Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejmy dobry klimat

ARTUR KOSTECKI [email protected] (Na podstawie materiałów firmy Knauf)
Ocieplenie elewacji, choć kojarzone głównie z oszczędzaniem energii ma także wpływ na komfort mieszkań oraz na samopoczucie i zdrowie.
Miejmy dobry klimat

Nasze samopoczucie, komfort oraz zdrowie zależą od wielu czynników. Najważniejszymi z nich, decydującymi o klimacie wewnątrz pomieszczeń są wilgotność względna i temperatura. Najbardziej optymalna, komfortowa dla człowieka wilgotność powietrza zawiera się w przedziale 40-60% przy temperaturze powietrza 19-22 stopnie Celsjusza. Jeszcze większe znaczenie dla dobrego samopoczucia ma jednak temperatura powierzchni ścian i sufitów. Im wyższa jest temperatura powierzchni ścian, tym bardziej przyjemny wydaje się klimat w pomieszczeniach. Im mniejsza jest różnica pomiędzy temperaturą powietrza we wnętrzu, a tą na powierzchni ściany, tym większe jest odczucie komfortu.

Ta różnica nie powinna przekraczać 2-3 stopni. Aby uzyskać takie parametry cieplne ściany, należy wybrać właściwą izolację budynku. Gwarantuje to spadek kosztów ogrzewania w kolejnych latach, jednakże korzyści są już odczuwalne podczas pierwszej zimy. Właściwy klimat pomieszczeń w przypadku zastosowania izolacji cieplnej jest także odczuwalny w okresie letnim. Przebywając np. w budynkach z wielkiej płyty, nagrzewające się ściany o małej pojemności cieplnej, powodują wzrost temperatury pomieszczeń

"Mostki termiczne"
W okresie jesienno-zimowym kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzu wielu domów, mieszkań w blokach, czy innych budynków staje się nie lada problemem. Powodem są wysokie straty ciepła przez niedostatecznie zaizolowane przegrody zewnętrzne oraz wadliwie wykonane połączenia elementów budowlanych. W takich fragmentach ścian, stropów oraz dachów powstają tzw. "mostki termiczne".

Są to miejsca o obniżonych własnościach termoizolacyjnych, przez które następuje wzmożony odpływ ciepła. Wynikiem tego jest brak zdolności akumulacji ciepła przez budynek i szybkie wychłodzenie pomieszczeń. Stosowane w tej sytuacji doraźne dogrzewanie często nie przynosi zadowalających rezultatów, a przede wszystkim pociąga za sobą dodatkowe koszty. W upalne dni występuje odwrotne zjawisko, kiedy dochodzi do nadmiernego nagrzania pomieszczeń na skutek działania wysokiej temperatury zewnętrznej.

Ucieczka z wnętrza
Opisane niedogodności występują w polskim budownictwie powszechnie i dotyczą wszystkich rodzajów budynków. Najlepszym rozwiązaniem tych problemów jest ocieplenie ścian zewnętrznych materiałem termoizolacyjnym. Zabezpiecza on budynek przed działaniem skrajnych temperatur oraz przeciwdziała ucieczce ciepła z wnętrza budynku. Ocieplenie ścian zewnętrznych stosowane jest w budownictwie mieszkaniowym (jedno- i wielorodzinnym), użyteczności publicznej i przemysłowym, zarówno obiektach już istniejących jak i nowo wznoszonych. Prace związane z wykonaniem ocieplenia są proste do przeprowadzenia, a ich efekty są odczuwalne przez długi czas. Właściwe ocieplenie budynku pozwala znacznie ograniczyć straty energii obniżając tym samym koszty związane z jego ogrzaniem.

Co wybrać i czym izolować?
Zadaniem izolacji cieplnej jest zminimalizowanie strat ciepła uciekającego przez ściany zewnętrzne. Kolejne warstwy ściany patrząc od środka budynku do zewnątrz, powinny charakteryzować się coraz większą paroprzepuszczalnością. W przeciwnym wypadku, mogą się pojawić problemy z kondensacją pary wodnej wewnątrz przegrody. Oznacza to, że materiały "oddychające" (np. gazobeton) powinny być izolowane wełną mineralną. W przypadku ścian betonowych można stosować płyty styropianowe. Zastosowanie styropianu do ocieplania ścian z materiałów porowatych spowoduje, że nadmiar pary wodnej, stale powstający w eksploatowanych wnętrzach, będzie trzeba usuwać w całości poprzez system wentylacyjny. To oznacza utratę ciepła, a więc znacząco obniża efektywność samego ocieplenia.

Tak więc pytanie o to, jak i czym ocieplić ścianę oraz jaką wybrać technologię ma strategiczne znaczenie. Decyzja jest trudna i złożona. Porównując rozwiązania należy zwrócić szczególną uwagę na jakość zastosowanych systemów, minimalizując wydatki związane z eksploatacją (naprawy, czyszczenie, malowanie). Dlatego warto świadomie korzystać ze sprawdzonych rozwiązań systemowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty