Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mielno od roku jest miastem. Jak zmieniło się życie mieszkańców?

red
Rozmowa z Olgą Roszak – Pezałą, burmistrzem Mielna.

Mielno od ponad roku jest miastem. To przełomowe wydarzenie w historii miejscowości. Czy według Pani ta zmiana wpłynęła na życie mieszkańców pozytywnie?

Gmina Mielno ciągle wzmacnia swoją pozycje miejsca atrakcyjnego do życia, jak i terenu przyjaznego inwestorom. Jednym z obranych priorytetów było wzmocnienie funkcji miejskich Mielna, co udało się nam zrealizować. Skupiamy się przede wszystkim na poprawie komfortu życia lokalnej społeczności, jak i budowaniu wizerunku turystycznej gminy, i teraz też miasta. Nasze motto inwestycyjne to nadal zrównoważony rozwój całej gminy. Stąd staramy się tak planować przedsięwzięcia aby w miarę możliwości zadowolić mieszkańców wszystkich naszych miejscowości. Bycie miastem i mieszkańcem miasta to oczywiście z jednej strony prestiż, większe możliwości pozyskania zewnętrznych funduszy przez przedsiębiorców, z drugiej zaś wyższa jakość, wyższe standardy, wyższe oczekiwania. Uważam, że potrzeba więcej czasu niż kilkanaście miesięcy aby ocenić i docenić nową rzeczywistość administracyjną.

Co oceniłaby Pani jako największe osiągnięcie mieleńskiego samorządu w ubiegłym roku?

Na pewno to pozyskane środki zewnętrzne na priorytetowe zadania inwestycyjne, które są realizowane w tym roku. To wielki sukces, gdyż żadna inna gmina w województwie zachodniopomorskim nie złożyła tylu projektów. Suma pozyskanych środków na nasze przedsięwzięcia turystyczne - w ramach działania 4.9 RPO WZ 2014-2020 - wyniosła ponad 3 mln złotych. Z tych funduszy realizujemy trzy duże projekty, które staną się naszymi wizytówkami. Powodem do dumy jest także owocna współpraca z organizacjami pozarządowymi. To dzięki licznym programom i konkursom finansowo wsparliśmy nasze lokalne organizacje pozarządowe. Finał: więcej imprez, więcej miękkich projektów, większa integracja, większe zaangażowanie obywatelskie w rozwój naszej Małej Ojczyzny. Dumni także jesteśmy z działań Centrum Kultury w Mielnie. Rozkwit kulturalny szczególnie jest cenny, tym bardziej że poza sezonem letnim kierujemy go do naszych mieszkańców. Pierwszym dużym przedsięwzięciem CKM jest powołanie do życia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zapotrzebowanie na tego typu ofertę dla seniorów było i jest w naszej gminie ogromne.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w minionym roku Mielno po raz kolejny zostało trzecim najchętniej odwiedzanym przez turystów kurortem nadmorskim w Polsce. Pierwsze miejsce zajął Kołobrzeg, zaś drugie – Gdańsk. Co zdaniem Pani decyduje o tak dużej popularności Mielna?

Mielno to marka miejsca wypracowana na przestrzeni kilku dekad. To unikalne położenie geograficzne, czysty klimat, bezpieczne plaże oraz wysoka jakość potwierdzona od kilku lat certyfikatem „Błękitnej Flagi”. Stawiamy na ekologię, promujemy rekreację i aktywny wypoczynek, modernizujemy infrastrukturę drogową, budujemy chodniki, ścieżki rowerowe, rewitalizujemy obszary cenne przyrodniczo i historycznie. Inwestujemy w wizerunek, organizujemy liczne imprezy kulturalne oraz ogólnopolskie sportowe projekty, także poza sezonem. Szukamy całorocznych produktów turystycznych oraz alternatywnych form wypoczynku na niepogodę. I to procentuje. Jesteśmy postrzegani jako atrakcyjnie położony kurort z nowoczesną bazą hotelarską i rehabilitacyjną. Warto zaznaczyć, że dzisiaj gdy terroryzm opanował Europę, to dodatkowo u nas turyści mają zapewnioną gwarancję bezpiecznych wakacji.

