Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Miecze Europy" zawitały do Kołobrzegu. Broń z historią na wystawie

Iwona Marciniak [email protected]
Excalibur, Szczerbiec – wiele było legendarnych mieczy w historii. Na wystawie dowiemy się nie tylko jak wyglądały, ale i jak nimi władano.
Excalibur, Szczerbiec – wiele było legendarnych mieczy w historii. Na wystawie dowiemy się nie tylko jak wyglądały, ale i jak nimi władano. Michał Świderski
Wystawę "Miecze Europy" można oglądać w Szpitalu Uzdrowiskowym "Muszelka" Kołobrzegu (wejście od ul. Słowackiego).

Skąd się wziął miecz? Jak wykuwa się ten z damasceńskiej stali? Czy miecze miały imiona? Czym walczyli Celtowie, a czym Rzymianie? Jak pasowano rycerzy? Jaki miecz miał słynny Roland? Jak wyglądały miecze Wikingów? Dlaczego Spartanie walczyli blisko przeciwnika?

Odpowiedzi na wszystkie te pytanie i dodatkowo na dziesiątki innych można znaleźć na wystawie "Miecze Europy", którą przywiózł do Kołobrzegu Igor Górewicz, szczecinianin, odtwórca historyczny, kaskader, aktor, żołnierz, a gdy odpoczywa od historii średniowiecza - także muzyk metalowy. O wystawie, którą można oglądać w "Muszelce" mówi tak:

- "Miecze Europy" to ekspozycja ukazująca pełną historię i symbolikę miecza poprzez 3400 lat, od jego powstania w epoce brązu do wieku XVII, kiedy przekształcił się w inne rodzaje broni. Nowoczesna i estetyczna forma, przemyślana zwięzła oprawa i komplementarność poszczególnych elementów.

Zwiedzając ekspozycję poznamy ewolucję technologii wykonania, kształtu, rozmiaru i sposobów użycia. Znaczenie symboliczne i rytuały związane z mieczem. Dowiemy się więcej na temat najsławniejszych mieczy w historii. W końcu zobaczymy jak przebiegał proces powstawania głowni damascenizowanej.

Wystawę tworzy około 60 kopii mieczy z brązu, żelaza i stali, dwa filmy edukacyjne, instalacje przestrzenne, pancerze i tarcze. Jeden z filmów edukacyjnych opatrzono jakże intrygującym tytułem: "Ciąć, rąbać i kłuć, czyli z mieczem przez tysiąclecia". To zapis rozmowy Igora Górewicza i Philipa Burthema (przez ponad 20 lat odtwórcy Jarla Jomsvikings, konsultanta filmowego). Film prezentuje ewolucję sposobów używania mieczy. Został wzbogacony pokazowymi walkami szermierzy w strojach historycznych.

Wystawa jest czynna od godz. 11 do 21.

Ceny biletów od 4 do 8 zł; rodzinny 20 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!