Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejskie obchody Dnia Nauczyciela w Szczecinku. Tak świętowano [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wideo
od 16 lat
Miejskie obchody Dnia Nauczyciela w Szczecinku organizowała w tym roku Szkoła Podstawowa nr 6.

Uroczystości Dnia Edukacji Narodowej, zwanego Dniem Nauczyciela, choć to święto wszystkich pracowników oświaty, odbyły się w szczecineckim w przededniu 14 października, które w tym roku wypada w sobotę. W szczecineckich podstawówkach pracuje na dziś 292 nauczycieli, 16 w miejskim przedszkolu, a w obsłudze oświaty blisko 60 osób. To ich święto.

Burmistrz Szczecinka Daniel Rak w tym roku swoimi nagrodami uhonorował Krystynę Dianow, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1, Beatę Urbanowicz, nauczycielkę SP1, Agnieszkę Pietnoczka, nauczycielkę Szkoły Podstawowej nr 4, Elżbietę Sobolewską, nauczycielkę Szkoły Podstawowej nr 5, Anettę Ulikowską, nauczycielkę, Szkoły Podstawowej nr 6, Gabrielę Skowrońską, nauczycielkę Szkoły Podstawowej nr 7 i Agnieszkę Matias, nauczycielkę Przedszkola Publicznego. Gospodarz uroczystości nie krył jednak gorzkich słów: - Niedługo powołanie będzie chyba jedynym argumentem, aby ktoś był nauczycielem, bo jak młodego człowieka przekonać, aby nim był skoro jego pensja początkującego nauczyciela jest o 90 zł wyższa od najniższej krajowej - mówił i ubolewał, że subwencja oświatowa jaką dostaje samorząd jest za niska i miasto co roku musi dokładać kilkanaście milionów złotych do utrzymania szkół.

Dzień Nauczyciela jest oficjalnym świętem od roku 1972. Datę wybrano nieprzypadkowo, tego dnia 1773 powołano do życia Komisję Edukacji Narodowej, pierwowzór współczesnego ministerstwa edukacji. KEN był inicjatywą króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy. Swoją działalność oświatowa prowadziła w oparciu o majątek przejętego zakonu jezuitów. Sejm – choć zatwierdził aneksję znacznych terytoriów Rzeczpospolitej przez mocarstwa zaborcze w I rozbiorze – wprowadził jednak wiele ważnych reform.
Wielką zasługą KEN było stworzenie od podstaw systemu szkół średnich, przygotowanie podręczników i programów nauczania, wprowadzenie nauki w języku polskim w miejsce łaciny, szkół dla nauczycieli, który wykształciły kilkadziesiąt tysięcy pedagogów, którzy tworzyli trzon kadr nauczycielskich jeszcze długo po utracie niepodległości przez Polskę. Z kolei ich patriotycznie wychowani uczniowie przez następne stulecie prowadzili walkę o jej odzyskanie. Kres istnieniu KEN przyniosła zdrada targowicka i III rozbiór.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto