Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mielno: mała foka na plaży przy Meduzie [zdjęcia]

cza
Malutka foczka szara, która prawdopodobnie odłączyła się od matki, pojawiła się na plaży w Mielnie nieopodal restauracji Meduza.
Foka na plazy w Mielnie

Mała foka na plaży w Mielnie

Mielno: mała foka na plaży przy Meduzie [zdjęcia]
Monika Nieckarz

(fot. Monika Nieckarz)

Foczka wzbudziła spore zainteresowanie wśród spacerujących po plaży. Na miejscu dość szybko pojawił się patrol WWF, który odseparował foczkę od gapiów. Stworzenie jest w dobrej kondycji.

To pierwsza mała foka w tym roku, urodzona w naturze, której pomaga Błękitny Patrol WWF. Patrol WWF odebrał zgłoszenie o pojawieniu się małej foki o godzinie 15:00. 15 minut później na miejscu pojawił się już wolontariusz WWF. Zabezpieczył miejsce przebywania foki, w sposób, który zagwarantuje spokój foczemu szczenięciu. Foki są dzikimi zwierzętami i pojawienie się ludzi, w bliskiej odległości od nich, wiąże się z dużym stresem zwierzęcia.

- Foka została znaleziona na głównej plaży miejskiej w Mielnie - relacjonuje Sebastian Barszczewski, wolontariusz z Błękitnego Patrolu WWF. - To miejsce uczęszczane przez wielu ludzi, więc od razu przystąpiłem do odgrodzenia jej od osób, które dziś z racji dobrej pogody, tłumnie wyszły na spacer. Foka ma około 90 centymetrów długości i jest pokryta cała białym futrem, lanugo, charakterystycznym dla pierwszych tygodni życia foki.

Tegoroczny sezon narodzin fok szarych zaczął się później niż w ubiegłym roku. Dlatego małe foki na polskich plażach pojawiły się też z pewnym opóźnieniem. Wcześniej stoczniowcy z Gdyni znaleźli małego samca, Nautka.

WWF apeluje do wszystkich, którzy zaobserwują fokę, żywą lub martwą, na brzegu o natychmiastowy kontakt z Błękitnym Patrolem WWF, tel. 795536009. Osoba dyżurująca pod tym numerem skieruje w miejsce, gdzie zostanie zgłoszona obserwacja, jednego z 42 wolontariuszy, mieszkających na polskim wybrzeżu. Wolontariusze WWF zostali przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy ssakom morskim, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeżeli foka będzie wymagała hospitalizacji w foczym szpitaliku w Helu, na miejsce dojedzie specjalny samochód z fokarium, zakupiony w ramach projektu prowadzonego przez WWF we współpracy ze Stacją Morską w Helu.

Działalność Błękitnego Patrolu WWF jest możliwe dzięki projektowi "Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce" (w skrócie "Ssaki bałtyckie") współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i środowisko". Partnerami projektu są: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!