Jakie inwestycje czekają mieszkańców Mielna i całej gminy w jeszcze w tym roku? Na jaką dziedzinę życia samorząd przeznaczy najwięcej pieniędzy z budżetu?

Tegoroczny budżet gminy Mielno jest bardzo ambitny i rekordowy. Dochody wynoszą ponad 48 mln złotych, zaś wydatki ponad 63 mln zł. Aż 23 mln zł pochłoną inwestycje; w tym są aż 4 duże projekty, na które gmina otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej. Innowacją na skalę wojewódzką jest projekt, który chcemy zrealizować w ramach PPP (partnerstwa publiczno – prywatnego) dotyczący termomodernizacji budynków komunalnych i budynków użyteczności publicznej w naszej gminie. Priorytety to nadal inwestycje drogowe . W tym roku przebudowa ul. Spokojnej i ul. Spacerowej w Sarbinowie, ul. Brzozowej w Mielenku wraz z zejściem na plażę, budowa tarasu widokowego przy głównym wejściu na plażę w Łazach wraz z dojściem. Trwa opracowanie projektu przebudowy i remontu głównej drogi w Mielnie - ul. B. Chrobrego. Prace są bardzo zaawansowane. Warto zaznaczyć, iż z myślą o najbardziej potrzebujących mieszkańcach naszej gminy rozpoczęliśmy przebudowę i adaptację budynku po byłym Domu Pomocy Społecznej w Gąskach na mieszkania socjalne.

Obecnie trwają intensywne prace nad trzema turystycznymi projektami tj. „Skarbnicą wioski rybackiej” w Chłopach, rozbudową Promenady Przyjaźni w mieście oraz „Leśną Pętlą Przygód i Tajemnic” w Mielnie. Czy wszystkie uda się zakończyć przed tegorocznym sezonem?

Finalizacja tych inwestycji przed wakacjami to dla nas priorytet. Z roku na rok odwiedza nas coraz więcej turystów poszukujących aktywnych form wypoczynku, „wracają” do nas rodziny z dziećmi. Te zmiany cieszą, gdyż staramy się od kilku lat zabiegać także o tego typu klientów i to dla nich właśnie modyfikujemy ofertę. Te powstające projekty są propozycją dla małych i dużych na aktywnie spędzone wakacje nad Bałtykiem. I tak: „Skarbnica wioski rybackiej” w Chłopach to nowoczesny, multimedialny obiekt łączący funkcje muzealne i edukacyjne. W budynku będą gromadzone lokalne pamiątki, związane głównie z tradycjami rybackimi, ale także znajdą się w nim nowoczesne ekspozycje związane z Bałtykiem, ekologią, czy środowiskiem morskim. Obiekt będzie udostępniany turystom indywidualnym, ale zakłada się również w nim możliwość organizacji wydarzeń dla grup zorganizowanych. Drugi projekt – najbardziej oczekiwany od wielu lat przez mieszkańców i turystów – to odbudowa promenady w Mielnie. Połączyliśmy dwa istniejące odcinki zabrane przez sztorm w latach 80-tych XX wieku w jedną całość. Finalnie istniejące zejścia na plażę przy ul. Orła Białego, Chmielnej i Mickiewicza zostały scalone kładkami na stalowych palach. Dzięki czemu promenada wydłużyła się do ok. 1600 m. Całość zostanie efektownie oświetlona i ozdobiona grafikami promującymi atrakcje turystyczne gminy, wykonanymi przez koszalińskiego artystę Cukina. Specjalną ofertę dla całych rodzin przygotowujemy w mieleńskim lesie, wykorzystując charakterystyczne dla nadmorskiego krajobrazu stare wydmy oraz grodziska i bunkry. Powstaje tam „Leśna Pętla Przygód i Tajemnic” będąca ścieżką rekreacyjno - edukacyjną pełną pomostów na palach, tarasów widokowych, miejsc do biegania, wspinania, leżenia oraz drewnianych artystycznych instalacji (rzeźb).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera