MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miejsca związane z „Solidarnością”. Gdzie w Polsce i Europie można podążać śladem historycznych wydarzeń?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rewolucja Solidarności na zawsze zapisała się na kartach historii nie tylko Polski, ale i całego świata. Jeżeli dzieje naszego kraju nie są ci obojętne, a przy okazji masz ochotę na organizację wyjątkowej wycieczki, możesz podążyć śladem NSZZ „Solidarność”. W kraju i innych państwach Europy znajdziesz wiele obiektów, które w niezwykle ciekawy sposób odkryją przed tobą tajemnice burzliwych wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat.

Spis treści

Śladami Solidarności – te miejsca musisz odwiedzić

Kolebką Solidarności jest Gdańsk, przepiękne miasto w północnej części Polski, cenione przez turystów ze względu na mnogość atrakcji i miejsca do wypoczynku nad Bałtykiem.

ECS i Pomnik Poległych Stoczniowców w Gdańsku
Poznaj miejsca, które musisz odwiedzić, jeśli interesujesz się historią Polski. Przemyslaw Swiderski / Polska Press / Archiwum

Jeśli w najbliższym czasie planujesz wycieczkę do tego nadmorskiego zakątka, koniecznie zwróć uwagę na miejsca związane z NSZZ „Solidarność” – te niezwykłe atrakcje są bogatym źródłem wiedzy na temat związku zawodowego, który stawił czoła komunizmowi w Polsce.

Europejskie Centrum Solidarności

Cenisz sobie nowoczesne miejsca, których wystawy są w stanie zainteresować nawet najmłodszych zwiedzających? W takim razie Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku jest miejscem stworzonym dla ciebie. Wystawa stała przeprowadzi cię przez wszystkie etapy rewolucji Solidarności i upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej, a jednocześnie zaangażuje na niemal każdym etapie zwiedzania. Dzieci też nie mają tam czasu na nudę – z zaciekawieniem korzystają z multimedialnych ekranów i przyglądają się ciekawym eksponatom, które – w przeciwieństwie do innych placówek tego rodzaju – wcale nie znajdują się w szklanych gablotach.

Pomnik Poległych Stoczniowców

Trzy krzyże z kotwicami (zlokalizowane obok ECS w Gdańsku) mają upamiętniać ofiary wydarzeń z grudnia 1970 roku, kiedy doszło do krwawego tłumienia protestów robotniczych przez wojsko i milicję.

Podobne pomniki znajdziesz:

  • w Gdyni: przy ul. Janka Wiśniewskiego oraz al. Piłsudskiego,
  • w Szczecinie: na placu Solidarności,
  • w Elblągu: na placu Solidarności.

Pomniki Solidarności stanęły także w Krakowie, we Wrocławiu, Łodzi, Zielonej Górze oraz Lublinie.

Sala BHP w Stoczni Gdańskiej

W XIX-wiecznym budynku na terenie stoczni w Gdańsku możesz zobaczyć salę BHP, związaną z historycznymi wydarzeniami takimi jak strajk z sierpnia 1980 roku i podpisanie porozumień, a nawet narodziny samej Solidarności.

Sala BHP, Stocznia Gdańska
Budynek, w którym mieści się słynna sala BHP. Karolina Misztal / Polska Press / Archiwum

Kościół św. Brygidy w Gdańsku

Nazywana „kościołem Solidarności” świątynia odegrała ważną rolę podczas historycznych wydarzeń. Obiekt stał się centrum opieki duszpasterskiej nad strajkującymi w 1980 roku robotnikami i punktem oporu przeciw komunistycznemu reżimowi. Po pomoc do kościoła zgłaszali się m.in. Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Jacek Kuroń, Adam Michnik, Bronisław Geremek, Andrzej Gwiazda, Marek Jurek oraz ksiądz Jerzy Popiełuszko.

Kościół św. Brygidy gościł w przeszłości wiele wpływowych osobistości. Można do nich zaliczyć, chociażby prezydentów USA, Niemiec, Francji, premiera Wielkiej Brytanii, królową Holandii, króla Szwecji czy brytyjską księżniczkę Annę.

Kościół św. Brygidy z zewnątrz
Świątynia odegrała ważną rolę podczas historycznych wydarzeń. Przemyslaw Swiderski / Polska Press / Archiwum

Centrum Solidarności „Stocznia” w Szczecinie

Centrum „Stocznia” to niedawno powołana instytucja kultury, której siedzibą jest świetlica w szczecińskiej stoczni. Jest to miejsce niezwykle ważne, bowiem właśnie w tym pomieszczeniu zostało podpisane Porozumienie Szczecińskie. Głównym celem przyświecającym instytucji będzie m.in. zachowanie dziedzictwa ruchu „Solidarność”.

Na terenie niemal całego kraju znajdują się także liczne ulice, aleje czy place imienia Solidarności.

Esplanada „Solidarności 1980” w Brukseli

W 2011 roku plac obok budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli zyskał nazwę związaną z Solidarnością.

Fragment muru Stoczni Gdańskiej w Berlinie

Fragmenty muru gdańskiej stoczni znajdziesz w Gdańsku i... Berlinie, gdzie gdańskie cegły stanęły obok kawałka muru berlińskiego, jako symbol walki o wolność.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miejsca związane z „Solidarnością”. Gdzie w Polsce i Europie można podążać śladem historycznych wydarzeń? - Strona Podróży

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński