Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miedziany kabel w odwrocie

Rajmund Wełnic
Wiceprezes Gawex Media Wiesław Markiewicz prezentuje nowy terminal abonencki, który otrzymuje każdy odbiorca internetu dostarczanego światłowodem. To najnowsza dostępna technologia.
Wiceprezes Gawex Media Wiesław Markiewicz prezentuje nowy terminal abonencki, który otrzymuje każdy odbiorca internetu dostarczanego światłowodem. To najnowsza dostępna technologia. Rajmund Wełnic
Budowa magistrali światłowodowej przez firmę Gawex Media to tylko część technologicznej rewolucji, która rozgrywa się w Polsce i regionie koszalińskim na naszych oczach.

Większość z nas wciąż przyzwyczajona jest do tradycyjnych metod przesyłu dawnych, czyli "po kablu" lub drogą radiową. Tak działają telefony stacjonarne i komórkowe, radio, telewizja, kablówka. Obie metody mają jednak swoje ograniczenia związane głównie z ilością informacji, jaką można tak przesłać. - Doszliśmy już do momentu, że nie ma sensu inwestować w rozwój tradycyjnych technologii, które mówiąc wprost doszły do przysłowiowej ściany - mówi Wiesław Markiewicz, wiceprezes firmy Gawex Media, która już w końcówce lat 90. XX wieku eksperymentowała ze światłowodami. To okazało się dobrym kierunkiem, szerokopasmowy internet upowszechnił się właśnie dzięki łączom światłowodowym. - To nośnik danych najbardziej odporny na czas - mówi Wiesław Markiewicz. - Kiedyś rewolucją były kable miedziane, ale ich możliwości już się wyczerpały, a przed światłowodem nie widać na razie żadnych ograniczeń i zagrożeń. Obrazowo rzecz ujmując - dziś standardem staje się światłowodowe łącze do samego abonenta, które gwarantuje prędkość przesyłu danych nawet 2 Gb/s, a wkrótce będą to prędkości rzędu 10 Gb/s. Dla porównania jeszcze kilka lat temu "po kablu" rewelacją było, gdy prędkość sięgała 512 Kb/s.

No dobrze, ale cóż to jest ten mityczny światłowód? W wielkim uproszczeniu można powiedzieć, że to elastyczna wiązka szklana, którą można przesłać impuls świetlny z zakodowaną informacją. I - w odróżnieniu od kabla - prędkości internetu nie obniża odległość, czy jednoczesne podłączenie kilku urządzeń. To umożliwia np. zabawę w gry online i oglądanie filmów w jakości HD. Nie mówiąc już o zastosowaniach biznesowych, gdzie szybkość przesyłu danych jest kluczowa. Są badania, z których wynika, że zwiększenie dostępu do szerokopasmowego internetu wprost przekłada się na wzrost produktu krajowego brutto PKB. To już nie tylko rozrywka i zabawa, ale element rozwoju cywilizacyjnego. W codziennej praktyce z ograniczeniami klasycznego przesyłu danych mamy do czynienia np. podpisując umowę z operatorem na dostawę internetu np. do 10 Mb/s, w praktyce - głównie z powodu wspomnianych wyżej ograniczeń - okazuje się, że prędkość ta jest mocno teoretyczna i słówko "do" ma kluczowe znaczenie. Z abonenckim łączem światłowodowym nie ma takich problemów: tu zawsze umowna prędkość jest gwarantowana.

Firma Gawex Media od jakiegoś czasu oferuje tzw. zielony internet, czyli właśnie bezpośrednie doprowadzenie wiązki światłowodowej do każdego abonenta. Polska po wejściu do Unii Europejskiej zobowiązała się, że do roku 2020 przynajmniej połowa z nas powinna mieć dostęp do internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s. Nie da się tego osiągnąć bez rozbudowy szkieletowych sieci przesyłowych, oczywiście światłowodowych (doprowadzenie potem szybkiego internetu do poszczególnych domów to już zupełnie inna bajka). I Unia daje na to pieniądze - plany są takie, że do roku 2015 na budowę infrastruktury (około 30 tysięcy kilometrów łączy) mamy wydać 3,5 miliarda złotych. Później kolejny etap: do 2020 mamy na ten cel 10 mld zł. Mogą być z realizacją tych celów problemy, chociażby z powodu biurokratycznych barier.

Ale Gawex Media udowadnia, że można. I powoli finiszuje ze swoją wielką inwestycją. Magistrala światłowodowa budowana od Szczecinka do Koszalina to nie tylko sama sieć do przesyłu danych, ale cała niezbędna infrastruktura. Razem z "odnogami" sieć będzie miała około 200 kilometrów długości. Tym samym zapewni dostęp do szerokopasmowego internetu - a właściwie już zapewnia, bo abonenci do nowych usług są podłączani na bieżąco w miarę realizacji inwestycji - blisko 200 tysiącom osób. Inwestycję wartą blisko 15 milionów złotych wspiera samorząd wojewódzki z funduszy unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu (dotacja wyniesie ponad 7 milionów złotych).

Na tym nie koniec. Już z całkowicie własnego kapitału Gawex finansuje następne zadanie. Trwa budowa kolejnego odcinka sieci, tym razem z Koszalina do Kołobrzegu. W niedalekiej przyszłości także do zielonego internetu dostęp uzyskają wszystkie miejscowości w pasie nadmorskim.
___________________________________
Wszystkich zainteresowanych podłączeniem do najnowocześniejszych usług, w tym Zielonego Internetu zapraszamy do biur obsługi klientów Gawex. W Koszalinie biuro znajduje się w Pasażu Jowisz na Al. Zwycięstwa nr 40, adresy innych biur dostępne na stronie www.gawex.pl.

Schemat projektowanej sieci szkieletowej relacji Koszalin - Szczecinek from marstef74

Szkieletowa sieć światłowodowa na mapie wygląda jak wielki "zygzak" rozpięty między Koszalinem a Szczecinkiem. Na jego trasie znalazły się m.in. Rosnowo, Manowo, Bonin, Bobolice, Czechy, Głodowa, Dobrociechy, Świelina, Krępa, Grzmiąca, Wielawino, Gdaniec, Piaski, Łęknica, Stary Chwalim, Kiełpino, Łubowo, Borne Sulinowo, Świątki, Sitno, Turowo i Dziki. A w oparciu o lokalne sieci kablowe i radiowe -- nawet do najmniejszej osady. Na trasie będą tzw. węzły magistralno-dystrybucyjne i punkty dystrybucyjne, z których sygnał już jest rozprowadzany po okolic przy pomocy sieci rozdzielczych i abonenckich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!