego zadowolenia.

Trybunał uznał, że możliwość udowodnienia, iż kontakty Mościckiego ze służbami bezpieczeństwa nie miały charakteru świadomej i tajnej współpracy - a to właśnie cały czas twierdził mecenas - została poważnie ograniczona.

- Postępowanie w sprawie prawomocnego wyroku lustracyjnego, uznającego mnie za tajnego i świadomego współpracownika SB, będzie więc musiało być wznowione. A to oznacza, że wracam do zawodu. Bo wszystko, co było do tej pory, jest nieważne. Wykluczenie mnie z listy adwokatów także będzie za chwilę bezpodstawne - mówi Mościcki.

Wyrok ETPC uprawomocni się 14 września tego roku.

- Wtedy pan Mościcki będzie musiał jedynie złożyć wniosek o wznowienie postępowania lustracyjnego. To postępowanie zostanie wznowione, a wtedy sąd będzie rzeczywiście musiał uchylić wszystkie poprzednie orzeczenia - potwierdza Paweł Osik, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, który również zajmował się sprawą Mościckiego.

- I rzeczywiście, mecenas Mościcki będzie mógł wrócić do zawodu. To jedno z nielicznych tak ważnych, w sprawach lustracyjnych, orzeczeń ETPC. Co ciekawe, Jacek Mościcki chciał nawet odwołać się jeszcze od tego wyroku do Izby Wielkiej Trybunału. Uznał, że Trybunał powinien przyznać mu odszkodowanie. Zrezygnował z tego.

- Mam 72 lata, sprawa zaczęłaby się znowu ciągnąć, a mnie chodzi przede wszystkim o oczyszczenie nazwiska - mówi.

Przyznaje jednak, że gdy wróci już do zawodu, będzie domagał się odszkodowania od skarbu państwa. - Tytułem zadośćuczynienia. I będą to duże pieniądze - ostrzega mecenas.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!