Medalowy dzień Polaków na uniwersjadzie w Neapolu. Złoto i dwa brązy

PS
Alicja Konieczek w świetnym stylu wygrała bieg na 3000 metrów z przeszkodami podczas uniwersjady PS
10 medali mają już na swoim koncie polscy sportowcy uczestniczący w 30. Letniej Uniwersjadzie w Neapolu. Trzy krążki, w tym jeden złoty, zdobyli w czwartkowy wieczór lekkoatleci.

Zaczął Patryk Dobek, który finiszował na trzeciej pozycji w biegu na 400 metrów przez płotki, ale niespełna dwie godziny później prawdziwy popis dała Alicja Konieczek, która w nieprawdopodobny sposób wygrała bieg na 3000 metrów z przeszkodami i zdobyła złoty medal.

Konieczek przez większą część dystansu trzymała się w czubie, ale była na 3-4 miejscu. Przed ostatnim okrążeniem zaatakowała Etiopka Meswat Asmare Dagnaw i uciekła do przodu, ale pogoń Polki była wspaniała. Ostatnie 400 metrów w jej wykonaniu było fenomenalne. Konieczek na 200 metrów przed metą wyprzedziła rywalkę i pomknęła do mety. Nad drugą na mecie Argentynką Belen Casettą uzyskała blisko dwie sekundy przewagi. Etiopka przybiegła trzecia.

– Trudno mi uwierzyć, że wygrałam. Jestem bardzo szczęśliwa. Pierwszy raz przyjechałam na międzynarodowe zawody z założeniem, że chcę zająć miejsce w pierwszej trójce, choć nie mówiłam o tym głośno. Ten złoty medal to spełnienie moich marzeń – skomentowała swoje zwycięstwo Konieczek.

Kilka minut po zwycięstwie studentki Western Colorado University polska reprezentacja cieszyła się z dziesiątego medalu, a piątego w ekipie lekkoatletów. Brązowy medal w konkursie pchnięcia kulą wynikiem 17,65 m wywalczyła Klaudia Kardasz. Studentka Politechniki Opolskiej walczyła o brąz z Białoruską Aleną Pasechnik, przez chwilę była czwarta, ale ostatecznie pokonała rywalkę o 36 centymetrów i cieszyła się z brązu.

– Jestem zadowolona z brązowego medalu, szczególnie, że ostatnio zmagałam się z problemami zdrowotnymi. Dziś stać mnie było na wynik 17,65, ale najważniejsze jest to, że zajęłam miejsce w pierwszej trójce – powiedziała po finale Kardasz.

Zadowolony był też Dobek. – Chociaż po starcie zawsze przychodzi refleksja, że można było pobiec lepiej, to jednak był to dobry bieg jak na ten moment sezonu – ocenił swój występ Dobek.

Czwarte miejsce po pierwszym dniu rywalizacji siedmioboistek zajmuje Paulina Ligarska. Polka do trzeciej lokaty traci zaledwie 18 punktów. Do finału rzutu dyskiem awansował Bartłomiej Stój. Polak uzyskał rezultat 61 metrów, który był drugim wynikiem czwartkowych kwalifikacji.

Udział naszych reprezentantów w zawodach uniwersjadowych wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki. Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A.